اخبار خارجیاسلایدشو

WEC اسپا با پیروزی پورشه «یوتا» به پایان رسید

تیم یوتا سرانجام موفق شد رقبای به‌نام خود را کنار بگذارد و در مسابقه ۶ ساعتی بلژیک به پیروزی برسد.

به گزارش دنده 6 – تیم مسابقه‌ای باسابقه «یوتا» (Jota) موفق شد با تکیه بر پورشه ۹۶۳ LMdh خود و برای نخستین بار به پیروزی در WEC، قهرمانی استقامت جهان، دست پیدا کند. خودروی شماره ۱۲# این تیم موفق شد تنها با احتلاف ۱۲.۳۶۳ ثانیه از پورشه ۹۶۳  شماره ۶# تیم رسمی شرکت پورشه، «پورشه پنسکی»، به این مقام برسد.

تصادف ابرخودروی کادیلاک V سریز R با بی‌ام‌و GT3 تیم «WRT» در دقیقه ۱۴۴ منجر به انحراف هر دو خودرو شد و راه را برای پیروزی پورشه‌ها باز کرد؛ این اتفاق سوی دیگری هم داشت و آن، عقب ماندن فراری بود که از لمان ۲۰۲۳ تاکنون به پیروزی دست نیافته است. اسب‌های ایتالیایی به‌دلیل وزن کمتری که در رویداد تعیین خط داشتند، مسابقه را کمی عقب‌تر از بقیه شروع کردند اما سرانجام جلوتر از پورشه تیم «پروتون کامپتیشن» به رتبه سوم و چهارم دست پیدا کردند.

پشت سر پورشه پروتون، به‌ترتیب دو ابرخودروی تویوتا شماره ۸# و ۷# به مقام ششم و هفتم کلی رسیدند. هرچند تویوتا شماره ۸# با رانندگی «کوبایاشی» در میانه مسابقه زودتر از خودروهای فراری از پیت خارج شده بود اما نهایتا در بخش «Les Combes» جایگاه خود را از دست داد. تویوتا شماره ۸# به‌دلیل برخورد با لامبورگینی «آیرون دیمز» ۵ ثانیه هم جریمه شد.

در دسته خودروهای GT3 هم خودروی پورشه تیم «مانتی EMA» با پیشی گرفتن از لامبورگینی «آیرون لینکس» که برای سوخت‌گیری متوقف شد، به پیروزی دست پیدا کرد. هر چند انرژی خودروی این تیم در حد رقبایی چون مک‌لارن «یونایتد اتواسپرت» نبود اما با نیاز آن‌ها به سوخت‌گیری، راه برای مانتی باز شد. لامبورگینی «آیرون دیمز» که در تعیین خط به مقام نخست دست یافته بود در بخش‌های ابتدایی مسابقه همچنان پیشتازی می‌کرد اما با تصادف ابرخودروی دوم یوتا و بی‌ام‌و M هیبرید V8، با خودروی ایمنی روبه‌رو شد و جایگاه خود را از دست داد. نهایتا این تیم زنانه به‌خاطر پنالتی ۵ ثانیه‌ای خود به مقام پنجم کلاس خود دست پیدا کند.

مسابقه ۶ ساعتی اسپا سومین رویداد فصل ۲۰۲۴ مسابقات قهرمانی استقامت جهان به شمار می‌رفت که در تاریخ ۲۲ اردیبهشت برگزار شد. این رویداد میزبان ابرخودروی جدید شرکت آلپین نیز بود که قرار است در آینده در کلاس خودروهای هیدروژنی WEC به رقابت بپردازد. هر چند تیم آلپین پس از فصل آغازین ورود LMH عملکرد خوبی نداشته است اما با حضور دو خودرو در کلاس LMDh و تمرکز ویژه روی بخش موتوراسپرت امید دارد به جایگاه بالاتری دست پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا