سود مرکب وام 25 میلیونی خرید خودرو با سود بیش از 16% و بازپرداخت چهار سال + جزییات پرداخت و مبلغ اقساط به تفکیک خودرو (آپدیت17)

سپهر زنگنه | شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۴ | 182 نظر

وام ۲۵۰ میلیون ریالی خرید خودرو پرداخت می شود

 در نشست رونمایی بسته دوم خروج از رکود که دقایقی پیش با حضور وزیر اقتصاد، رئیس سازمان مدیریت و رئیس کل بانک مرکزی در ریاست جمهوری آغاز شد، وام جدید خودرو رونمایی شد.

   

  ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در ادامه رونمایی از بسته خروج از رکود دولت از اعطای وام خرید خودرو تا سقف 25 میلیون تومان خبر داد.

  بنابر گفته رییس کل بانک مرکزی این وام  7 ساله و با نرخ 16 درصد می باشد.

  وی همچنین از شرایط ویژه خرید اقساطی خودرو خبر داد و گفت: با این روشی که بانک مرکزی در پیش خواهد گرفت در نهایت مصرف‌کنندگان‌ این امکان را خواهند داشت که تا 80 درصد قیمت خودرو و حداکثر تا 25 میلیون تومان را در یک دوره هفت ساله پرداخت کنند.

  رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: نرخ مورد نظر برای فروش اقساطی خودرو 16 درصد از طریق نمایندگان مجاز شرکت‌های خودروسازی خواهد بود که براساس آن اسناد توسط شرکت خودروساز به بانک مربوطه آمده و این بانک با 16 درصد آن را دریافت می‌کند نرخی که بانک مرکزی آن را با 14 درصد در اختیار بانک مربوطه قرار خواهد داد.

  آغاز پرداخت وام ۲۵ میلیون تومانی خودرو از ۱۵ آبان

   معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه سیاست اقتصادی جدید دولت تقاضا را افزایش می‌دهد، گفت: جزئیات وام ۲۵ میلیون تومانی خودرو به زودی اعلام می‌شود.

    

   به نقل از  مهر، عبدالناصر همتی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما گفت: دولت باید نرخ تسهیلات و سپرده های بانکی را کاهش دهد و مردم را برای خرید و بهبود تولید تشویق کند. دولت اکنون فقط می تواند روی مصرف خصوصی دست بگذارد.

   وی با بیان اینکه کاهش سپرده قانونی بانک‌ها موجب افزایش ضریب فزاینده پولی و در نتیجه افزایش نقدینگی می شود، افزود: اگر یک درصد سپرده قانونی کاهش یابد حدود پنج هزار میلیارد تومان به حجم نقدینگی کشور افزوده می شود.

   همتی با اشاره به اینکه ممکن است در سیاست جدید اقتصادی دولتی بین یک تا یک و نیم درصد سپرده قانونی بانکها کاهش یابد، افزود: حجم کارت های اعتباری و نقدینگی آن نیز محدود است.

   رئیس شورای عالی هماهنگی بانک های دولتی گفت: اکنون 9 هزار میلیارد تومان کالا در انبارها انباشته شده و میزان نقدینگی ای که در جامعه وارد می شود برای به حرکت درآوردن این میزان انباشت کالاست.

   همتی در پاسخ به اینکه این سیاست انبساطی دولت موجب تورم می شود یا خیر؟ افزود: زمانی که ظرفیت اضافی کالا وجود دارد سیاست انبساطی موجب تورم نمی شود و این سیاست در شرایط کنونی کنترل شده است.

   وی با اشاره به اینکه در نظریه پردازی ها پایین آمدن سود بانکی موجب افزایش سرمایه گذاری می شود اما در تجربه ثابت شده است این اتفاق نمی افتد، افزود: با اجرای برجام سرمایه های خارجی وارد کشور می شود و ورود این سرمایه ها تورم این سیاست‌ها انبساطی کوتاه مدت دولت را کنترل می کند. شرایط اقتصادی کشور خطیر است و در این شرایط باید به مردم امید داد.

   همتی درخصوص زمان اجرای این سیاست در شبکه بانکی گفت: براساس همانگی‌های انجام شده سیاست‌های اعتباری جدید که شامل تسهیلات خرید کالا و خودرو می‌شود از 15 آبان در شبکه بانکی عملیاتی خواهد شد.

   اعلام جزئیات وام 25 میلیونی خودرو؛ به زودی

   معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه سیاست اقتصادی جدید دولت تقاضا را افزایش می‌دهد، گفت: جزئیات وام 25 میلیون تومانی خودرو به زودی اعلام می‌شود.

   پیمان قربانی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره سیاست اقتصادی جدید دولت گفت: این سیاست تورم را مهار و بخش تقاضا را تحریک و یا تشویق می کند.

   معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه اکنون در حوزه تولید با انباشت کالاها در انبار روبرو هستیم اما با تسهیل مدیریت شده نقدینگی و تحریک تقاضا رشد اقتصادی ایجاد می شود، افزود: رکود اقتصادی امسال به دلیل شوک سه ماهه آخر سال گذشته است. در سال 93 در سه ماهه آخر رشد اقتصادی شش درصد ثابت ماند.

   وی گفت: سیاست جدید اقتصادی دولت در حوزه تعامل بانک ها با مردم، خرید دین، خرید خودرو، ارائه کارت اعتباری، صرفه جویی انرژی و تأمین بافت های فرسوده است.

   قربانی درباره وام خرید خودرو افزود: شرکت های خودروساز داخلی 80 درصد قیمت خودرو را در این طرح از مشتریان در قالب تسهیلات 7 ساله دریافت می کنند و مشتریان با بانک ها روبرو نمی شوند.

   این مقام مسئول در بانک مرکزی با اشاره به اینکه در این طرح تعامل میان خودروسازان و بانک ها است، تصریح کرد: زمان و چگونگی اجرای این طرح در روزهای آینده و در حوزه مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی بررسی و اعلام می شود.

   قربانی درباره ارائه کارت های اعتباری نیز گفت: این کارتها تا سقف 10 میلیون تومان برای خرید کالاهای با دوام ساخت داخل بر اساس شرایط متقاضیان به آنها واگذار می شود.

   وی درباره کاهش سپرده قانونی بانک ها در بانک مرکزی و آزاد شدن نقدینگی بانک ها گفت: قرار است به میزان رضایت بانک مرکزی از عملکرد هر بانک مقداری از سپرده های قانونی آن آزاد شود.

   معاون اقتصادی بانک مرکزی افزود: رفع تنگنای مالی و کاهش نرخ سود رویکرد بانک مرکزی است و انضباط در کاهش سپرده قانونی بانکها برای بانک مرکزی اولویت دارد.

   قربانی گفت: بانک مرکزی در سیاست اقتصادی جدید نمی خواهد پول را در جامعه پخش کند بلکه بانک ها پول ها را برای هدف های ویژه ای پرداخت می کنند.

   معاون اقتصادی بانک مرکزی افزود: دولت به هیچ عنوان سیاست ضدتورمی بلندمدت خود را زیر پا نمی گذارد و برنامه جدید برای دوره کوتاه شش ماهه انجام می شود.

   وی موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز را آفت سیاست های مالی و اعتباری بانک مرکزی خواند و گفت: این موسسات یکروزه بوجود نیامده اند که یک روزه از بین بروند؛ اما بانک مرکزی با همکاری نیروی انتظامی با این مؤسسات برخورد می کند.

    2 سناریو متفاوت برای بازپرداخت وام

   اگر در نهایت وام 25 میلیون تومانی با سود 16 درصد در اختیار خریدار قرار گیرد ، وی باید در یک دوره هفت ساله هر ماه با پرداخت حدود 495 هزار تومان قسط، تسهیلات دریافتی را برگرداند. در عین حال که وام 25 میلیون تومانی در پایان دوره با مجموع 41.7 میلیون تومان تسویه می شود. بر این اساس برای تسهیلات 25 میلیون تومانی باید حدود 17 میلیون تومان سود پرداخت شود.

   ولی در سوی دیگر سود تسهیلات 25 میلیون تومانی این احتمال هر چند ضعیف نیز مطرح است که اگر سود ارائه شده به خودرو ساز 16درصد بود و قرار باشد که در نهایت تسهیلات با نرخ 21 درصد یعنی سود عقود مبادله ای به مشتری پرداخت شود آنگاه در یک دوره هفت ساله ، خریدار باید ماهانه 570 هزار تومان قسط پرداخت کند.این در حالی است که با سود 21 درصد، وام 25 میلیون تومانی با مجموع حدود 48 میلیون تومان بازپرداخت خواهد شد. از این رو خریدار باید در ازای 25 میلیون تومان وام 18 میلیون تومان سود برگرداند.

   به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، در عین حال که طبق مصوبه اردیبهشت ماه امسال باید وام 15 میلیون تومانی فعلی خودرو با سود 21 درصد و مدت بازپرداخت سه ساله در بانک‌ها ارائه شود که البته بررسی‌ها نشان می‌دهد این تسهیلات در تعداد کمی از بانکها و اغلب با سود 27 درصد قابل پرداخت است.

   کاریکاتور-1

    

    

   سه گروه متقاضی وام ۲۵ میلیونی خودرو

    

   یک کارشناس صنعت خودرو درباره وام ۲۵ میلیونی خودرو گفت: «در حال حاضر موضوعی که مطرح است، این که بانک مرکزی تاکنون اعلام نکرده که چه تعداد وام می‌خواهد پرداخت کند، بنابراین اگر وام محدود باشد، تحریک تقاضا اتفاق نمی‌افتد.»

    

   به نقل از خبرانلاین، فربد زاوه درباره تاثیر وام 50 میلیونی خودرو روی بازار اظهار داشت: «ما در حال حاضر در بازار خودرو با دو دسته از خریداران روبه‌رو هستیم؛ یک گروه کسانی هستند که به کیفیت خودروهای تولید داخل اعتراض و انتقاد دارند و توانایی مالی هم دارند که خودرو بخرند.»

    

   وی افزود: «این گروه ترجیح می‌دهند به جای خودرو تولید داخل، خودروهای خارجی دسته دوم بخرند، بنابراین وام 25 میلیونی هیچ‌گونه جذابیتی برای آنها ندارد.»

    

   این کارشناس خودرو تصریح کرد: «دسته دوم، گروهی هستند که خودروهای فرسوده سوار می‌شوند و مسایلی همچون کیفیت خودرو برایشان اهمیت ندارد و فقط داشتن یک وسیله نقلیه برایشان اهمیت دارد. بنابراین وام 25 میلیون تومانی برای این گروه جذابیت دارد.»

    

   زاوه عنوان کرد: «با توجه به این‌که بهره وام 25 میلیونی خودرو بالا نیست و 2 تا 3 درصد بالاتر از نرخ تورم است، در مجموع نسبت به تسهیلاتی که در اختیار شبکه مصرف قرار می‌گیرد، وام ارزانی است.»

    

   وی متذکر شد: «با توجه به این مسایل، وام 25 میلیونی خودرو فقط می‌تواند یک بخشی از خریداران را جذب کند؛ آن هم کسانی که خودروی قدیمی و فرسوده دارند و توانایی پرداخت نقدی برای خرید خودرو جدید ندارند.»

    

   این کارشناس خودرو ادامه داد: «البته دسته سومی هم در این میان وجود دارد و آن هم کسانی هستند که نیاز به وام معقول دارند و می‌توانند خودرو دسته دوم خود را بفروشند و با دریافت وام خودرو بخرند.»

    

   زاوه با بیان این‌که شاید استقبال از وام 25 میلیونی خودرو زیاد نباشد، اما به‌هر صورت استقبال از آن خواهد شد، گفت: «در حال حاضر موضوعی که مطرح است، این است که بانک مرکزی تاکنون اعلام نکرده که چه تعداد وام می‌خواهد پرداخت کند، بنابراین اگر وام محدود باشد، تحریک تقاضا اتفاق نمی‌افتد.»

    

   وی متذکر شد: «بانک مرکزی تاکنون فقط مباحث کلی در رابطه با تسهیلات پرداختی و خروج از رکود را مطرح کرده است.»

    

   این کارشناس خودرو یادآور شد: «ما اگر به آمارها دقت کنیم و به عدد و رقم‌های اقتصادی مراجعه کنیم، می‌بینیم که بیشتر از 50 درصدی خریدارانی که در بازار وجود دارند، جزو دسته دوم هستند؛ یعنی بیشتر افراد مشکل مالی دارند.

    

   زاوه خاطرنشان کرد: «دسته اول هم که توانایی مالی دارند، تعدادشان به 15 درصد مشتریان هم نمی‌رسد. 30 تا 35 درصد افراد هم جزو کسانی هستند که از کیفیت محصولات داخلی خسته شده‌اند.»

    

   **مقدار وام هر خودرو

   اما با توجه به رسمیت پیدا کردن وام 25 میلیونی خودرو با تصویب شورای پول و اعتبار و همچنین قیمت های فروش خودرو در نمایندگی ها و البته بازار مردم چه خودرویی را با چه آورده ای می توانند بخرند؟

   مدل قیمت نمایندگی

   حداکثر وام

   قیمت  بازار

   پژو 206 تیپ

   2

   32.517.000

   25.000.000

   32500000

   پژو 206 تیپ 5

   36.693.000

   25.000.000

   35650000

   پژوGLX
   405

   28.882.000

   23.040.000

   28700000

   پژو پارس

   35.496.900

   25.000.000

   35500000

   سمند

   31.538.000

   25.000.000

   31500000

   رانا

   33.233.000

   25.000.000

   32200000

   پراید 132

   19.800.000

   15.840.000

   19800000

   وانت پراید

   17.920.000

   14.320.000

   17900000

   تیبا

   23.950.000

   19.160.000

   23900000

   تیبا 2

   28.070.000

   22.400.000

   28070000

   بر پایه این گزارش اگر چه طرح پرداخت وام 25 میلیونی خودرو به منظور رونق بخشیدن به بازار و تولید این کالای مصرفی در کشور صورت گرفته است ولی از هم‌اکنون به دلیل آنکه این طرح از شفافیت لازم در جزئیات و نحوه پرداخت برخوردار نیست از این رو این نگرانی وجود دارد که حتی پرداخت چنین وامی عاملی برای کشمکش میان خودروساز، مردم و بانک‎ها تبدیل شود چرا که هیچ کدام از آنها بر اساس شواهد موجود حاضر نیستند حاشیه سود خود را کم کرده و به نفع دیگری ضرر دهند.

   وامی برای خودروهای ساخت داخل جزئیات تازه از وام ۲۵ میلیونی خودرو

   اقساط ۴۵۰‌هزار تومانی و امکان فروش پس از ۳ سال

   عضو شورای سیاست‌گذاری خودرو با بیان اینکه وام ۲۵ میلیون تومانی به خودروهای با میزان ساخت داخل بالای ۴۰ درصد اختصاص می‌یابد، گفت: در این طرح، صاحب خودرو می‌تواند پس از سه سال خودرو را به شخص دیگری بفروشد.

     

    به نقل از فارس، ساسان قربانی  با تشریح جزئیات جدیدی از وام 25 میلیون تومانی خودرو، اظهار داشت: قرار است پرداخت وام 25 میلیون تومانی خودرو با سود 16 درصد از 15 آبان‌ماه یعنی سه روز دیگر آغاز شود که در این طرح، امکان اعطای وام به خودروهایی با ساخت داخل بالای 40 درصد وجود دارد و این خودروها بعد از سه سال امکان خرید و فروش دارند.

    وی ادامه داد: با توجه به اینکه قرار است این وام جهت حمایت از تولیدات داخلی پرداخت شود، در نتیجه پرداخت آن به خودروهای مونتاژی صورت نخواهد گرفت.

    * مذاکره بر سر مکانیزم پرداخت سود تسهیلات

    وی در پاسخ به این سؤال که در مورد مکانیزم پرداخت یارانه سود تسهیلات وام خودرو چه توافقی بین بانک مرکزی و خودروسازان شده است؟ گفت: یکی، دو مکانیزم در حال بحث است، ممکن است مکانیزم‌هایی بین بانک مرکزی و خودروسازان برای اعطای این تسهیلات با روش‌های مختلف در نظر گرفته شود.

    قربانی تأکید کرد: مهم این است که سود وام خودرو برای مصرف‌کنندگان بیشتر از 16 درصد نباشد.

    * پیش‌بینی استقبال شدید مردم از وام خودرو

    وی در ادامه با بیان اینکه وام پرداختی بابت خرید خودرو دارای شرایط مناسبی است، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم این وام شدیداً مورد استقبال خریداران قرار گیرد.

    وی ادامه داد: وام 25 میلیون تومانی خودرو اقساط حدود 450 هزار تومانی برای خریداران خواهد داشت که اگر این رقم امروز یک پنجم حقوق خریداران را شامل می‌شود، قطعاً در سال‌های آینده این سهم بسیار کمتر خواهد شد.

    عضو شورای سیاست‌گذاری خودرو ادامه داد: در ایران که همواره با تورم زندگی می‌کنیم، پرداخت وام با سود بانکی 16 درصد یک مزیت برای خریداران خودرو خواهد بود.

    وی با انتقاد از اعلام زودهنگام پرداخت وام خودرو، گفت: اعلام این خبر قبل از آنکه منابع مالی در اختیار صنعت قرار گیرد، صورت گرفت که ضربه سنگینی را به صنعت خودرو وارد کرد، زیرا برخی افراد که قصد خرید خودرو را داشتند فعلا‌ً دست نگه داشته‌اند.

     

    دنده 6 : مشخص نیست طبق کدام آمار، اعضای شورای سیاست گذاری خودرو به این نتیجه رسیده اند که حقوق متوسط خریداران خودروهای داخلی 2.5 میلیون تومان در ماه است، پرداخت این وام به خودروهای مونتاژی چینی هنوز در هاله ای از ابهام است و همچنان تعداد وام ها و حجم بودجه کنار گذاشته شده برای این پروسه نیز مشخص نیست.به هرحال آنچه قطعیست ، اینکه عدم پرداخت نقدینگی به خودروسازان پس از ابلاغ این وام می تواند خودروسازان و شرکت های قطعه سازی را به ورشکستگی قطعی بکشاند.

     

    مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با بیان اینکه اقساط تسهیلات خرید خودرو با نرخ سود ۱۶ درصد حداکثر ۷۰۸ هزار و نرخ سود کارت اعتباری خرید کالا ۱۲ درصد و ۶۵۸ هزار تومان خواهد بود،گفت: دوره بازپرداخت وام خودرو ۴ سال و کارت اعتباری ۱۰ میلیون تومانی ۱۸ ماه است.

      

      به نقل از فارس، سیدعلی‌اصغر میرمحمدصادقی در خصوص تسهیلات خرید خودرو و کارت اعتباری اظهار داشت: برای خرید خودرو و کارت اعتباری نیازی به مراجعه مردم به بانک‌ها نیست بلکه متقاضیان باید به نمایندگی‌های مجاز که در سایت بانک مرکزی و وزارت صنعت اعلام می‌شود مراجعه کنند.

     وی افزود: فهرست نمایندگی‌های مجاز و مشمول این طرح در جلسه نهایی امروز با خودروسازان مشخص خواهد شد و از روز 18 آبان مردم می‌توانند به نمایندگی‌ها مراجعه کنند.

     مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی در خصوص اقساط وام خودرو گفت: با نرخ سود 16 درصد قسط ماهیانه 708 هزار تومان و نرخ سود 12 درصد 658 هزار تومان خواهد بود؛ البته هنوز نرخ سود این تسهیلات به صورت دقیق تعیین نشده است.

     به گفته وی، داشتن اقساط تسهیلات دیگر، محدودیتی برای متقاضیان ایجاد نخواهد کرد.

     میرمحمدصادقی در خصوص تسهیلات کارت اعتباری گفت: در فاز اول افراد توسط سازمان‌ها و دستگاه‌ها به بانک‌ها معرفی می‌شوند و افراد با ارائه کسر از حقوق کارت اعتباری دریافت می‌کنند بنابراین در فاز اول کسانی که حقوق ثابت دارند بر اساس حقوق دریافتی کارت اعتباری می‌گیرند.

     وی تصریح کرد: اقساط کارت اعتباری 10 میلیون تومانی در دوره بازپرداخت 18 ماهه 609 هزار تومان خواهد بود.

     به گزارش فارس،‌ تعیین دوره بازپرداخت 18 ماهه برای کارت اعتباری 10 میلیون تومانی در حالی است که شورای پول و اعتبار در مصوبه خود دوره بازپرداخت را 2 سال در نظر گرفته بود.

      

     مبلغ اقساط وام 25 میلیونی به تفکیک خودروها

      

     بازپرداخت تسهیلات خرید خودرو ۴ تا ۷ سال

     علی‌اصغر میرمحمد صادقی با اشاره به جلسه امروز بانک مرکزی با خودروسازان، نمایندگان بانک‌ها و مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: لیست خودروهای مشمول این طرح که شامل سواری و وانت است نهایی شد و فردا به بانک‌ها ابلاغ می‌شود.

     وی افزود: این تسهیلات با نرخ سود 16 درصد پرداخت می‌شود که اقساط آن در دوره 48 ماهه، ماهانه 708 هزار تومان خواهد بود.

     مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی تصریح کرد: اگر تسهیلات 5 ساله (60ماهه) باشد اقساط ماهانه 608 هزار تومان، 6 ساله (72 ماهه) 542 هزار تومان و 7 ساله (84 ماهه) 496 هزار و 500 تومان خواهد بود.

     به گزارش فارس، براساس برنامه بانک مرکزی و دولت، تسهیلات خرید خودرو معادل 80 درصد قیمت خودرو تا سقف 25 میلیون تومان پرداخت می‌شود.

     متقاضیان می‌‌توانند از روز 18 آبان‌ماه به نمایندگی‌های مجازی که توسط بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام می‌شود، مراجعه کنند.

      

     جدول اقساط وام 25 میلیونی خودرو 4 تا 7 ساله
     مدت زمان بازپرداخت 25 میلیون تومان وام خودرو
     4 ساله (48 ماهه) 708 هزار تومان
     5 ساله (60 ماهه) 608 هزار تومان
     6 ساله (72 ماهه) 542 هزار تومان
     7 ساله (84 ماهه) 496 هزار تومان

      

     مشکل دسته چک برای استفاده از وام 25 میلیونی

     بر اساس اعلام بانک مرکزی، خریداران خودرو باید چک و سفته به عنوان تضمین دریافت وام به خودروسازان ارائه کنند.

       

      به نقل از ایسنا ، آن‌طور که بانک مرکزی اعلام کرده است، فروش اقساطی خودرو می‌تواند تا سقف بازپرداخت 7 سال عملیاتی شود. در واقع یک خریدار می‌تواند برای بازپرداخت وام خودرو 84 ماه اقساط پرداخت کند.

      بر اساس اعلام بانک مرکزی، خریداران خودرو باید چک و سفته به عنوان تضمین دریافت وام به خودروسازان ارائه کنند. در اطلاعیه بانک مرکزی آمده است که اقساط در قبال ارائه اسناد تجاری به صورت چک و سفته ارائه خواهد شد. اکنون هزینه خرید هر یک میلیون تومان سفته، 3000 تومان است و در واقع هر متقاضی خرید خودرو باید 75 هزار تومان برای خرید سفته هزینه کند.

      اما مشکل اصلی این نیست، بلکه مشکل زمانی بروز می‌کند که خریدار بخواهد به ازای هر قسط خود یک برگ چک به خودروساز تحویل دهد. گرچه بر اساس اعلام مدیران بانک مرکزی، این امکان وجود دارد که خریداران به صورت چندماهه چک تحویل دهند اما حتی اگر این روند را به طور معمول سه‌ماهه در نظر بگیریم، دریافت‌کننده وام 25 میلیون تومانی برای بازپرداخت هفت‌ساله آن باید 28 فقره چک به خودروساز تحویل دهد.

      این در حالی است که هم‌اکنون دسته‌چک 10 برگی در بانک‌ها صادر می‌شود و صدور دسته‌چک‌های 25 برگی و 50 برگی در بانک‌ها با محدودیت‌های جدی مواجه است. از سوی دیگر بانک‌ها رسیدن هر برگ چک به شعبه را ملاکی برای صدور دسته‌چک جدید قرار می‌دهند و به این ترتیب کسی که چک‌های ضمانت خرید خودرو به روش جدید را ارائه می‌دهد، تا مدت زیادی باید قید دریافت دسته‌چک جدید را بزند.

       

      کانال خبری دنده 6 بر روی تلگرام

        کانال خبری ، صرفاً بر روی نسخه بروز شده تلگرام کار می کند،می توانید با استفاده از لینک های زیر تلگرام خود را آپدیت کنید.

       لینک آپدیت تلگرام برای اندروید:

      ‏«Telegram» را در بازار:
      http://cafebazaar.ir/app/?id=org.telegram.messenger

      برای آی‌او‌اس (آیفون و آیپد):
      https://itunes.apple.com/en/app/telegram-messenger/id686449807?mt=8

      تلگرام نسخه دسکتاپ (ویندوز):
      https://tdesktop.com/win

      محتوای مجله دنده 6 با مطالب درج شده در وب سایت متفاوت بوده و برخی اخبار کوتاه و جالب از چهار گوشه صنعت خودروسازی را شامل می شود.

      از این که با شما هستیم، خوشحالیم.

       

      خودروهای مشمول وام-1

      وانت های مشمول وام-2

      تراکتور ها و ماشین آلات کشاورزی مشمول وام 25 میلیونی

      وام خودرو تنها برای 60 هزار نفر؟!

      به نقل از اقتصادنیوز، آنگونه که منابع آگاه در صنعت خودرو کشور کسب اطلاع  داده اند بانک مرکزی قرار است 900 میلیارد تومان به ایران خودرو و 600 میلیارد تومان به سایپا تسهیلات ارائه دهد که 34 هزار دستگاه خودرو از سوی ایران‌خودرو و26 هزار دستگاه از سوی سایپا ارائه خواهد شد.

      بر این اساس با ثبت‌نام 60 هزار نفر در این طرح، به طور موقت از نام نویسی جدید جلوگیری به عمل خواهد آمد تا اینکه با تامین اعتبار ثبت‌نام های جدید آغاز شود.

      این گزارش حاکی از آن است که دو شرکت خودروساز برای یکصد تا دویست هزار دستگاه خودرو که نیاز به 5 هزار میلیارد تومان نقدینگی دارد، برنامه ریزی کرده‌اند.

      شرایط نهایی وام خودرو ////
      *به هیچ عنوان خودرو به نام خریدار نمی‌شود و تا پرداخت نشدن آخرین چک، خودرو برای خودروساز محسوب می‌شود.


      *بازپرداخت تسهیلات جدید خودرو برخلاف اعلام قبلی 7 ساله نیست و یک تا 4 ساله است.


      *حداکثر قسط ماهانه 807 هزار تومان است.


      *قابل توجه کسانی که قصد دارند با خرید خودرو، آن را واگذار و از پول آن بهره‌مند شوند: تا سه سال خودروهایی که از این طرح استفاده می‌کنند قابل انتقال نیست.


      *سود اسمی این طرح 16 درصد است اما چون چک‌های 3ماهه تا 6 ماهه اخذ می‌شود سود مرکب از خریداران ریافت می‌شود؛ یعنی سود 3 ماهه شدن چک را هم دریافت می‌کنند که تقریبا معادل سود 19 درصدی می‌شود.


      *طبق فرم‌های خودروسازان درصورت برگشت هریک از چکهای اقساط ، کل بدهی مؤجل مشتری ، به بدهی حال تبدیل شده و فروشنده مجاز است نسبت به وصول مطالبات مذکور هرگونه اقدام لازم را معمول نمایند. با توجه به اینکه خودرو در رهن خودروساز می‌ماند .


      *چنانچه متقاضی چک شخصی جهت پرداخت اقساط نداشته باشد، می تواند از چک شخص ثالث جهت پرداخت استفاده کند که در این صورت متقاضی می بایست پشت چک را دو امضاء کند و به همراه گواهی امضاء صادرکننده چک و گواهی امضاء صاحب قرارداد (که توسط دفاتر اسناد رسمی صادر میشود) و به همراه امضای تعهدنامه ها به نمایندگی تحویل دهد.


      *چک‌ها باید حتما از حسابهای آنلاین مانند : سپهر، سیبا، همراه، جام، جاری طلایی، مهر و مهرگستر، فراگیر یا سحر، حسابهای بانک مسکن جاری متمرکز که با شماره 1300 شروع میشود و یا کلیه بانکهای خصوصی کشور، صادر گردند.


      *به دلیل محدودیت در وصول در شبکه چکاوک، چک بانک های سرمایه و تات(آینده) مورد قبول شرکت ایران خودرو نمی باشد.


      *شخص ثالث کافی است یکی از شرایط زیر را داشته باشد : بستگان درجه یک (پدر، مادر، ھمسر، فرزند، خواهر و برادر) بستگان درجه دو (عمو، عمه، خاله، دایی) کارمندان دولت و بازنشستگان (کپی کارت پرسنلی معتبر.


      *صادرکننده چک بایستی پرینت حساب جاری خود را که ممهور به مهر بانک است، هنگام ثبت نام به نمایندگی تحویل دهد و تطابق امضا صادرکننده چک و مشتری و تطابق آن با گواهی امضاء محضری توسط نمایندگی بایستی انجام شود.


      *در صورت عدم وصول چکھا در زمان سررسید، شرکت ایران خودرو ضمن اقدام حقوقی، وفق تعهدنامه و اخذ خسارت دیرکرد و هزینه وصول عمل خواهد کرد و گارانتی و کارت طلایی کلیه خودروهای مذکور را از درجه اعتبار ساقط خواهد کرد.


      *درصورت عدم برداشت وجه چک ھای موضوع قرارداد مشتری تعهد می نماید به منظور اجتناب از تعلق جرایم و بروز مشکلات احتمالی مراتب عدم برداشت را پس از گذشت حداکثر10روز کاری از زمان سر رسید چک، ازشرکت ایران خودرو پیگیری نماید و نسبت به پرداخت مبلغ چک پرداخت نشده اقدام نماید.

      *مدارک مورد نیاز: 1- فرم قرارداد فروش رهنی (تکمیل و امضاء شده) 2- وکالتنامه فک پلاک (پیوست بخشنامه می باشد) 3- فرم تعهدنامه (در دو نسخه تکمیل و امضاء شده) 4- پرینت حساب جاری صادر کننده چک (30 گردش آخر) 5- گواهی امضاء محضری متقاضی و صادر کننده چک و صادر کننده چک ضمانت 6- یک فقره چک ضمانت به اندازه کل مبلغ اصل و فرع وام از شخص ثالث یا از شخص صاحب چک با امضاء شخص ثالث در ظهر چک 7- کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی و صادرکننده چک و صادر کننده چک ضمانت


      *در صورت عدم ارائه مدارک در مهلت مقرر، خودروساز مختار به اختصاص ظرفیت اعلام شده ارائه خودرو با تسهیلات به فرد دیگری خواهد بود و وجه پرداختی مشتری متعاقبا مسترد می گردد و معلوم نیست چه موقع بازگردانده می‌شود.


      *در صورت تاخیر در تحویل خودرو، سود تاخیری معادل 19%  (حدودی) سالیانه به ازای مبالغ پرداختی مشتری، از سوی شرکت ایران خودرو محاسبه و پرداخت می شود.

       

      دریافت مالیات ارزش افزوده برای وام 25 میلیونی

      دریافت مالیات ارزش افزوده برای وام 25 میلیونی

      بهره مرکب؛ زاویه تاریک وام 25 میلیونی خرید خودرو!

      بهره مرکب؛ زاویه تاریک وام 25 میلیونی خرید خودرو!

      مدارک لازم برای دریافت وام 25 میلیونی خرید خودرو / سفته به جای چک

      مدارک لازم برای دریافت وام 25 میلیونی خرید خودرو / سفته به جای چک

      خودروسازان زیر بار وام 7 ساله نمی روند؟! + شرایط مبهم آزاد سازی سند

      خودروسازان زیر بار وام 7 ساله نمی روند؟! + شرایط مبهم آزاد سازی سند

       

      فهرست تمام خودروهای سواری وانت و تراکتورهای مشمول وام 25 میلیونی

      فهرست تمام خودروهای سواری وانت و تراکتورهای مشمول وام 25 میلیونی

       

      جزییات پرداخت وام 25 میلونی مشخص شد + تاریخ آغاز ثبت نام

      جزییات پرداخت وام 25 میلونی مشخص شد + تاریخ آغاز ثبت نام

      کانال خبری دنده 6 بر روی تلگرام

        کانال خبری ، صرفاً بر روی نسخه بروز شده تلگرام کار می کند،می توانید با استفاده از لینک های زیر تلگرام خود را آپدیت کنید.

       لینک آپدیت تلگرام برای اندروید:

      ‏«Telegram» را در بازار:
      http://cafebazaar.ir/app/?id=org.telegram.messenger

      برای آی‌او‌اس (آیفون و آیپد):
      https://itunes.apple.com/en/app/telegram-messenger/id686449807?mt=8

      تلگرام نسخه دسکتاپ (ویندوز):
      https://tdesktop.com/win

      محتوای مجله دنده 6 با مطالب درج شده در وب سایت متفاوت بوده و برخی اخبار کوتاه و جالب از چهار گوشه صنعت خودروسازی را شامل می شود.

      از این که با شما هستیم، خوشحالیم.

       

       

      از سراسر وب
      پیشنهاد از

      182 دیدگاه

      1. صادق عبیدی | فروردین 7, 1396 | لینک نظر

       سلام من یه ماشین پژو پارس میخوام باشرایط خودتون که اعلام کردین

      2. محمد | آبان 20, 1394 | لینک نظر

       دوستان من هم رفتم ثبت نام اولیه انجام دادم اما قبل از پرداخت پول به نمایندگی متوجه شدم تسهیلاتی که تحت عنوان 16 درصد از اون نام بده میشه اصلا چنین چیزی نیست و در نزدیک 20 و بیش از 19 درصد برای خریدار تمام خواهد شد که در نهایت در مدت 4 سال 25 میلیون نزدیک 10 میلیون سود باید بابت تسهلات تقدیم کنیم که کلا موضوع وام 16 درصد تغییر جهت اساسی داده شده و اصلا دیگه صرفه ای در اون نیست و قیمت خودرویی که خریداری میشه در نهایت بسیار بالا تمام خواهد شد , برای همین از ادامه مراحل بعدی جهت خرید منصرف شدم , خوب من اگه بخوام وام 20 درصدی بگیرم دلیل نداره اینقدر ذوق زده بشم , پس این رو در نظر داشته باشید که تسهیلات تقربیا بیش از 3 درصد بالاتر از مقداری است که از طرف دولت عنوان شده .

      3. پيام انتظار | آبان 20, 1394 | لینک نظر

       يك ايراني كه در آلمان دانشجو بود و در خانه اي پانسيون در مسير منزل راديو ضمن اعلام كمبود شكر از مردم ميخواد كه در مصرف آن صرفه جوئي كنند مرد جوان احتياطا چند كيلو شكر ميخره و بمحض رسيدن منزل به زن صاحبخانه اعلام ميكنه كه زنه بهش ميگه من دارم شكر هاي اضافي را ميبرم به مغازه دار بدم تا قدري جبران كمبود بشه انوقت انها ميشن آلمان و بدون هيچگونه منابع مواد اوليه در يك سال 700 ميليارد دلار صادرات دارن و تو خوشحالي كه با نسبت كيفيت برابر چند قيمت جهاني يه ماشين قسطي ميخري و طاقت نداري كمي دندون رو جگر بگذاري تا اينها از گرون فروشي و بي كيفيتي توليد كردن اتومبيل دست بردارن همه گفته ها را فراموش كن و به اين بينديش كه اين اتومبيل و زندگي ماشيني نهايتا دمار از روزگار ما در خواهد آورد و روزگار ما را از نظر سلامتي و اقتصادي سياهتر خواهد كرد و به ارزشهاي اعتقاديم قسم كه اگر تمام اتومبيلهائي كه در انبار اين حضرات ماههاست خاك ميخوره و اينطور ذوق زده و باخفت برايش صف كشيده اند را به مفت بمن بدهند و مركب عزيز و دوست داشتنيم را كه دوچرخه مهربان و بي آزارم هست را از من بگيرند كافر عالم باشم اگر بپذيرم و لعنت همه موجودات هستي بر من اگر در اين لحظه كه مشغول نوشتن هستم به اندازه يك ميليارديم در اين ادعا شك يا نا خالصي داشته باشم .

      4. اسماعیل | آبان 17, 1394 | لینک نظر

       اخرش این وام 25 میلیونی به صرفه هست برای خرید یا نه ؟

       • در پاسخ به: اسماعیل

        محمد رضا | آبان 19, 1394 | لینک نظر

        آره فوق العاده با صرفه است.25 میلیون میدی تا 4 سال هم حق نداری ماشینتو بفروشی 9/800/000 + 1/000/000 مالیات بر ارزش افزوده هم میدی یعنی برای 4 سال 10 میلیون هشتصد هزار تومان سود میدی!!!حالا خودتون بشینین حساب کنید این وام 16 درصد در واقعیت میشه چند درصد؟ثالثا ماشین های تولید داخل به جز چند تا همشون از دم قدیمی و از رده خارجن و به نظرم وام 16 درصد که خوبه وام بدون بهره هم ارزش نداره براش.

      5. محمد | آبان 17, 1394 | لینک نظر

       مردم باید کمپین نخریدن خودرو چه با وام چه بی وام ادامه دهند و این لگن های تولید آنها در انبارها باد کند

      6. ساسان | آبان 17, 1394 | لینک نظر

       عالی.خیلی چیزها متوجه شدم. ممنون از سایت خوبتان.
       ( * * * * * )

      7. کیان احمدی | آبان 14, 1394 | لینک نظر

       سلام دوستان نمیدونم اینهمه نظر مخالف برای چیه این کمپین و نخریدن خودرو خب عده ای یا اصلا پول ندارن و فقط دارن بازار گرمی می کنند حسابشون با کسایی که دارن و میخان یه خودرو بخرن زمین تا آسمونه هر کسی دوست داره یه جوری خودرو بخره اکثر کسایی که الان مشکل دارن موضوع نقدینگی هستش و الحمدلله خب دولت میخاد این بار رو از دوششون برداره ..دست دولت درد نکنه فقط حرف مردم اینه حالا که میخاین این وام رو بدین اولا مشکلات دریافتشو کم کنید راحت مردم بتونن از وام استفاده کنن و دوم همین چندتا خودرویی که کف کارخونه ها خوابید رو دوباره ببرن چرخه تولید رفع نقص کنن و ثانیا خدمات پس از فروششو ارتقاء بدن مطمئنا 80 درصد اقشاری که خودرو میخرن بیشتر بخاطر کیفیت و خدمات پس از فروششه اگه شرکت های خودرو سازی این خدمات رو بیشتر کنن مطمئنا از رکود خارج میشن موفق باشین

      8. علی | آبان 13, 1394 | لینک نظر

       مرده اند از بیم یاران …

       گردی از راهی نمیخیزد سواران را چه شد
       مرده اند از بیم یاران نامداران را چه شد
       از هجوم کرکسان شوم قلب من گرفت
       بلبلان غرقابلان کپکان هزاران را چه شد
       دورتا دور من از دشمن سیاهی میزند
       دوستان ما کجا رفتند یاران راچه شد
       لشگر توران به قلب سرزمین ما رسد
       کاوه لشگر شکن کو شهسوازان راچه شد
       رستم و گودرز کو اسفندیاران چه شد

      9. dd | آبان 6, 1394 | لینک نظر

       آقایون یک کلام ختم کلام
       از ماست که بر ماااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااست

      10. علیرضا | آبان 3, 1394 | لینک نظر

       شما برو با این وام بخر مسافر کشی کن اگه تونستی با بنزینی که این آشغالا میسوزونن و خرج استهلاکش تونستی قسطشو بدی حرفی نیست البته اگه خدایی نکرده تو این هفت سال با ماشینت تصدف نکردی نمردی بالاخره هفت سال خودش یه عمره شوخی که نیست آدماز فرداش خبر نداره دیگه اگه داخلی سوار شه هم که….

      11. شایان | آبان 3, 1394 | لینک نظر

       این طرح اگه باشه من یکی میرم 2تاش میخرم از بیکاری حدقل در میام میرم مسافر کشی چیزی شما هم نخرید

      12. محسن 66.84% | آبان 3, 1394 | لینک نظر

       تغریبا این ی نوع کلاه برداری بزرگ صنعتی میشه اسم گذاشت براش مبلغ وام 25000000تومانه.اقساطش 84ماه یا 7سال.سودشم 16%تا اینجا میشه گفت موردی نداره
       حالا مبلغ قسط ها 496ٍ552تومان جمع 7 سال بازپرداختش میشه 41ٍ710ٍ334تومان
       و مبلغ سود دریافتی از هر وام میشه 16ٍ710ٍ334 تومان
       حالا بخوایم میزان سود واقعی دریافتی از مردم بگیم میشه 66.84% حالا یا من سواد کافی ندارم که این رقم نجومی از 16%درصد تشخیص بدم یا دولت سواد کافی نداره یا اینکه مردم هم کشورشو الاغ می پنداره
       66.84 درصد سود واقعیییییییییییییییی

       • در پاسخ به: محسن 66.84%

        WVW | آبان 3, 1394 | لینک نظر

        شماها یا کلا تو باغ نیستید یا کلا خودتون رو زدید به اون راه.
        فرض کنیم 25 میلیون تومان پول داریم بلد نیستیم کار دیگری بکنیم میزاریمش تو بانک با سود 16 درصد. اخر سال اول 4 میلیون تومان سود پولمونه پس در اخر سال اول 29 میلیون تومان پول داریم.دوباره میاریمش بانک با سود 16 درصد و ……در انتهای سال هفتم چقدر پول داریم؟؟؟ 60909908.07تومان! حالا شما به بنده بفرمایید سود بانکی ارائه شده دقیقا چند درصد بوده؟؟؟؟؟
        لابد شونصد میلیون درصد! چون 25 میلیون پول گذاشیتم و 35909908.07 میلیون خالص!( یعنی بعد از کسر 25 میلیون اولیه ) وسود گرفتیم! یعنی وقتی مبلغ سود دریافتی 16710334 توانی از 25000000 میشه 66.84 درصد حتما سود دریافتی 35909908 قطعا 130 140 درصده دیگه نیست؟
        خودرو میخرن بخرین نمی خرین نخرین. ولی انقدر کامنت های بی خودی نزارین خواهشن.
        ملت شهید پرور همین الان اگر فکر کنن ماشین ممکنه 1 درصد گرونه شه دوباره صف میکشن برای خرید همین اشغالها. الانم نمیخرن به طمع اینه که ارزون میشه.

       • در پاسخ به: محسن 66.84%

        WVW | آبان 3, 1394 | لینک نظر

        در ضمن جون دوباره لنگ و پاچه “همه دنیا” رو وسط خواهید کشید باید بگم در همه جای دنیا!!!!! بهره بانکی همینجوری حساب میشه.
        قدرت خدا به عملگر PMT در اکسل یه نگاهی بکنید.

       • در پاسخ به: محسن 66.84%

        کاوه | آبان 5, 1394 | لینک نظر

        دوستان عزیز نیازی به خلق فرمولهای محاسبه بهره و سود سپرده و وامهای بانکی نیست .این فرمولها توسط بانکها تعیین و میتونید بپرسید و آگاهی پیدا کنید.
        و اما روش بسیار ملموس برای اینکه بدونیم این وام بدرد ما میخورد و یا نه این است :اقساط ماهانه25میلیون وام خرید خودرو با بهره 16درصد و بازپرداخت 7ساله = 496500 تومان.
        اگر 25 میلیون پول در بانکهای مانند ملی ,تجارت و ملت و..سپرده گذاری کنید سود 22درصد سود ماهانه =458333 تومان.

        بنابراین برای کسی مانند خواهر زاده بنده که مهندس هست و متاسفانه مانند بسیاری دیگربیکار (کار رسمی و با امنیت شغلی ندارد) و مجبور شده در گوشه ای برای سرگرمی مغازه ای برای انجام کارهای کامپیوتری دایر کرده(این مغازه ها با مغازه هائی که در مراکز اصلی و شلوغ و با قیمتهای بسیار بالا خیلی متفاوته) و نمیخواهد و نمیتواند تمامی همون جزئی سرمایه اش را هم (25میلیون) برای خرید خودرو هزینه کند .یا با 25 میلیون خودش جنس برای مغازه میخرد و یا در بانک میگذارد .و ضمنا به ماشین هم نیاز دارد تنها ماهی 38هزار تومان اضافه بر سود بانکی باید پرداخت کند و پس از 7سال 25 میلیونش را هم حالا با ارزش و یا بی ارزش خواهد داشت .
        البته اگر در بانکهای جدید که تا 26 درصد هم سود میدهند سود ماهانه میشود 541000تومان که علاوه بر پرداخت اقساط ماهی 40 هزار تومان هم خواهد داشت که میتونه باهاش 2تا بستنی هم بخره.دیگه خوشبختی از این بالاتر؟!
        البته هیچ اصراری بر خوب و یا بد بودن نیست و یا به گفته جناب wvw خریدن و نخریدن خودرو نیست .اون یه بحث دیگه س این یک بحث دیگه س .

      13. محمد | آبان 1, 1394 | لینک نظر

       آقایون خدایش خجالت نمی کشید بس بابا ما رو چی فرض کردید
       خدایش من یه ماشین دارم 3 تومن خرج داره تعمیرش می کنم ولی همون سوار میشم
       ماشین 40سال قبل رو با چه روی تولید می کنید

      14. روزبه | آبان 1, 1394 | لینک نظر

       25 میلیون وام
       42 میلیون بازپرداخت
       68 درصد سود طی 7 سال
       چیزی که به دست میاری یه گاری اوراق بی اسب که باید 7 جد بعد از تو هم واسه تعمیرش بدوی!!!!!!!

      15. َامین | مهر 30, 1394 | لینک نظر

       به نظرم همین الان هم اگر سایپا و ایران خودرو خودروهای خوبی رو واسه تولید انتخاب کنند با همین قیمتها هم موفق به فروششون میشند. این کمپین ها روی خودروهای خوش فروش تاثیری نداشته. 206 و ال 90 فروش خوبی دارند و برلیانس 320 و 330 هم بازار خیلی خوبی داره و فکر نکنم کسی انصراف داده باشه چون اونایی که تحویل شهریور بودند تازه الان دعوتنامشون اومده.

      16. ishpateka | مهر 30, 1394 | لینک نظر

       یه راه حل خیلی بدیهی فروش کارخونه های زیان ده ایران خودرو و سایپا به کمپانیهای شناخته شده ی آمریکایی یا اروپاییه. به هر حال اونا که نمیتونن از خارج کارگر بیارن پس با مشکل بیکاری هموطنامون هم روبرو نمیشیم و فقط از شر یه سری مدیر بی کفایت و خودروهای نا ایمن راحت میشیم.

       • در پاسخ به: ishpateka

        WVW | آبان 1, 1394 | لینک نظر

        پسر خیلی خوب این راه حل بدیهی تون تو دنیای کوچیک شما بدیهیه در واقعیت داستان فرق میکنه عزیزم.
        کلا یکی از عللی که ایران خودرو و سایپا به این افلاس و وامامدگی افتاده اند مدیریت سیاسی و دستوریه.
        این دو تا شرکت مرتبا جذب دستوری نیرو داشتند بدون اینکه اصلا نیازی به این نیرو ها داشته باشند الانم که تولید ندارند قادر نیستند حتی یک کارگر رو تعدیل و اخراج کنند خوب معلومه که ضرر انباشته اشون زیاد میشه. تازه چه نیروهایی هم مجبور به جذب میشن! هی از دانشگاه امام صادق با دمپایی نیروهای فوووووووووق متخصص میارن که عمده هنرشون مطالعه روزنامه است!
        حالا کدوم شرکت عاقل میاد این شرکت ها ضررده رو بخره؟
        اندکی تعقل.
        یا حق.

        • در پاسخ به: WVW

        • در پاسخ به: WVW

         ishpateka | آبان 1, 1394 | لینک نظر

         شما که خودت رو ظاهرا” پیر دیر این کار میدونی و به همه نگاه از بالا داری خوبه در کنار دعوت دیگران به تعقل خودت هم یه خورده به این اصول فکری غیر قابل تغییر ذهنیت شک کنی وگرنه دچار جمود فکری میشی. فکر نکن خودت عقل کلی و این مسائل مدیریتی رو فقط خودت میدونی. اینا رو دیگه مردم کوچه و بازار هم میدونن. من گفتم این راهشه فارغ از این که اراده اش وجود داره یا نه. روزی هم که اینا مجبور به فروش شدن اون شرکت خریدار خارجی نمیاد مدیرای اینا رو نگه داره و مطمئن باشین اونا راهشو بلدن که چطور تو بازار ایران ضرر نکنن.

         • در پاسخ به: ishpateka

          WVW | آبان 2, 1394 | لینک نظر

          همه چیز بلد بودن مثلا شرکت خارجی فلان نیست.
          هر کشوری سیستم اقتصادی خودشو داره و هر سیستم اقتصادی از بازیگران و قوانین نوشته و نانوشته ای تشکیل شده که باعث موفقیت یا عدم موفقیت شرکت ها و بازیگران میشه.
          سیستم ایران متشکل از قوانین دست و پا گیر. رشوه و ارتشا. مدیریت سیاسی و دستوری و … هستش که هیچ شرکتی درست و درمونی به جز چینی ها کلاه بردار نمی تونن با اونا کنار بیان.
          من علامه دهر نیستم اما میدونم رویا با واقعیت فاصله زیادی داره.

          • در پاسخ به: WVW

           ishpateka | آبان 2, 1394 | لینک نظر

           به نقل از خبرگزاری تسنیم :
           ژان کریستوف کمار، مسئول منطقه ای پژو با هدف تلاش برای مذاکره برای تولید پژو دویست و هشت که در سال 2012 در فرانسه روانه بازار شد به طور مرتب به ایران سفر می کند. وی همچنین تولید پژو سیصد و یک را که آن هم در سال دو هزار و دوازده وارد بازار شد، به ایران پیشنهاد داه است. پژو سیتروئن پیشنهاد تاسیس یک شرکت مشترک به صورت پنجاه-پنجاه را مطرح کرده است. این طرح کلیدی این شرکت را مرکز تولید برای ایران و کل منطقه از جمله روسیه خواهد کرد.

        • در پاسخ به: WVW

         علیرضا | آبان 1, 1394 | لینک نظر

         دوست عزیز وقتی شما یه شرکتو بخری شما میتونی هر کسو خواستی اخراج کنی هرکسو خواستی استخدام ثانیا من موندم اینا چجور وقتی روی پراید دارن 10 تا 15 تومن میکشن چجوری زیان ده شدن!!! ثالثا شرکت های خارجی برای تولید خودروهاشون از کارگر ایرانی که بسیار ارزونتره استفاده میکنه

       • در پاسخ به: ishpateka

        محمد سالاری | آبان 1, 1394 | لینک نظر

        اول از همه ۷۰% کارگرهارو بیرون می ریزن و با همون ۳۰% باقی مونده کارخونه رو به سودآوری می رسونن. صنعتمون جلو میره ولی بیکاری به شدت زیاد میشه.

        • در پاسخ به: محمد سالاری

         علیرضا | آبان 3, 1394 | لینک نظر

         ده نه دیگه اگه دولت بذاره بسیاری از شرکتهای دیگه هم روی خودرو سازی سرمایه گذاری میکنن بقیه کار گرام میرن سر کار دقیقا مثل کشور چین لازم به ذکره برای راه اندازی کارخانه اگر از روی اصول باشد نهایتا یکسال طول میکشد

      17. رضا | مهر 30, 1394 | لینک نظر

       من کارگر یه شرکت تولید قطعات خودرو هستم. ماشین هم ندارم. پایه حقوق اداره کار رو میگیرم. مثل اکثر دوستان مخالف قیمت و کیفیت فعلی خودروها هستم و از نزدیک خیلی از موارد رو میبینم. ای کاش این کمپین با گرانی بنزین و مرغ و بقیه کالاهایی که به ناحق گرون شدن راه مینداختین. نه اینکه الان برای خودرو…
       نتیجه کار شما اینه که بعد از 7 سال از کار بیکار شدم. به قول یکی از دوستان شما سختی رو با نداشتن ماشین تجربه میکنین اما من و امثال من با نداشتن شام شب… توکل بخدا
       یاعلی

       • در پاسخ به: رضا

        ساسان | مهر 30, 1394 | لینک نظر

        رضا جان خیلی متاسفم که کارت رو از دست دادی ولی مسبب اصلی بیکاری شما مردم معترض به قیمتهای بالا و کیفیت پایین نیستند بلکه مسبب اصلی همانهایی هستند که 36 سال است صنعت خودرو را مافیایی کردند و از قبال آن سودهای میلیاردی به جیبهای گشادشان سرازیر شده.
        درضمن آسیاب به نوبت اجازه بدهید این کمپین نوظهور نخریدن خودروی صفر به نتیجه برسد بعد نوبت مسکن و مرغ و گوشت و آب و برق و گاز و تلفن و اینترنت و… هم فرا خواهد رسید.

        • در پاسخ به: ساسان

         کاوه | آبان 1, 1394 | لینک نظر

         جناب ساسان عزیز آنچیزی که مردم باید برای بدست آوردنش کمپین واقعی تشکیل بدهند اشتغال و حقوق مکفی برای تمامی نیروی کار ایران است که اتفاقا یکی از مواد قانونی قانون اساسیست.ارزون شدن کالاهائی مانند خودرو و مسکن در زمانی که حتی هزینه تمام شده را برای سازندگانش به همراه ندارد یعنی ورشکستگی کامل .همین الان صنعت ساختمان ورشکسته شده و مشکل اصلی ضعیف بودن اقتصاد مردم و نداشتن کار مناسب است و کاهش شدید قدرت خرید مردم است که میبایستی از جانب دولت چاره ای براش پیدا بشود چرا که وضعیت موجود نتیجه تفکرات همین گروهی است که اکنون مدیریت کشور را در دست دارند .

         • در پاسخ به: کاوه

          ساسان | آبان 1, 1394 | لینک نظر

          با شما موافقم کاوه جان. اشتغال و داشتن تامین اجنماعی و درآمد مناسب مهمتر از خودرو است زیرا وقتی من درآمد نداشته باشم مسئله کیفیت و قیمت خودرو اصلا برایم اهمیت پیدا نمیکند ولی سوال اینجاست که بر فرض راه افتادن کمپین اشتغال چه اهرمی در دست ما مردم است که مسئولین محترم را وادار به تکاپو در این زمینه کند؟
          من فکر میکنم مسئله اشتغال یک تابع با متغیرهای زیاد است و خیلی پیچیده و گسترده است و حتی به سیاست و … هم ربط دارد.

       • در پاسخ به: رضا

        3r | مهر 30, 1394 | لینک نظر

        دوست عزیز تقصیر شما نیس سیاستهایرکلان نادرسته و برمبنای تحریم خودرو خارجی واجبار مصرف کننده به خرید کالای نامرغوب وبعضا معیوب میباشد البته در مقوله خودرو خیلیا پول حرام دارن میخورن همین خودرو هیوندا سراتو در منطقه آزاد اروند(آبادان وخرمشهر) با سود گمرکیه 5 درصد 55 میلیون تومن عرضه میشه ودرست همین خودرو با امکانات کمتر و مونتاژ توسط کارگرای محروم ایرانی با قیمت 110 میلیون تومن به بهانه حمایت از تولید داخلی به فروش میرسه چون هیچکی نمیتونه اعتراض کنه چون یه مشت آدم پوست کلفت ودزد صفت وبانفوذ پشتش هس

       • در پاسخ به: رضا

        سیا | آبان 2, 1394 | لینک نظر

        خوشحال نباشید اینهم یکی دیگر از حیله ها و فریب دادنهای دولت است، دولت با پرداخت 200 میلیارد تومان اولیه به بانکها از محل مالیتهای ما مردم و بیت المال جهت دادن وام خرید خودرو و بعد دریافت سود 16% از آن سر همه را دارد کلاه میگذارد، هم از جیب مردم به مردم وام داده و هم از جیب مردم دوباره مالیات و سود میگیرد. کجای دنیا اینطوری سر مردمشون کلاه میگذارند، یهجوری دریافت میکنند انگار 99 دصد مردم ساکن در ایران خارجی هستند.

       • در پاسخ به: رضا

        a.lee | آبان 7, 1394 | لینک نظر

        دوست عزیز شما با کمی تلاش خواهید توانست کاری در صنایع دیگر برای خودتان بدست بیاورید ولی بیاد داشته باشید یکی از عوامل شکست خودرو سازان نداشتن وجدان کاری در سطح جامعه کارگری صنایع میباشد بطوری که میتوان بیشترین ایرادات مونتاژی در خودرو ها را خطاهای انسانی و بی دقتی در خطوط مونتاژ دانست بطوری که در نمونه هایی از یه محصول مشابه که با دو خط تولید در داخل و خارج تولید شده اند دیده شده که محصول مونتاژ شده حتی در کشورهایی غیر از موطن اصلی محصول دارای کیفیت بالاتری میباشد