شرایط دریافت وام 15 میلیونی خرید خودرو+باز پرداخت 30.7 میلیونی

سپهر زنگنه | پنجشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ | 32 نظر

شرایط تخصیص وام خودرو اعلام شد.
دنیای اقتصاد
گروه خودرو: یک هفته پس از تصویب افزایش وام خودرو توسط شورای پول و اعتبار، بانک مرکزی نیز شرایط کلی پرداخت این وام را اعلام کرد. بر این اساس، وام خودرو تا 60 درصد قیمت خودروهای داخلی و تا سقف 15 میلیون تومان و در قالب عقود مبادله‌ای به متقاضیان پرداخت می‌شود.همچنین سود وام خودرو 21 درصد تعیین و دوره بازپرداخت آن نیز سه تا پنج سال در نظر گرفته شده است. از سوی دیگر اما خودرو خریداری شده باید حتما تولید داخل باشد؛ از همین رو قرار است وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان کشور، فهرستی از محصولات داخلی را به بانک مرکزی اعلام کنند و این یعنی، وام موردنظر به خودروهای خارجی تعلق نخواهد گرفت. البته مشخص نیست منظور بانک مرکزی از «خودرو خارجی»، محصولات وارداتی است یا خودروهای مونتاژی بخش خصوصی را نیز شامل می‌شود؛ طبعا اگر خودروهای مونتاژی نیز جزو محصولات خارجی تلقی شوند، امکان خرید خودروهایی مانند ام‌وی‌ام و لیفان و جک و امثال اینها که جزو مونتاژی‌های بخش خصوصی هستند، وجود نخواهد داشت.
اما اعلام شرایط کلی پرداخت وام خودرو، در شرایطی است که این وام چند میلیون تومان کمتر از قیمت ارزان‌ترین خودرو کشور بوده و با آن نمی‌توان کل مبلغ خودرو را پوشش داد. در حال حاضر، ارزان‌ترین خودرو کشور حدود 20 میلیون تومان قیمت دارد؛ بنابراین مشتریان در‌صورتی‌که موفق به اخذ وام 15 میلیونی شوند، باز هم پنج میلیون تومان کم خواهند داشت. تازه بسیار بعید است همین مبلغ 15 میلیون تومان نیز به‌طور کامل به همه متقاضیان پرداخت شود، چه آنکه طبق اعلام بانک مرکزی، بانک‌ها متعهد به پرداخت 60 درصد قیمت خودروها خواهند بود. به‌عبارت بهتر، بانک‌های عامل برای یک خودرو 20 میلیون تومانی، متعهد به پرداخت 12 میلیون تومان (معادل 60 درصد) هستند و 15 میلیون تومان را به کسی می‌دهند که قصد خرید خودروی حداقل 25 میلیون تومانی را داشته باشد.

 

 

وام خودرو ۱۵، بازپرداخت ۳۰.۷ میلیون تومانتسهیلات خرد براساس ابلاغیه بانک مرکزی افزایش یافت. تاکید بانک مرکزی هم بر بیشتر شدن پرداخت تسهیلات خرد در سال‌جاری است. به این ترتیب تسهیلات خودرو را با سقف ۱۵ میلیون تومان، تعمیر مسکن ۱۰ میلیون تومان، خرید کالا ۸ میلیون تومان، خرید خودرو در قالب جایگزینی خودروهای فرسوده ۲۰ میلیون تومان و نهایتا کارت اعتباری پنج میلیون تومان تعیین شد.به گزارش پایگاه خبری عصرخودرو، این تسهیلات در قالب عقود مبادله‌ای قرار است با نرخ سود 21 درصد به متقاضیان پرداخت شود. سودی که اغلب تا پیش از این بالای 28 درصد در نظر گرفته می‌شد و در گنجانده شدن این عقود در قالب مشارکت، سودهایی بالای نرخ تعریف شده مبادله‌ای از مشتریان اخذ می‌شد. محاسبه اولیه نرخ سود 21 درصد ابلاغ شده، نشان می‌دهد دریافت‌کننده تسهیلات خودرو برای پرداخت وام 15 میلیون تومانی در طول پنج سال باید ماهانه 512 هزار تومان پرداختی داشته باشد. این به مفهوم آن است که در طول پنج سال مشتری 15 میلیون و 750 هزار تومان سود علاوه بر اصل پول به بانک عامل پرداخت خواهد کرد.فرمول‌هایی برای دور زدن قوانینحال با وجود نرخ سودی که در طول پنج سال دو برابر اصل وام اعطا شده را نصیب بانک خواهد کرد، باز هم بانک‌ها زیر بار پرداخت این تسهیلات نمی‌روند. مسوول اعتبارات یکی از بانک‌هایی که مدتی است به جرگه بانک‌های خصوصی کشور پیوسته است، می‌گوید: هنوز که از طرف بانک‌ها دستور جدید پرداخت تسهیلات خرد به شعب ابلاغ نشده اما در صورت ابلاغ نیز گمان نکنید تسهیلات با نرخ 21 درصد پرداخت می‌شود. بانک‌ها همیشه فرمول‌ها، بند و تبصره‌هایی دارند که نرخ سود را اگرچه اسمی روی 21 درصد می‌بندند اما در عمل نرخ عقود مشارکتی را از مشتریان دریافت می‌کنند. او همچنین با بیان اینکه سال گذشته وام خودرو 10 میلیون تومان در نظر گرفته شده بود گفت که بیش از 28 درصد سود از این نوع تسهیلات دریافت می‌شد.

خبری از تسهیلات خرد نیست

در یک بررسی میدانی مشخص شد که هیچ یک از شعب بانک‌های کشور در جریان ابلاغیه جدید بانک مرکزی قرار نگرفته اند. فردی که در پشت باجه تسهیلات بانکی خصوصی نشسته است، اظهار می‌کند: بعد از آنکه بانک مرکزی دستورالعملی را ابلاغ می‌کند دو هفته بعد از سوی بانک‌ها به شعب اعلام می‌شود. پس اگر روز گذشته بانک مرکزی دستور پرداخت تسهیلات جدید را ابلاغ کرده است، ابتدای خرداد منتظر ابلاغ آن به شعب بانک‌ها باشید.

در بین 31 بانک و موسسه اعتباری کشور تنها چند بانک دولتی و تازه خصوصی شده، تسهیلات خرد را در لیست پرداختی‌های شان داشتند. در مراجعه به اغلب بانک‌های خصوصی مشاهده می‌شد که نه امسال بلکه سال‌های گذشته نیز پرداخت این تسهیلات در دستور کار این بانک‌ها نبوده است. علت هم همان قید مبادله‌ای بودن این تسهیلات است که دست بانک را برای دریافت سودهای بالاتر می‌بندد.

وعده بانک مرکزی برای اولویت اول شدن تسهیلات خرد

امسال اما مسوولان بانک مرکزی تاکید می‌کنند که پرداخت تسهیلات خرد در اولویت نخست بانک‌ها قرار خواهد گرفت. این را سید علی اصغر میرمحمد صادقی مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی می‌گوید. او در زمینه روش صحیح اعطای تسهیلات خرد اذعان می‌کند: ابتدا باید متقاضیان واقعی شناسایی شوند و اهتمام داریم تسهیلات به اقشار نیازمند جامعه برسد چون در گذشته گزارش‌هایی از اعطای تسهیلات صوری در زمینه تسهیلات خرید خودرو و کالا وجود داشت. میرمحمد صادقی با اشاره به جلسه‌ای که با نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان برگزار شده، تصریح کرد: شیوه نامه اجرای صحیح مصوبات، تدوین و حداکثر طی هفته آتی به بانک‌ها ابلاغ خواهد شد.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی به هماهنگی‌های ایجاد شده با وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: مکانیزم طراحی شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت به گونه‌ای است که تسهیلات به کالاها و خودروهای تولید داخلی و مصرف کنندگان واقعی تعلق بگیرد. وی با بیان اینکه سقف تسهیلات پرداختی برای وام خودرو 150 میلیون ریال و 60 درصد کل مبلغ خودرو است عنوان می‌کند: عملکرد بانک‌ها برای تحقق این اهداف براساس گزارش‌های ماهانه آنها، رصد شده و با بانک‌هایی که عملکرد مناسبی نداشته باشند، برخورد خواهد شد. به طور کلی، بانک‌ها باید در حل مشکلات متقاضیان واقعی عمل کنند. میرمحمد صادقی مدت زمان بازپرداخت تسهیلات را سه تا پنج ساله عنوان کرد و افزود: سود این تسهیلات در قالب عقود مبادله‌ای مصوب شورای پول و اعتبار 21 درصد تعیین شده است.

قواعد عجیب در پرداخت تسهیلات

اگرچه بانک‌ها موظف هستند تسهیلات خرد را پس از ابلاغ شیوه نامه بانک مرکزی اجرایی کنند اما برخی بانک‌ها به طور کل پرداخت این تسهیلات را در دستور کار ندارند. آنهایی هم که پرداخت این تسهیلات را پس از رسیدن شیوه نامه ابلاغی به دست شعب خواهند داشت از قواعد عجیب و غریبی صحبت می‌کنند که در هیچ قسمت از ابلاغیه بانک مرکزی دیده نمی‌شود. یکی از بانک‌های دولتی به خبرنگار ما که به عنوان درخواست کننده تسهیلات به این بانک مراجعه کرده بود؛ اعلام کرد باید برای دریافت تسهیلات خودرو سپرده‌ای بالای 10 میلیون تومان را به مدت 9 ماه نزد بانک بگذارد. در صورتی که این تسهیلات را به صورت فوری نیازمند است باید 30 درصد از تسهیلات به عنوان تضمین نزد بانک نگه داشته شود. به گفته متصدی اعتبارات این بانک، پس از 9 ماه سپرده گذاری حدود 20 میلیون تومان تسهیلات خودرو به متقاضی داده می‌شود و در صورت نداشتن سپرده، شش میلیون تومان از تسهیلات 20 میلیون تومانی تا پایان پرداخت تسهیلات نزد بانک نگه داشته می‌شود.

نرخ‌هایی که از هیچ رویه‌ای پیروی نمی‌کند

یکی از بانک‌های تخصصی اما پرداخت تسهیلات فوق را امکان پذیر و در دستور کار بانک دانست اما تفاوت آنجا بود که برای پرداخت این تسهیلات خرد سودی بالغ بر 30 درصد در این بانک تعریف شده است. این نرخ نه تنها از نرخ تعریف شده برای سال جاری بسیار بالاتر است بلکه حتی از نرخ سود عقود مشارکتی در سال گذشته نیز بیشتر است. این درحالی است که بانک مزبور یکی از بانک‌های تخصصی دارای مجوز و تحت نظارت بانک مرکزی است. لذا مشخص نیست اگر بانک مرکزی بر عملکرد بانک‌های مجوز دار نظارت دارد این بی ضابطه‌ای‌ها از کجا نشات گرفته و چگونه در روز روشن اجرایی می‌شود. در این بین مشتریان سردرگم، نمی‌دانند چرا از سوی بانک مرکزی بارها از سپرده گذاری و تسهیلات گیری در موسسات و بانک‌های فاقد مجوز منع شده اند، در حالی که بانک‌های دارای مجوز نیز از هیچ یک از قواعد تعیین شده بانک مرکزی تبعیت نمی‌کنند.

 

وام 25 میلیونی خرید خودرو با سود 16% تصویب شد

وام 25 میلیونی خرید خودرو با سود 16% تصویب شد

کانال خبری دنده 6 بر روی تلگرام

  کانال خبری ، صرفاً بر روی نسخه بروز شده تلگرام کار می کند،می توانید با استفاده از لینک های زیر تلگرام خود را آپدیت کنید.

 لینک آپدیت تلگرام برای اندروید:

‏«Telegram» را در بازار:
http://cafebazaar.ir/app/?id=org.telegram.messenger

برای آی‌او‌اس (آیفون و آیپد):
https://itunes.apple.com/en/app/telegram-messenger/id686449807?mt=8

تلگرام نسخه دسکتاپ (ویندوز):
https://tdesktop.com/win

محتوای مجله دنده 6 با مطالب درج شده در وب سایت متفاوت بوده و برخی اخبار کوتاه و جالب از چهار گوشه صنعت خودروسازی را شامل می شود.

از این که با شما هستیم، خوشحالیم.

32دیدگاه

 1. payam می‌گه:

  دوستان کسی میدونه شرایط این وام چجوریه، یعنی ضمانت چی میخواد؟؟
  از کدوم بانک باید گرفت؟؟

 2. linkoln6ft می‌گه:

  *تسهيلات خريد خودرو
  شرايط و مقررات دريافت تسهيلات
  افتتاح حساب پس انداز قرض الحسنه نزد شعبه (اولويت با كسانيكه بيش از يك سال سابقه افتتاح حساب دارند)

  مبلغ تسهيلات تا سقف (000ر000ر70) كه بايستي متناسب با درآمد متقاضي باشد.

  سن متقاضي حداقل 18 سال تمام باشد.

  نوع عقد،فروش اقساطي و مدت بازپرداخت آن حداكثر 5 سال و به اقساط مساوي ماهيانه (60 قسط) است.
  نرخ سود طبق تعرفه بانك در عقود مبادله اي مي باشد.

  *مدارك مورد نياز

  اصل و كپي تمام صفحات شناسنامه متقاضي و صفحه اول ضامن/ضامنين
  اصل و كپي كارت ملي متقاضي و ضامن/ضامنين ( كپي متن و ظهر كارت ملي مورد نياز است)
  گواهي اشتغال بكار يا فيش حقوقي متقاضي با ذكر ميزان حقوق
  معرفي ضامن / ضامنين معتبر و مورد قبول بانك
  اصل و كپي فيش حقوقي يا مستندات شغلي ضامن/ضامنين
  يك قطعه عكس متقاضي
  پيش فاكتور خريد خودرو از يكي از نمايندگيهاي مجاز توليد داخل
  سه عدد تمبر مالياتي ( از بانك تهيه شود)
  اصل و كپي اسناد مالكيت ، كارت و بيمه نامه خودرو ( پس از تحويل خودروتوسط نمايندگي)

  اینی که نوشتم از بانک ملی بود و فعلاً ۶۰ درصد ارزش خودرو رو نمیدن تا هفته بعد که اعلام رسمی از طرف بانک بشه ، بقیه بانک ها هم وام میدن، اما با این سود ارزش نداره.

 3. رضا7 می‌گه:

  حالم از سیستم بانک داریمون داره بهم میخوره…
  بلاد کفر با چند هزار پیش پرداخت که اکثرا کمتر از 40 درصد قیمت محصول هم هست وام 4 تا 7 درصد میدن واسه خرید خودرو
  اونوقت بانکداری اسلامی اینجا هم وام میده…
  اونم فقط به محصولاتی که اسم تولید داخل رو فقط یدک میکشن.

 4. عباس می‌گه:

  و این است بانکداری اسلامی…!!!!!

 5. عباسنوید می‌گه:

  این عقود ظاهرا اسلام و به اصل کفر باشد که در سودسازی بانک های قالب کن خودروهای داخل به ملت میهن تحمیل میگردانند. و الا 28% سود عقود را چه ارتباط به 21% سود تسهیلات خرد؟؟!

 6. حجت می‌گه:

  برای اینکه فقط اسم کشور ما اسلامی هست،همین
  کو اسلام کو؟ فقط به اسم اسلام سوارن

 7. یه کارمندمفلوک که در ایران زندگی میکند می‌گه:

  من برای وام 15 تومن به بانک مهر ! اقتصاد یا همون بسیجیان رفتم . فرمودند 21 درصد سود 2 درصد کارمزد و 3 میلیون هم در رهن بانک میمونه یعنی در طی بازپرداخت بنده یه بهره 29 الی 45 درصد را باید به بانک پرداخت کنم . …… که وظیفه پاسداری ازموازین رو داری ! سرت و بالا بگیر و به این نزول خوران بانک مهر اقتصاد افتخار کن. راستی چرا اکثریت قشر جوان از فرهنگ بسیجی و ایثار و شهادت .و…. یه برداشت دیگه ای دارن !!!!؟؟ این آقایون حداقل ژست …. نگیرن و ظاهرشون رو هم شبیه دلالها و نزول خورا بکنن . گناهشون کمتر میشه

 8. ir می‌گه:

  از ماست که بر ماست.

 9. saeed می‌گه:

  واقعا دست بانک ها درد نکنه که با این سودهای کلان ملتو میچاپند .دستشون درد بکنه

 10. حسن می‌گه:

  سلام…آقا یه سوال؟میشه بپرسم وامی که میخوان بدن طبق این مدارک چند میلیارده اونوخت؟
  واسه 15 میلیون اینهمه مدارک میخوان؟
  این دفتر دستکای مارو کجا بایگانی میکنن؟
  یه فامیل داشتیم که 200 میلیون از بانک ملی وام گرفت من ازش میپرسیدم گفتم مدرک چی دادی؟گفت جواز کارم،کپی از شناسنامه و کارت ملی 2تا عکس و یه ضامن…پرسیدم کی ضامنت شد؟گفت رئیس خود بانک آشنا بود…
  اون اینججوری گفته…ما که نمیدونیم آقا رئیس پورسانتی چیزی گرفته که..اصلا به ذهن خطور پیدا نمیکنه..تازه کمتر از یه ماه وامشو گرفت.دمش گرم.

 11. sunmartin می‌گه:

  بانکداری اسلامی …

  • خودروهای صفر=آشغال می‌گه:

   بانکداری اسلامی یه چیزیه تو مایه های کچل موفرفری
   قابل توجه دوستانی که میخان با طرز فکر آدمهای قرنها پیش جامعه ای مدرن و مرفه بسازن

 12. دلباخته می‌گه:

  سلام.
  با این وضعیت زندگی بميره آدم سنگین تره

 13. افضل می‌گه:

  کسی نمی دونه این وام 15 میلیونی خودرو رو از کدوم بانک میشه گرفت ؟تمام بانکها بی اطلاعند

 14. گل پسند می‌گه:

  باسلام؛ وقتی که دولت های گذشته و دولت فعلی بانک ها را به حال خود رها کردند و اجازه دادند که بانک ها به یک قدرتی کاملا مستقل و فارغ از قوانین حکومتی و حتی قوانین شرع مقدس بدل شوند؛خوب مسلماٌ این بانکها دیگر به راحتی زیر بار قوانین و بخشنامه های بانک مرکزی نمی روند و حتی برای بانک مرکزی تره هم خرد نمی کنند و واقعا اکثرشون تبدیل به یک بنگاه نزول خوری با ظاهری آراسته ؛قانون مند ومتشرع شده اند که هر غلطی که بخواهند میکنند و هر طور که مصالح و منافعشان ایجاب کند با مردم گرفتار رفتار می کنند.برای اصلاح مدرنترین شیوه نزول خوری در پوشش قانون ؛نیازمند یک انقلاب و حرکت انقلابی همه جانبه می باشد ؛ در حال حاضر این بانکی ها آنقدر گنده و کلفت شده اند که به این راحتی تن به قوانین نخواهند داد مگر انقلابی دیگر ار جنس اسلام ناب ولایت مدارکه بتواند جلو این انحراف بزرگ را که مردم مارا واقعا گرفتارکرده بگیرد.

 15. ج می‌گه:

  یعنی هرکی این وامو بگیره بیچاره میشه.آقایون پشت پرده چرا دلتون واسه ما بدبختا نمیسوزه.خدایی خودتون ماشین داخلی سوار میشین؟ماشالله با یه تصادف کوچیک کسی زنده بیرون نمیاد.حالا ماهایی که نداریم بخوایم ماشین داخلی بخریم باید یه وامی بگیریم که از نزول بدتره؟15 تومن وام بگیریم 30تومن پس بدیم.اخه کجای اسلام گفته این نوع وام باعث میشه مردم به خواسته هاشون برسن؟بعد میگن چرا مردم انقد از دین اسلام دارن دور میشن.ای بابا…………ما که شرایط این وام رویاییو نداریم.ولی هرکی هم داره خودشو گرفتار نکنه.

 16. علی می‌گه:

  وای به اسلامی که این قرض الحسنش باشه نزول اندرنزول اونوقت اقازاده ها ملیاردی پول ازاین کشور هاپولی میکنن مردم و مسخره کردن

 17. محمد می‌گه:

  شرم باد بر اين نزول خواران..

 18. علی می‌گه:

  ما خود مردم یا ملت باعث و بانی این وضع شدیم و مسئولان دارن از ما سواری میکشن.
  امام حسین و امام علی نگفته بودن اسلام باید اینطوری باشه.

 19. سردار می‌گه:

  میخان ملت ماشبنای بنجولشونو بخره و سود پولشون هم بدن یعنی عملا ماشین دو برابر قیمت فعلی شرم باد بر شماها ملت آگاهند و گول این لاشخورها رو نمیخورن و خودرو صفر نمیخرن تا به قیمت واقعی و نصف قیمت فعلی بفروشن

 20. حسین می‌گه:

  بابا ماشینا اشغالن کی می یاد بخره خاک تو سرشون از خارج یاد بگیرن چه ماشین عرضه می کنند ما باید گاریه ۳۰سال رو سوار بشیم.زکی چه قانون گندی……..

 21. حمید می‌گه:

  چی بگم ؟؟؟
  ابرویه اسلام بردن….

 22. payam می‌گه:

  تحریم خودرو همچنان پا برجاست حالا شما وام 50 میلیونی بده بگو بقیه پولشم بذارید تو جیبتون این ماشین ها بدرد خودتون می خوره

 23. پارسا می‌گه:

  کدوم اسلام گفته به این راحتی نزول بخورید؛درصورتی که اسلام مارو ازگرفتن نزول منع میکنه پس لعنت خدا به این نزول خورها…

 24. AT می‌گه:

  اینا همش تقصیر خودمونه، اگه تو کشور های کافر خارجی باشیم اگه اینجوری نزول بخورن ک عمرا اون کافر ها این کارو بکنن، مردمش میریزن خیابون و کل سران کشور رو میارن پایین، ولی مشکل اینکه ما همدل نیستیم اگه باهم مث سال 88 ی همدلی نشون بدیم این دزدای کثیف غلط میکنن همچین کارایی کنن.. وقتی میبینن ملت مث الاغ هستن اونام افسارو گرفتن و متازونن

 25. سید جواد سیدکلبادی می‌گه:

  مارا به رخت و چوب شبانی فریفته است این گرگ سال هاست که با گله آشناست
  پولهای بلوکه شده ی ماراگرفته اند وحالا باسیاست 15 به 30 به مابرمی گردانند البته وصد البته اگر بتوانیم ازهفت خوان رستم (( که همان شرایط وقوانین سنگین حضرت بانک )) در آییم . ………….. فرموده اند
  هفت شهر عشق را عطار گشت ما هنوز اندر پس یک کوچه ایم
  …….. مرغ چاق ……………. ………………………..جوجه ایم

  رهبرا الهی دورت بگردم جانم فدایت با این مافیای اقتصادی مبارزه کن که میدان میدان فرات است و اصغر تشنه لب

 26. رامین زارعی می‌گه:

  اون ماشین جدیدی ک ایران خودرو کراچر هست چی هست اسمش خودشون خریدن پنج هزار دلار میشه هفده میلیون ولی دارن صدو هفده ملیون میفروشن یه چیزی بالاتر از صد برابر

 27. علیرضا می‌گه:

  مردم نباید گول این جور وام ها رو بخورن.تو رو خدا این وام ها رو نگیرید.فقط ما مردم هستیم که میتونیم با نخريدن خودروی صفر حال این نامسلمون ها رو بگیریم. فقط ما میتونیم با اینا مبارزه کنیم.خودروی صفر نخريد مطمئن باشید پیروز میشیم

 28. سعید می‌گه:

  اگر این وام با استقبال مردمی مواجه بشه و مردم همیشه در صحنه بریزن و این وام رو بگیرن تنها نشون دهنده یک چیزه:

  نشون دهنده اینه که لیاقت این ملت همیشه در صحنه همین اوضاعه و ایران خودرو و سایپا و چهارچرخه های چینی از سر ملت هم زیادتره.

 29. بابایی می‌گه:

  لیزینگ رحم بیشتری داره والا
  ربا خواری اسلامی هم دیدیم


در بحث شرکت کنید