افزایش قیمت خودرو با ارز نیمایی + قیمت جدید محصولات کرمان موتور

تیم تحریریه | شنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۷ | 5 نظر

افزایش قیمت خودرو با ارز نیمایی + قیمت جدید محصولات کرمان موتور
1 رای - میانگین 5

در حال حاضر قطعه ساز و خودروساز مواد اولیه و قطعات مورد نیاز خود را با ارز نیمایی تأمین می کند که در نهایت این امر تأثیر منفی بر قیمت تمام شده خودرو گذاشته و بازار شاهد رشد قابل توجه قیمت ها است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مطابق سیاست‌های جدید بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز کالاهای مشمول دریافت ارز به چهار گروه کالایی تقسیم بندی شده اند که در این میان قطعات خودرو در گروه 4 قرار گرفته و باید از ارز نیمایی برای واردات این کالا استفاده شود.

قیمت کلیه خودروهای بازار (کلیک کنید)

البته در بخشنامه دولت اعلام شده کسانی که ثبت سفارش قبلی داشته‌اند و کار تخصیص ارز و حواله انجام داده باشند ترخیص کالاهای آنها مشکلی ندارد ولی چنانچه حواله انجام نشده باشد ، این قلم کالا باید حذف گردد زیرا ممنوع بوده و واردات آنها باید به تأیید وزارت صنعت برسد به نحوی که بعد از اخذ مجوز و دریافت ارز نیمایی روند واردات این کالاها انجام می‌شود.
اما نکته اینجاست در طول ابلاغ این بخشنامه متقاضیان واردات قطعات نیمه ساخته و مواد اولیه خودرو برای دریافت ارز به سیستم بانکی مراجعه اما با عدم نبود ارز روبه رو شده‌اند و در نهایت سیستم بانکی صرافی ها را برای پرداخت ارز به متقاضیان معرفی کرده است. از طرف دیگر صرافی ها که در دریافت ارز حاصل از صادرات محصولات فولادی و پتروشیمی با مشکلاتی روبه رو هستند متقاضیان را سرگردان کرده و در آخر ارز آنهم با زحمت بسیار در اختیار قطعه سازان یا خودروسازان قرار می‌گیرد.
در این میان این موضوع مطرح است اگر قطعه ساز و خودروساز مواد اولیه و قطعات مورد نیاز خود را با ارز نیمایی تأمین کنند در نهایت این امر تأثیر منفی بر قیمت تمام شده خودرو گذاشته و بازار شاهد رشد قابل توجه قیمت‌ها خواهد بود. کمااینکه خودروسازان در حال حاضر از افزایش قیمت تمام شده خودرو گله مند بوده و نامه نگاری های متعددی را برای تخصیص ارز آنهم با قیمت مناسب به صنعت خودروسازی مطرح کرده اند اما تاکنون در این رابطه تصمیم جدیدی اتخاد نشده است.
به عنوان نمونه با استعلام از منابع آگاه در شرکت کرمان موتور، با احتساب ارز نیمایی در تولید محصول یک خودروی جک S5 که پیش از این 123 میلیون تومان بود امروز با قیمت تمام شده 235 میلیون تومان، X 60 با قیمت 165 میلیون تومان ، S3 با قیمت 175 میلیون تومان روبه رو شده است.


5 دیدگاه

 1. محمد | آبان 19, 1397 | لینک نظر

  بحران صنعت خودرو سازی داره شروع میشه با افزایش قیمت ارز و تحریم ها خودرو ساز مجبور به افزایش قیمت است از طرفی با دستوری بودن قیمتها و… روبرو شده

  مورد دیگه قدرت خرید مردم است متاسفانه مردم ایران فقیر شدن و دیگه توان خرید محصولاتی مانند خودرو رو ندارند

 2. نشر اکاذیب | آبان 13, 1397 | لینک نظر

  در گروه کرمان موتور :
  قیمت جک اس 3 و اس 5 را اشتباه قید شده است و متاسفانه از اخبار ایران جیب که تکذیب شده استفاده کرده اید. لطفا اصلاح فرمایید زیرا مصادیق مجرمانه دارد : نشر اکاذیب

 3. Iran | آبان 13, 1397 | لینک نظر

  خبر افزایش قیمت محصولات کرمان موتور تکذیب شد. این خبر فقط شایعه هست و متن اون دقیقا مرتبط با سایت ایران جیب هست که فیلتر شده. مصداق بارز نشر اکاذیب

 4. رامین | آبان 12, 1397 | لینک نظر

  آقا امین و سایر دوستان توجه کنید دولت تمایل داره فقط محصول داخلی خریداری بشه. بهیچ وجه دلار 4تومنی به خودروسازها تعلق نخواهد گرفت و جک هم میشه 230 تومن. شکی در این موضوع نیست. این یعنی شکست کامل این خودروسازها. هر کسی با این مقدار بخواد جک بخره باید بهش گفت…
  اما با قاطعیت دلار 4تومنی به ایران خودرو و سایپا تعلق میگیره. امروز هم قیمت رسمی خودروهاشو اعلام کرد. دنا پلاس توربو 58 تومن. تفاوت را نگاه کنید با کرمان خودرو!! فقط امیدوار باید باشیم که محصولات بهتری خودروهای وطنی تولید کنند. به شدت با قیمتهای مذکور ارزش خریدشون بالاتر از اوراق چینی کرمان موتور و سایرینه. توجه به قیمت داشته باشید.

 5. Amin | آبان 12, 1397 | لینک نظر

  کمتر از یکسال پیش با ۲۳۵ میلیون به جای جک اس۵ میتوانستید یک خودروی به مراتب بهتر بخرید
  البته این مهم نیست،مهم این است که عزت ما دنیا بیشتر شده است!!!!!!