صندوق توسعه ملی باید به کمک خودروساز و قطعه ساز بیاید

تیم تحریریه | پنجشنبه، ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ | 3 نظر

صندوق توسعه ملی باید به کمک خودروساز و قطعه ساز بیاید
امتیاز بدهید

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در همایش بزرگ قطعه سازان کشور به نمایندگی از هر دو خودروساز بزرگ کشور اظهار داشت: با تبریک سال نو و تشکر ویژه از آقای رحمانی که جلسات زیادی را با خودروسازان داشتند و وقت زیادی را برای حل مشکلات این صنعت صرف کردند.

به گزارش خبرنگار خبرخودرو ٬ هاشم یکه زارع در ادامه گفت: برای درک ارزش خودروسازی در دنیا باید بدانیم سالانه 95 میلیون دستگاه خودرو در دنیا تولید می شود و 70 میلیون نفر در جهان در این صنعت شاغل هستند و 3 هزار میلیارد دلار گردش نقدینگی وجود دارد که این صنعت را به یک کشور در جهان تبدیل کرده است.

وی گفت: با توجه به اعداد گفته شده درمی یابیم که نمی توان ساده از کنار صنعت خودرو گذشت و این صنعت محرک صنایع داخلی است با این وجود در حال حاضر تعرفه گمرک در کشور ما بین 40 تا 90 درصد است اما در کشور نیجریه که صنعت خودرو در آن وجود ندارد 80 درصد است و در کشور هند که صنعت خودرو وجود دارد 90 تا 136 درصد است.

وی با اشاره به آمار تولید لوازم خانگی در کشور گفت: با توجه به اینکه صنعت خودرو بیش از صنعت لوازم خانگی در حال تامین بازار داخل است مانع از خروج 22 میلیارد دلار از کشور شده ایم زیرا اگر صنعت خودرو نبود سالانه همین میزان ارز لازم بود تا 1 میلیون و 500 هزار دستگاه خودرو بین مردم توزیع شود .

یکه زارع گفت: بسیاری از قطعات در کشور وجود داشت اما اجازه ترخیص آن ها به ما داده نشد سوال اینجا است که آیا این شکل برخورد با صنعت خودرو صحیح است و آیا باید صنعت خودرو را به این شکل تنها گذاشت؟ در حالی که زمانیکه خودروسازی آمریکا با مشکل مواجه شد دولت 17 میلیارد دلار به صنعت خودروسازی وام داد و این رفتار را در کشورهای اروپایی نیز شاهد بودیم.

وی اذعان داشت: با وجود اینکه ما بعد از صنعت نفت بزرگترین صنعت کشور هستیم و یا حتی در اجرائیات بزرگترین صنعت کشور هستیم و حدود 700 هزار اشتغال در صنعت خودرو وجود دارد آیا باید به این صنعت حمله برد؟

یکه زارع با تاکید بر حمایت از صنایع خودروسازی و قطعه سازی گفت: چرا دولت حاضر به پرداخت بیمه بیکاری است اما تنها نیمی از این مبلغ را در اختیار صنایع تولیدی قرار نمی دهد ؟

وی با اشاره به شعار امسال گفت: کشور را دو اقدام نجات می دهد یکی تولید و دیگری صادرات. لذا باید به این دو موضوع بیشتر پرداخته شود و امیدوارم امسال خودروسازان و قطعه سازان همگام با یکدیگر پیش روند و موفق شویم .

هاشم یکه زارع به اهمیت تحقیق و توسعه نیز اشاره داشت و عدم توجه به این بخش را یکی از دلایل عدم موفقیت دانست و گفت: باید مانند کشور کره به تحقیق و توسعه اهمیت دهیم در غیر اینصورت تنها یک تولید کننده خواهیم بود و قادر نخواهیم بود قطعه ساز و خودروساز باشیم.

وی گفت: قطعه ساز و خودروساز باید پلتفرم و قوای محرکه مخصوص به خود را داشته باشند با این وجود صنعت خودروسازی فقط سرکوب شد و طی سال های 92 تا 97 تنها اجازه افزایش 16 درصدی قیمت ها به ما داده شد که در نهایت شاهد اتفاقات ناگوار در صنعت خودروسازی بودیم .

مدیرعامل ایران خودرو در ادامه افزود: با اراده ای که خودروسازان و قطعه سازان دارند و با سیاست گذاری های درست وزارتخانه قادر به موفقیت خواهیم بود لذا خواهشمندم به جای جدایی در کنار یکدیگر باشیم و از حالت شعاری خارج شویم.

وی با اشاره به اینکه دانش و تجهیزات قطعه سازان کشور قدیمی است و باید به روز شوند گفت: باید منابع لازم در اختیار قطعه سازان قرار گیرد و صندوق توسعه ملی باید به کمک خودروساز و قطعه ساز بیاید زیرا برای داشتن پلتفرم باید قطعه ساز در کنار خودروساز قرار گیرد تا در تولید موفق شویم و بتوانیم شعار امسال را تحقق بخشیم.


3 دیدگاه

  1. حسین | فروردین 25, 1398 | لینک نظر

    بابا شما دیگه خیلی پررویید

  2. Genius | فروردین 25, 1398 | لینک نظر

    40 سال تمام ازتون هرجوری میشده حمایت کردن حالا دیگه وقتشه تن پروری رو تموم کنید و پاشید رو پای خودتون بایستید!

  3. ناشناس | فروردین 25, 1398 | لینک نظر

    چهل ساله که از این کمکها دریافت کردید و نه تنها اوضاع بهتر نشد بلکه وخیمتر شد …کمک دولت به شما خیانت به مردم است.