خودروهای داخلی چقدر ارزان شدند؟

تیم تحریریه | پنجشنبه، ۲۸ آذر ۱۳۹۲

بازار خودرو همچنان بی جنب و جوش است این در حالی است که در بی‌تحرکی بازار، قیمت برخی وارداتی‌ها کاهش یافته و داخلی‌ها نیز با اندک کاهش قیمتی مواجه بوده‌اند.

بر همین اساس هرچند ممکن است برخی مشتریان در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها، خرید خودرو مورد نظر خود را به تاخیر انداخته باشند، اما کارشناسان معتقدند که سطح قیمت‌های فعلی تا پایان سال‌جاری حفظ شده و احتمالا نوسان اندکی در قیمت‌ها در ایام پایانی سال خواهیم داشت.
اظهارنظر کارشناسان مبنی بر ثبات قیمت‌ها تا پایان سال در حالی است که محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز اوایل هفته جاری با حضور در برنامه‌ای تلویزیونی این اطمینان را به مشتریان بازار خودرو داد که قیمت‌ها تا پایان سال افزایش پیدا نخواهند کرد.
این اطمینان‌خاطرها برای ثبات قیمت‌ها در حالی است که مشتریان بازار خودرو انتظار داشتند قیمت‌ها کاهش پیدا کنند.
اما آن‌طور که از بازار خبر می‌رسد قیمت برخی خودروهای وارداتی نسبت به هفته قبل با کاهش همراه بوده است. بر همین اساس هیوندایی سوناتا بعد از کاهش یک میلیون تومانی که هفته گذشته تجربه کرد، این هفته نیز کاهشی 2 میلیون تومانی داشت تا قیمت آن در نهایت به 132 میلیون تومان برسد.
هیوندایی آزرا نیز طی هفته‌ای که گذشت سه میلیون تومان کاهش قیمت را تجربه کرد تا قیمت آن در بازار راکد این روزها به 195 میلیون تومان برسد.
شاسی بلندهای این خانواده اما مقاومت بیشتری برای کاهش قیمت‌ها از خود نشان داده‌اند تا آنجا که هیوندایی IX55 مانند هفته گذشته روی 211 میلیون تومان باقی ماند و IX35 نیز با دو میلیون تومان کاهش قیمت به 143 میلیون تومان رسید. دیگر شاسی‌بلند این خانواده یعنی سانتافه نیز با کاهشی یک میلیون تومانی همراه بوده و هم‌اکنون با قیمت 184 میلیون تومان در بازار معامله می‌شود.
یاریس هاچ بک، خودرو کوچک خانواده تویوتا، اما طی هفته گذشته تغییری نداشته و روی 85 میلیون تومان باقی‌مانده است.
آن‌طور که فعالان بازار می‌گویند خودروی کیا اسپورتیج مانند هفته گذشته کاهشی یک میلیون تومانی را پشت سر گذاشت تا قیمت آن طی هفته جاری به 145 میلیون تومان برسد. کیا اسپورتیج یکی از خودروهای پرطرفدار برند کیا است که پیش از نوسانات ارزی و در چنین روزهایی در سال گذشته با قیمتی برابر با 125 میلیون تومان در بازار به فروش می‌رفت.
اپتیما، عضو دیگر خانواده کیا نیز پس از افتی دو میلیون تومانی در بازار با قیمتی برابر با 132 میلیون تومان به فروش می‌رود. کیا سراتو، اما ثبات داشته و همچنان روی 105 میلیون تومان باقی مانده است.
ژاپنی‌های بازار، هم طی هفته جاری ثبات قیمت داشته‌اند، فعالان بازار قیمت خودروهای اوریون و کرولا را مانند هفته گذشته اعلام می‌کنند، بنا به گفته فعالان بازار قیمت این دو مدل به ترتیب روی 202 و 128 میلیون تومان باقی مانده است.
کاهش قیمت دوباره داخلی‌ها
خودرو 206 که با رفتن پژو از ایران با تیراژ اندکی به تولید می‌رسد و با افزایش قیمت بی حسابی مواجه بوده است در حال حاضر تنها مدل تیپ 5 در بازار قابل دسترس است. تیپ 5 مدلی است که بعد از رفتن پژو، ایران خودرو اقدام به تولید آن کرد و حالا فعالان بازار عقیده دارند مدل ایرانی این خودرو با قیمتی برابر با 36 میلیون و 500 هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شود. قیمت این مدل طی هفته جاری 500 هزار تومان نسبت به هفته گذشته کاهش داشته است، اما بر خلاف این مدل، تیپ 2 این خانواده که طی هفته‌های گذشته کاهش قیمت را تجربه کرده بود با افزایش 500 هزار تومانی قیمت همراه شد و هم‌اکنون 37 میلیون تومان قیمت دارد.
V9 که مدل صندوقدار خانواده 206 است، با کاهش 500 هزار تومانی این هفته به 49 میلیون تومان رسید و مدل V8 نیز با کاهش قیمتی مشابه به 37 میلیون تومان رسیده است.
اما مدل V20 که در واقع ساده‌ترین صندوقدار این خانواده است طی هفته گذشته بیشترین کاهش قیمت را داشته و قیمت آن با افتی یک میلیون تومانی به 35 میلیون و 500 هزار تومان رسیده است.
سری به تندرها بزنیم تا ببینیم آنها در بازار هفته‌ای که گذشت چه وضعیتی داشته‌اند. آنطور که خبر می‌رسد تندر ایران خودرو تنها 100 هزار تومان کاهش قیمت را تجربه کرده و حالا به 35 میلیون و 700 هزار تومان رسیده است. تندر پارس خودرو، اما خلاف جهت آب شنا کرده و افزایش 300 هزار تومانی داشته‌است. به این ترتیب قیمت این خودرو در حال حاضر 37 میلیون و 300 هزار تومان است. مدل E1 این خودرو نیز مانند هفته گذشته 33 میلیون و 500 هزار تومان است. به گزارش دنیای اقتصاد، قیمت پژو پارس سال نیز مانند هفته گذشته روی 34 میلیون و 800 هزار تومان باقی مانده است و مدل دوگانه سوز آن هم وضعیتی مشابه دارد و همچنان روی 36 میلیون تومان باقی مانده است.
پژو 405 نیز همچنین ثبات قیمت دارد و به ترتیب در مدل بنزینی و دوگانه سوز خود روی 27 میلیون و 800 و 29 میلیون تومان باقی مانده است.
خانواده پراید نیز طی هفته‌ای که گذشت مانند دو هفته گذشته ثبات قیمت داشته، فعالان بازار عقیده دارند مشتری‌های ثابت خودروهای پراید باعث ثبات قیمت این خودرو شده‌اند. در حال حاضر پراید 111 قیمتی برابر با 18 میلیون و 800 هزار تومان دارد و مدل‌های 131 و 132 نیز به ترتیب 17 میلیون و 500 و 17 میلیون و 300 هزار تومان قیمت دارند. تیبا اما اندکی افزایش قیمت را تجربه کرده و هم‌اکنون روی قیمت 22 میلیون و 300 هزار تومان معامله می‌شود.

از سراسر وب
پیشنهاد از

بدون دیدگاه