ادامه حیات برای پیشرانه V12 مرسدس بنز

سهیل زنگنه | سه شنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۲

قوانین سخت گیرانه محیط زیستی در سال های اخیر بیش از همیشه خودروهای اسپرت را تهدید می کنند.رعایت استانداردهای مربوط به میزان آلایندگی برای پیشرانه های حجیم به هیچ عنوان آسان نیست، از این رو برخی از خودروسازان نظیر نیسان، به طور رسمی از عدم تولید نسل آینده پیشرانه های V8 خود خبر داده اند و مزدا نیز پس از سال ها تحقیق و مطالعه کار بر روی پروژه معروف موتور های دورانی (وانکل) را کنار گذاشته است.

ب ام و با اهداف اقتصادی و محیط زیست دوستانه در پیشرانه های تازه خود، سنت دیرینه ساخت پیشرانه های اتمسفریک (فاقد توربو و سوپرچارجر) را شکسته و به ساخت پیشرانه های مجهز به یک یا دو توربوچاجر روی آورده است.همچنین آینده پیشرانه های V12 سنتی مورد استفاده در قوی ترین مدل های فراری و لامبورگینی نیز چندان روشن نیست.در چنین شرایطی خبر ادامه تولید پیشرانه های V12 مرسدس بنز در نسل آینده محصولات این خودروساز،خبری امیدوار کننده به نظر می رسد.

به گفته مسئولین بازاریابی شاخه استرالیایی مرسدس بنز، پیشرانه V12 این کمپانی در نسل های آینده S-Class ، CL و SL استفاده خواهد شد. مرسدس بنز در حال حاضر به شدت مشغول کار بر روی موتوی های 5.5 لیتری و 6 لیتری V12 برای استفاده در نسل بعد S-Class است و روند تغییرات به سوی کاهش حجم موتور و اضافه کردن توربو چارجر برای افزایش کارایی پیش میرود.

مدیر ارتباطات مرسدس بنز استرالیا (David McCarthy) در این باره گفته است که خریداران S65 و S600 دلیل ادامه تولید موتورهای V12 هستند. وی ادامه داد “بین 4000 تا 6000 نفر از خریداران در سال فقط محصولا مجهز به پیشرانه های V12 ما را انتخاب می کنند و همین مسئله ادامه تولید چنین پیشرانه هایی را توجیح می کند. هرچند S600 کنونی ، عطش زیادی برای مصرف سوخت دارد اما در عین حال با انجام تغییراتی امکان دست یابی به استاندارد های آلایندگی یورو 6 برای این پیشرانه وجود خواهد داشت.

در حال حاضر مدل S600 با استفاده از موتور 5.5 لیتری 12 سیلندر V شکل  خود 509 اسب بخار قدرت و 830Nm گشتاور تولید میکند و این درحالی است که S65 AMG با موتور 6 لیتری،قدرتی معادل 620  اسب بخار و گشتاوری برابر با 1000Nm را به مالک هدیه می دهد، این در حالیست که هر دو پیشرانه در حدود 14 لیتر در 100 کیلومتر بنزین مصرف می کنند.
مدیر تولید مرسدس S-Class در این رابطه می گوید: “ما در نسل بعدی S600 و S65 AMG با بهبود موتور 12 سیلندر، استفاده از گیربکس 7دندهSL65 در عوض نمونه 5 سرعته اتوماتیک فعلی،به کار گیری سامانه استارت/استاپ، تنظیم مجدد پیشرانه ، بهبود ضریب آیرودینامیک و کم کردن وزن می توانیم به طور چشمگیری مصرف را کاهش دهیم و گازهای گلخانه ای کمی تولید کنیم.”

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

بدون دیدگاه