ابداع ارزان‌ترین و به صرفه‌ترین سوخت دنیا

تیم تحریریه | سه شنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۷ | 3 نظر

ابداع ارزان‌ترین و به صرفه‌ترین سوخت دنیا
1 رای - میانگین 2

یک شرکت استرالیایی موفق به ابداع سوخت جدیدی از طریق تثبیت گاز هیدروژن در یک مایع قابل بازیافت شده که انتقال آن به موتور به راحتی بنزین و گازوئیل است.

هزینه مصرف این سوخت بسیار پایین است و با استفاده از آن می توان مسافت هایی بسیار طولانی را بدون نیاز به سوختگیری طی کرد.

به عنوان مثال، در شرایطی که هزینه یک باک سوخت هیدروژنی ۸۰ دلار و هزینه یک باک بنزین بدون سرب ۵۰ دلار است، هزینه استفاده از این سوخت که electriq نام گرفته به تنها ۲۵دلار به ازای هر باک می رسد.

علاوه بر این در شرایطی که با یک باک پر از سوخت های هیدروژنی، بنزین بدون سرب یا حتی با استفاده از خودرو برقی می توان مسافتی در حدود ۵۰۰ کیلومتر را طی کرد، با استفاده از سوخت مذکور می توان مسافتی هزار کیلومتری را با یک باک پر طی کرد.

امنیت و سرعت سوختگیری بالا یکی دیگر از مزایای سوخت جدید است که در مقایسه با فرایند تزریق سوخت هیدروژنی و شارژ باتری خودروهای برقی یک مزیت مهم محسوب می شود. همچنین باید توجه داشت باتری های مورد استفاده در خودروهای برقی بسیار سنگین و تا حدی گران قیمت و در برابر گرما آسیب پذیر هستند. ولی سوخت جدید هیچ کدام از این مشکلات را ندارد.

 

سوخت جدید electriq بر خلاف سوخت هیدروژنی با خطر انفجار و مشکلات مربوط به ذخیره سازی و حمل ونقل هم مواجه نیست و مانند بنزین عادی به خودرو منتقل می شود.

۶۰ درصد مایعی که در این سوخت برای تثبیت و نگهداری هیدروژن به کار گرفته شده همان آب است و البته بقیه ترکیبات آن افشا نشده است. البته برای تجاری سازی این سوخت هنوز باید فعالیت های بیشتری انجام شود.


3 دیدگاه

 1. علی | آذر 14, 1397 | لینک نظر

  ما خودمان مخترع خودرو آبسوز رو داریم و از مرحله آزمایش هم رد شده ولی کسی نیست حمایتش کنه حالا یارو معلوم نیست چی ساخته این همه تبیلغ دربارش شده. برای خودمان متاسف هستم

 2. محمد | آذر 13, 1397 | لینک نظر

  واقعن با ترس لینک صفحه رو تو تلگرام باز کردم. چون اغلب اوقات مطالب داخل لینک یا بیربط با تیتره یا هیچ اطلاعات بیشتری از تیتر، توش نیست،
  این دفعه اما خوب بود.
  ممنون

 3. هرمز | آذر 13, 1397 | لینک نظر

  معمولا سیستمهای که تو آزمایشگاه تازه امتحان شده دهه ها وقت احتیاج داره تا بصورت عملیاتی اجرا بشه