اخبار داخلیراهنمای خرید

آشنایی با نکات مهم هنگام خرید لاستیک 

لاستیک یکی از تجهیزات ضروری خودرو است که سلامت آن نشان‌دهنده سلامت خودروی شماست. رانندگی با لاستیک‌های فرسوده یا آسیب‌دیده، یک اشتباه بزرگ است که خطر جانی در پی دارد. یکی از مشکلات اصلی رانندگی با لاستیک فرسوده، لغزندگی روی سطح جاده و افزایش خط ترمز است. یکی از مراقبت‌های اساسی ماشین، مراقبت از لاستیک‌ها است. در ادامه می‌توانید درباره کارکرد و ویژگی‌های لاستیک اطلاعات کاملی به دست آورید.

به گزارش دنده 6 – لاستیک‌هایی که توسط شرکت‌های مختلف تولید می‌شوند، عملکرد مخصوص به خود را دارند و در موقعیت‌های مختلف قابل استفاده هستند. یکی از دسته‌بندی‌های رایج لاستیک براساس کارکردی است که لاستیک دارد و بر این اساس، آن را می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

  • لاستیک زمستانی

لاستیک‌های زمستانی الگوی آج مخصوصی دارند که رانندگی در برف و یخ‌بندان را راحت‌تر می‌کنند. در لاستیک‌های زمستانی می‌توان شیارهای عمیق‌تری نسبت به لاستیک‌های تابستانی مشاهده کرد که این شیارهای عمیق به بیرون رفتن گل‌ولای، یخ و برف، سنگ‌ریزه و… از درزهای لاستیک کمک می‌کنند. لاستیک زمستانی خطر لغزندگی روی برف و یخ را کاهش می‌دهد و ایمنی ماشینتان را تضمین می‌کند.

  • لاستیک تابستانی

لاستیک تابستانی برای سه فصل بهار، تابستان و پاییز مناسب است و تنها شرایط رانندگی در زمستان را فراهم نمی‌کند. این محصول الگوی آج متنوعی دارد و برای انواع خودروها تولید شده است. لاستیک تابستانی در برابر بالا رفتن دمای هوا مقاوم است و نمی‌ترکد. با استفاده از این لاستیک می‌توانید در جاده‌های خشک و گرم نیز رانندگی کنید. در بین شرکت‌های ایرانی، کویر تایر و لاستیک بارز برای انواع خودروها، لاستیک زمستانی تولید می‌کنند.

  • لاستیک چهار فصل

لاستیک چهار فصل یک محصول مقرون‌به‌صرفه برای انواع خودروها است. این لاستیک جواب‌گوی نیاز اکثر رانندگان است و ایمنی مطلوبی را هنگام رانندگی فراهم می‌کند. لاستیک‌های چهار فصل برای هوای گرم و خشک، مرطوب، بارانی و برفی مناسب است. تنها وقتی که جاده‌ها بیش از اندازه لغزنده و یخ‌زده باشند، این لاستیک جواب‌گو نخواهد بود و بهتر است از لاستیک زمستانی استفاده کنید.

  • لاستیک آفرود

لاستیک آفرود شرایط رانندگی در جاده‌های ناهموار را فراهم می‌کند و برای ماشین‌های آفرود طراحی شده است. سایز لاستیک آفرود نسبت به لاستیک خودروهای سواری بزرگ‌تر بوده و شیارهای عمیق‌تری دارد. این شیارها باعث بیرون رفتن گل‌ولای و سنگ‌ریزه از درزهای لاستیک می‌شوند.

  • لاستیک مسابقه‌ای

تایرهای مسابقه‌ای برای شرایط مسابقه طراحی شده‌اند و نوع طراحی آن‌ها تفاوت چشم‌گیری با لاستیک‌های معمولی دارد. این محصول برای شرایط پرفشار طراحی شده و چسبندگی بالایی را بین لاستیک و سطح جاده فراهم می‌کند. لاستیک مسابقه‌ای دیواره‌های جانبی بسیار مقاومی دارد تا هنگام رانندگی در پیچ‌ها بتواند فشار را تحمل کند.

مشخصات درج‌شده روی لاستیک خودرو

همه لاستیک‌های موجود در بازار، چه ایرانی و چه خارجی، دارای علامت‌های اختصاری درج‌شده روی بدنه هستند. هرکدام از اعداد و علامت‌های روی لاستیک، معنای خاصی می‌دهد که هنگام خرید لاستیک ماشین، بهتر است به آن‌ها توجه کنید. با این علامت‌ها می‌توانید در ادامه آشنا شوید:

  • تاریخ تولید 

از آن‌جایی که لاستیک‌ها عمر مشخصی دارند، درج تاریخ تولید اهمیت فراوانی برای خریداران دارد. تاریخ تولید به صورت عدد چهاررقمی در حاشیه دور لاستیک درج شده است که دو رقم اول نشان‌دهنده هفته تولید و دو رقم آخر نشان‌دهنده سال تولید هستند.

  • سرعت مجاز

سرعت مجاز به معنای حداکثر سرعتی است که لاستیک می‌تواند در مدت زمان ۱۰ دقیقه تحمل کند. سرعت مجاز به صورت علامت اختصاری و با حروف A تا Z مشخص می‌شود. در صورتی که فشار باد لاستیک‌ها تنظیم باشد، لاستیک می‌توانید سرعت مجازی که روی بدنه‌اش درج‌شده است را تحمل کند.

  • بار مجاز

بار مجاز به معنای میزان باری است که می‌توان روی لاستیک‌ها وارد کرد. وقتی میزان بار واردشده از عدد درج‌شده روی لاستیک بیشتر شود، احتمال ترکیدن لاستیک وجود دارد. حداکثر بار مجاز روی لاستیک در صورتی است که باد لاستیک‌ها تنظیم و لاستیک‌ها کاملا سالم باشند.

  • نوع تایر

روی همه تایرها یک کد اختصاصی نوشته شده که در ابتدای این کد یک حرف وجود دارد و به سه دسته کلی P، LT  و T تقسیم می‌شود. حرف LT به معنای لاستیک مناسب برای خودروهای باری سبک، حرف P به معنای لاستیک مناسب برای خودرو‌های سواری سدان، شاسی‌بلند، مینی‌ون و وانت و حرف T برای نشان دادن تایر یدکی استفاده می‌شود.

  • مقاومت دمای لاستیک

یکی دیگر از علامت‌های اختصاری روی لاستیک بیان‌گر مقاومتی است که لاستیک در برابر دما می‌تواند از خود نشان دهد. مقاومت دمای لاستیک براساس حروف A، B و C سنجیده می‌شود و نشان‌دهنده توانایی لاستیک در عدم جذب دما است.

نتیجه‌گیری

رانندگی با لاستیک‌های باکیفیت باعث افزایش ایمنی هنگام رانندگی می‌شود. رانندگی در شرایط ایمن خیال شما را راحت می‌کند و دیگر لازم نیست نگران تصادف‌ باشید. در این مطلب می‌توانید با کارکرد لاستیک‌های مختلف آشنا شوید و درباره علامت‌های درج‌شده روی لاستیک اطلاعات مفیدی کسب کنید. توجه به علامت‌های اختصاری درج‌شده روی لاستیک به شما کمک می‌کند هنگام خرید لاستیک، دقت بیشتری داشته باشید و محصول باکیفیت خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا