اولین تجربه رانندگی با پورشه 918 اسپایدر

پویا بهرامی | جمعه، ۶ دی ۱۳۹۲ | 4 نظر

پویا بهرامی : حداکثر سرعت 214 مایل بر ساعت،0تا62 مایل در2.6ثانیه و میزان مصرف سوخت برابر با 75 mpg که معادل رقمی در حدود 3.2 لیتر در یکصد کیلومتر می شود!چه خوشتان بیاید چه نیاید سیستم های هیبریدی به دنیای سوپرکارها هم رخنه کرده است و پورشه به عنوان اولین شرکت به همراه دو شرکت بزرگ دیگر یعنی فراری و مک لارن شروع به استفاده از سیستم های هیبریدی و برقی کرده اند.

موتورهای الکتریکی تنها برای مصرف سوخت کمتر ساخته نشده اند!.در پورشه 918 اسپایدر، که قیمتی معادل 845هزار دلار دارد،دو موتور الکتریکی که هر کدام بر روی یکی از محور های جلو و عقب تعبیه شده است، توانایی تولید 281 اسب بخار قدرت را درا می باشند. موتور 4.6 لیتری V-8 ،600 اسب بخار قدرت دارد که به تنهایی از موتور فراری 458 اسپشیاله قوی تر است! شروع این پروزه به 3 سال قبل باز می گردد که هدف آن تولید خودرویی بود که مصرف سوخت 3.2 لیتری را در 100 کیلومتر ثبت کند و همچنین توانایی شکستن رکورد پیست نوربرگ رینگ به عنوان یک خودروی تولید انبوه را به نام خود ثبت کند. پورشه در این زمینه موفق شد و توانست تایمی برابر 6 دقیقه و 57 ثانیه را ثبت کند.درحالی که موتور الکتریکی فراری لفراری تنها به عنوان کمک برای موتور بنزینی در نظر گرفته شده است و با مک لارن تنها می توانید تا 10 مایل با موتور الکتریکی حرکت کنید در پورشه توانایی 18 مایل رانندگی بدون استفاده از موتور بنزین سوز را داراست به مانند دکمه منتینو فراری (که البته تنظیم ات کلی را شامل می شود) دکمه ای بر روی فرمان تعبیه شده که می توانید با آن به حالت های تمام الکتریکی ریس اسپرت و….تغییر وضعیت دهید. وقتی موتور V8 آن شروع به کار می کند دو سر اگزوز بیرون آمده که در جای جالبی هم تعبیه شده است با صدایی زیبا تا دور 9100 rpm دور می گیرد!و جعبه دنده دوال کلاچ 7 سرعته معروف pdk کار خود را شروع می کند.

عملکرد این پورشه در شتاب گیری های ثانویه، به اندازه بوگاتی ویرون نیست.اما بسیار سرگرم کننده تر از بوگاتی عمل می کند. همانند پورشه 911 از فرمان الکتریکی در آن استفاده شده است،اما برخلاف 911 بالاخره پورشه به درستی هر چه تمام تر از این سیستم پیچیده استفاده بکند و نکته دیگر احساس نشدن 700 پوند وزن سیستم های هیبریدی این خودرو است که همانند یک ابر در اسمان به حال شناور حرکت می کند.مورد دیگر سیستم عالی چهارچرخ متحرک است وحتی بهتر از 911 هم عمل می کند. واین سیستم به گونه ای عمل می کند که در محور عقب به موتور الکتریکی و موتور بنزین سوز متصل شده است و موتور الکتریکی جلو هم قدرت را به محور جلویی می رساند و حال با یک خودروی چهارچرخ متحرک روبه رو می شوید!چهار چرخ متحرک بودن 918 باعث شده است، که بسیار پایدار باشد.فرمان پذیری اندک چرخ های عقب باعث می شود که 918 را در سرعت های پایین خودرویی بسیار کوچک همچون تویوتا پریوس فرض کنید و احساس ثبات مثال زدنی بین دو محور ایجاد می کند.

2014-porsche-918-spyder-front-suspension-cutaway-photo-558869-s-1280x782

 اگر پکیج Weissach را هم سفارش بدهید،وزن این خودرو به مقدار 88 پوند کاسته خواهد شد، با توجه به استفاده از رینگ های فورج و استفاده از چرم تمام الکانترا و نصب یک جفت بالچه کوچک در قسمت عقبی نزدیک به چرخ های عقب،زمانی که شارژ باتری های موتور الکتریکی تمام می شود، موتور بنزینی می توانید این باتری ها را در کمتر از 20 دقیقه شارژ کند.در داخل اتاق در بخش داشبورد از صفحه لمسی استفاده شده است، که اکثر کارهای خودرو را با آن می توان تنظیم کرد،و البته در بخش زیرین هم با دکمه های متعدد پوشیده شده است.اما وقتی در زیر نور خورشید قرار می گیرند بشدت ناخوانا به نظر می رسند،و این مسئله یکی از معدود ضعف های این سوپر اسپرت هیبریدی است.

2014-porsche-918-spyder-battery-pack-photo-558874-s-1280x782

وقتی هم که می خواهید 918 را متوقف کنید،باید عرض کنم که با یکی از قوی ترین ترمز هایی که تا به حال با آن سرو کار داشته اید مواجه می شوید.و ترمز های 15.4 اینچی کربنی آن، نرم کار می کنند، که انگار وقتی پدال ترمز را لمس می کنید خودرو از سرعتش کاسته می شود!در ترمز گیری هایی که نیرو از یک مقدار مورد نظر بیش تر شود، این نیرو ذخیره شده و برای شارز موتور الکتریکی فرستاده می شود!

درب موتور از الومینیوم ساخته شده است و تنها 4 ساعت زمان لازم است تا این درپوش با فولاد ضد زنگ به بدنه پیچ شود.

2014-porsche-918-spyder-transaxle-photo-558872-s-1280x782

وقتی که در حالت الکتریکی هستید دائم تمایل دارید که موتور بنزینی را روشن کنید و در لحظات اول با صدایی سرما خورده و گرفته مواجه می شوید.اما پس از روشن شدن پیشرانه احتراق داخلی، 918 اسپایدر دنیا دنیا تغییر خواهد کرد!وقتی که دور این موتور افسانه ای را بالا می بریم، آتشی که از اگزوز عقب بر می خیزد، خود به تنهایی حکایتگر قدرت خارق العاده این پورشه اقتصادی است.

اگر در مورد قیمت زیاد این خودرو شکایت دارید، باید بدانید که پورشه از ساخت هر کدام از این خودروها ضرر می کند.و به مقدار نیم میلیون دلار از فراری لفراری و مک لارنP1 ارزان تر است.گرچه فراری و پورشه هم قدرت بیشتری دارند و هم وزن کمتری!اما هر دو هم فروششان تمام شده است و دیگر خریدشان امکان پذیر نیست!اما پورشه همچنان با قیمتی مناسب عرضه می شود.آنهم در شرایطی که پورشه در پیست از مکلارن P1 گران قیمت و نایاب سریعتر است.

با یک سوم قیمت این پورش می توان فراری 458 اسپشیاله خرید!که به اندازه پورشه سرگرم کننده و جذاب است،اما مجهز به سیستم هیبرید نیست و بحث مصرف سوخت آن هم بسیار متفاوت با پورشه است.اما پورشه در مواردی که موتور الکتریکی روشن است هیچ صدایی تولید نمی کند، و به مانند تماشای فیلم ترسناک بدون صدا است!نکته دیگر این است که کسی که توانایی پرداخت پولی به اندازه یک میلیون دلار را دارد.برایش مهم نیست که خودرویش به چه میزان مصرف سوخت دارد(همانند صاحبان بوگاتی!)!در هر صورت سیستم هیبریدی وارد دنیای سوپرکارها شده است و ما چاره ای جز ستایش تکنولوژی پورشه نداریم.

قیمت پایه:847 هزار دلار

قیمت نمونه مورد ازمایش:931 هزار دلار

موتور بنزینی:V-8

حجم:4.6 لیتر

قدرت:608 اسب بخار

گشتاور:391 lb-ft

(مجهز به دو موتور الکتریکی در جلو و عقب خودرو)

قدرت موتورهای الکتریکی:281 اسب بخار

گشتاور کلی:944lb-ft

جعبه دنده:7 سرعته دوال کلاج نیمه اتوماتیکPDK

(به همراه جعبه دنده تک سرعته برای موتور الکتریکی جلو)

فاصله بین محور:2.7 متر

طول:4.6 متر

عرض:1.9 متر

ارتفاع:1.1 متر

وزن:1.700 کیلو گرم

شتاب گیری:

0-62 مایل:2.6 ثانیه

0-100مایل:6ثانیه

1.4مایل:10.2ثانیه

حداکثرسرعت:211مایل

از سراسر وب
پیشنهاد از

4 دیدگاه

 1. H.TEFO | دی 12, 1394 | لینک نظر

  توی کدوم کشورها وجود داره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  تو اران ازش هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!

 2. EMMA KATE ROYCE | دی 14, 1392 | لینک نظر

  بادرود دوباره خدمت دوست عزیز پوریا بهرامی

  ایا سیستم کلاسیک هیبرید که موتور جنراتور است و وظیفه حرکت بر عهده موتورهای الکتریکی است بهتر نیست هم سیستم ساده تری است هم بازده بشتری دارد و تاریخ طولانی تری است وهم ارزانتر که در روی لکوموتیو و دامپرهای معدن استفاده میشود باسپاس از وقتی که گذاشتید و پاسخ شما

  دوستدار شما اما کیت رویس

 3. EMMA KATE ROYCE | دی 7, 1392 | لینک نظر

  با درود به دوست عزیز پریا بهرامی

  سپاس از مطلب و مقاله کامل و اموزنده شما گزینه در دسترس تر همان بی ام و ای هشت است با بها صد و سی و چهار هزار دلار و مصرف نزدیک به پورش

  باسپاس از وقتی که گذاشتید و پاسخ شما

  دوستدار شما اما کیت رویس

 4. RACER | دی 6, 1392 | لینک نظر

  خیلی مطلب عالی بود.. به این میگن،نهااایت مهندسی آلمانی 🙂