تجربیاتی از تیبا که قبل از خرید باید بدانید

دوشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۰

تجربیاتی از تیبا که قبل از خرید باید بدانید

 تیبا برای اولین‌بار با شعار «زیبای ایرانی» به بازار آمد و توانست سهم قابل‌توجهی از بازار را به خود اختصاص دهد. این خودرو که آن را دومین خودروی ملی ایرانی می‌دانند، برای افرادی که می‌خواستند از پراید کوچ کنند و به‌سمت یک خودروی بهتر و با پوشش خدماتی و قطعات موردنیاز در داخل کشور بروند، انتخاب خوبی بود؛ زیرا به‌هر‌حال تیبا ظاهری شیک‌تر داشت و خانوادگی‌تر محسوب می‌شد.

تیبا را درواقع ارتقایافته پراید می‌دانند؛ چراکه روی همان پلتفرم S81 (یا X200) سوار و ساخته شده است. به گفته کارشناسان، تیبا را می‌توان خودرویی میان پراید و ریو تلقی کرد و چون این دو خودرو جزء پرفروش‌های بازار بوده‌اند، تیبا هم توانست به فروش بالایی برسد. تیبا امروزه و پس از توقف تولید پراید تیراژ ساخت بالایی را به خود اختصاص داده است و آمار خرید و فروش  خوبی هم دارد. بنابراین بد نیست که درمورد تجربه رانندگی با این خودرو کمی بیشتر صحبت کنیم تا اطلاعات لازم را پیش از خرید در اختیار شما قرار داده باشیم.

ویژگی‌های مثبت تیبا

یکی از نکاتی که هنگام رانندگی با تیبا متوجه آن خواهید شد، شتاب خوب خودرو است؛ شتابی که در مقایسه با خودروهای هم‌قیمت‌، یک مزیت محسوب می‌شود. هنگام طی‌کردن مسیر با تیبا، تکان‌های کمتری را در دست‌اندازها و ناهمواری‌ها احساس می‌کنید. دلیل امنیت اتاقک سیستم تعلیق و فنربندی به‌نسبت خوب تیباست که باعث احساس تکان کمتری نسبت به پراید شده است. اگر تایرهای استاندارد کمپانی را تعویض کنید، وضعیت پایداری و چسبندگی ماشین‌تان بهتر هم خواهد شد. برای ترمز گرفتن هم نگران نباشید؛ هرچند که سیستم ترمز تیبا هم مثل پراید است، این ماشین ۱ تُنی خوب ترمز می‌کند و جای نگرانی نخواهید داشت.

در هنگام رانندگی احساس می‌کنید که ماشین پایدارتر از ۲۰۶ است که البته بخشی از آن به‌خاطر وزن ماشین و نیز نوع چرخ‌های آن است. صندلی عقب تیبای صندوق‌دار بسیار جادار است و در سفرهای خانوادگی احساس راحتی را به شما هدیه می‌دهد. فرمان هیدرولیک تیبا نیز رانندگی را برای شما راحت‌ می‌کند. شیشه‌های برقی و آینه‌های کناری برقی (در تیپ EX) را هم باید به امتیازات آن اضافه کرد.

ویژگی‌های منفی تیبا

مهم‌ترین تجربه در هنگام اولین رانندگی با تیبا، صدای غیرعادی و زیاده از حد موتور آن است که کاملاً در اتاقک ماشین احساس می‌شود. این صدا در بعضی از تولیدات سال ۱۳۹۰ به بعد، حتی به گونه‌ای است که راننده می‌ترسد دور بالایی از موتور بگیرد. البته بابت صدای ماشین زیاد حساسیت به خرج ندهید. ممکن است مثل بعضی از راننده‌ها بخواهید آن را به نمایندگی یا تعمیرگاه نشان دهید، بهتر است بدانید که این مشکل به‌خاطر طراحی خود موتور است و نشان از ایراد فنی نیست. در برخی از این مدل‌ها، این صدا حتی از پراید هم بیشتر به نظر می‌رسد؛ هرچند که بعضی از رانندگان با یک نمد کاپوت، مشکل را تا حدودی حل می‌کنند. همچنین ممکن است هنگام استفاده از دنده ۱ و ۲، دنده‌ کمی سخت جا برود. در بعضی از مدل‌های سال‌های قبل، حتی رانندگانی وجود داشتند که همان اول کار دیسک و صفحه کلاچ را عوض می‌کردند تا این مشکل را حل کنند؛ اگرچه بخشی از این مشکل را به‌خاطر طراحی دنده برنجی‌های گیربکس این خودروها هم می‌دانند. اطلاعات فنی کامل و دقیق تیپ‌ها و مدل‌های این خودرو را در تیبا دیوار مطالعه کنید.

ارزش دربرابر خرید تیبا

تیبا را در مقایسه با مشابه‌ترینش یعنی پراید باید مطمئن‌تر، ایمن‌تر و قابل اعتمادتر دانست. هرچند همچنان از سواری خوب و بی‌نقصی بهره نمی‌برد. برخی دیگر از مزایای این خودرو هزینه نگهداری کم، تعمیرات ساده، تأمین قطعات راحت و البته قیمت مناسب است.

تیبا اشتراکات فنی بسیاری با پراید و ساینا دارد. بنابراین ازنظر فنی به‌راحتی می‌توان تعمیرش کرد. نکته دیگر بازار خرید و فروش خوب این خودرو در نمونه‌های کارکرده است. قیمت روز خودرو تیبا دیوار نشان می‌دهد که این پراید تغییر شکل‌یافته و جراحی‌شده در فهرست قیمت خودروهای داخلی در بین پایین‌ترین رتبه‌ها قرار گرفته است. بنابراین می‌توان گفت با پرداخت مبلغی نه‌چندان زیاد (نسبت به بازار فعلی) خودرویی قابل‌قبول را صاحب می‌شوید.


بدون دیدگاه