حق انتخاب نمایندگی واردات به مشتریان رسید؛ در پی اجرای برجام

یکشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۴ | 15 نظر

حق انتخاب نمایندگی واردات به مشتریان رسید؛ در پی اجرای برجام

با لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، حالا راه برای حضور مستقیم و بی‌واسطه خودروهای خارجی در بازار ایران باز شده و این در حالی است که مشخص نیست تکلیف نمایندگی‌های دارای مجوز (برای واردات خودرو به کشور) چه خواهد شد؟ طی سال‌های گذشته به‌دلیل اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، خودروسازان خارجی امکان صادرات مستقیم به کشور را نداشتند و از همین رو، خودروها با واسطه و ازسوی نمایندگی‌هایی که وزارت صنعت،معدن و تجارت به آنها مجوز داده، وارد کشور شدند. به‌عبارت بهتر، وزارت صنعت برای مدیریت بازار خودروهای وارداتی، اقدام به صدور مجوز برای اشخاص و شرکت‌های حقیقی و حقوقی کرد تا آنها مسوولیت واردات خودرو در دوران تحریم را بر عهده بگیرند.

مجوزهایی که تا پیش از سال جاری به این شرکت‌ها و اشخاص داده شد، پنج ساله بوده و بدین معناست که واردات خودرو ازسوی آنها (نمایندگی‌های دارای مجوز) تا پنج سال مجاز بوده و از نظر وزارت صنعت،معدن و تجارت بلامانع است. هرچند دقیقا مشخص نیست که کدام یک از این نمایندگی‌ها با اطلاع شرکت‌های خودروساز خارجی اقدام به واردات محصولات آنها به کشور کرده‌اند، اما به هر حال طی این سال‌ها بازار خودروهای وارداتی ایران به‌واسطه همین مجوزهای پنج ساله و نمایندگی‌های موردنظر اداره شد تا مشتریان ایرانی از محصولات روز دنیا محروم نباشند. این در شرایطی است که با توجه به لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، مانع بزرگ از سر راه واردات مستقیم خودرو از شرکت‌های به اصطلاح مادر، برداشته خواهد شد و اینجاست که یک علامت سوال بزرگ به‌وجود می‌آید. این «علامت سوال بزرگ» اما تکلیف نامشخص نمایندگی‌هایی است که وزارت صنعت به آنها مجوز واردات خودرو داده است. در واقع ازآنجاکه شرکت‌های خودروساز خارجی برای حضور در ایران، خود اقدام به تعیین نمایندگی رسمی خواهند کرد، مشخص نیست تکلیف نمایندگی‌های مجوزدار فعلی چه خواهد شد؟ واضح تر اینکه خودروسازان خارجی برای حضور در ایران، نمایندگی‌های مدنظر و مورد تایید خود را معرفی خواهند کرد و شاید نمایندگی‌های مجوزدار فعلی، جایی در سبد انتخاب آنها (شرکت‌های خودروساز خارجی) نداشته باشند؛ با این حساب، پرسش اینجاست که تکلیف این نمایندگی‌ها که طبق مجوز وزارت صنعت،معدن و تجارت و به شکلی قانونی فعالیت کرده‌اند، چه خواهد شد؟ به‌عبارت بهتر، وزارت صنعت چه برنامه‌ای برای این نمایندگی‌ها دارد و چگونه می‌خواهد در دوران پساتحریم از آنها حمایت کند و آیا اصلا حمایتی در کار خواهد بود؟

واردات خودرو-1

وقتی خودروسازان خارجی نمایندگی‌های مدنظر خود را معرفی کنند، نمایندگی‌های فعلی به حاشیه رفته و بازار، تمایل به نمایندگی اصلی خواهد داشت. در این شرایط، نمایندگی‌های فعلی معتقدند تنها وزارت صنعت، معدن و تجارت است که می‌تواند در راستای حفظ حق و حقوق آنها وارد عمل شده و به‌نحوی هوای شان را در پساتحریم داشته باشد. از نظر نمایندگی‌های فعلی، چون آنها در دوران تحریم بازار خودروهای وارداتی کشور را مدیریت کرده‌اند، حالا وزارت صنعت باید دست شان را گرفته و اجازه ندهد از بازار حذف شوند. در این مورد، رئیس پیشین حقوقی اتاق بازرگانی ایران و عضو هیات‌مدیره یکی از شرکت‌های وارد‌کننده خودرو به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: نمایندگی‌های فعلی، در مسیری قانونی قدم برداشته و مطابق با مجوزی که وزارت صنعت به آنها داده، فعالیت کرده‌اند؛ بنابراین این موضوع برای آنها ایجاد حق می‌کند و دولت در قبال شان مسوولیت دارد. ضیاالدین خرمشاهی با اشاره به اینکه نمایندگی‌های فعلی هزینه کرده و در دوران تحریم اقدام به واردات خودرو کرده‌اند، می‌افزاید: انتظار این نمایندگی‌ها از دولت این است که در دوران پساتحریم و با توجه به حضور مستقیم خودروسازان خارجی، حق و حقوق آنها رعایت شود. به گفته وی، اصل حرف این نمایندگی‌ها این است که وزارت صنعت در اعطای نمایندگی رسمی به خودروسازان خارجی، آنها را در اولویت قرار دهد.

واردات خودرو-2

به نقل از دنیای اقتصاد- این گفته خرمشاهی در شرایطی است که فرهاد احتشام‌زاد، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید: نمایندگی‌های فعلی را باید به دو دسته تقسیم کنیم؛ یکی آنها که با اطلاع شرکت‌های خودروساز خارجی فعالیت می‌کنند و دیگری آنها که بدون اطلاع خارجی‌ها مشغول کار هستند. وی می‌افزاید: نمایندگی‌هایی که با اطلاع خودروسازان خارجی به آنها مجوز فعالیت داده شده، به‌طور منطقی نباید مشکلی در پساتحریم داشته باشند و بعید است شرکت‌های مادر اقدام به تعویض آنها با نمایندگی دیگری بکنند. احتشام‌زاد ادامه می‌دهد: در مورد نمایندگی‌هایی که بدون اطلاع خودروسازان خارجی فعالیت کرده‌اند، اوضاع فرق می‌کند و باید منتظر بمانیم تا مشخص شود خارجی‌ها تمایلی به ادامه کار آنها دارند یا نمایندگی جدیدی را معرفی خواهند کرد. وی با اشاره به اینکه ممکن است این نمایندگی‌ها مورد تایید شرکت‌های خارجی نباشند، تاکید می‌کند: در نهایت همه چیز به مذاکرات خودروسازان خارجی با وزارت صنعت،معدن و تجارت بستگی دارد و این مذاکرات، سرنوشت نمایندگی‌های مجوزدار فعلی را در دوران پساتحریم مشخص خواهد کرد.

واردات خودرو

احتشام‌زاد در نهایت می‌گوید: وضع نمایندگی‌های فعلی در پساتحریم از سه حالت خارج نیست؛ یا کنار می‌روند، یا ازسوی شرکت‌های خارجی مورد تایید قرار گرفته و به عنوان نمایندگی رسمی فعالیت خواهند کرد یا در کنار نمایندگی مورد نظر خارجی‌ها، به فعالیت خود ادامه خواهند داد. گفته‌های رئیس انجمن واردکنندگان خودرو در شرایطی است که به گفته منابع آگاه، وزارت صنعت برنامه‌ای برای حمایت از نمایندگی‌های مجوزدار فعلی نداشته و فعالیت آنها را به بازار و مشتریان خواهد سپرد. به‌عبارت بهتر، اگرچه نمایندگی‌های فعلی انتظار حمایت از وزارت صنعت را داشته و معتقدند این وزارتخانه باید آنها را در اولویت اعطای نمایندگی رسمی به شرکت‌های خارجی، قرار دهد، اما وزارت صنعتی‌ها خود را از این ماجرا کنار کشیده‌اند. در واقع وزارت صنعت قصد دخالت در انتخاب نمایندگی‌های خودروسازان خارجی را ندارد و از طرفی، مجوز نمایندگی‌های فعلی را نیز لغو نخواهد کرد. با این حساب، این مشتریان هستند که تصمیم می‌گیرند از نمایندگی‌های رسمی (آنها که در پساتحریم تعیین و معرفی خواهند شد) خودرو بخرند یا نمایندگی‌های مجوزدار فعلی؟

کانال خبری دنده 6 بر روی تلگرام

  کانال خبری ، صرفاً بر روی نسخه بروز شده تلگرام کار می کند،می توانید با استفاده از لینک های زیر تلگرام خود را آپدیت کنید.

 لینک آپدیت تلگرام برای اندروید:

‏«Telegram» را در بازار:
http://cafebazaar.ir/app/?id=org.telegram.messenger

برای آی‌او‌اس (آیفون و آیپد):
https://itunes.apple.com/en/app/telegram-messenger/id686449807?mt=8

تلگرام نسخه دسکتاپ (ویندوز):
https://tdesktop.com/win

محتوای مجله دنده 6 با مطالب درج شده در وب سایت متفاوت بوده و برخی اخبار کوتاه و جالب از چهار گوشه صنعت خودروسازی را شامل می شود.

از این که با شما هستیم، خوشحالیم.


15 دیدگاه

 1. m.reza | دی 28, 1394 | لینک نظر

  خلایق هر چه لایق.نمیدونم چرا مردم ما نمیتونن حرکت های اجتماعی به نفع خودشون انجام بدن ولی به نفع دلال ها هر کاری از دستشون بر میاد میکنن.

 2. سپنتا | دی 28, 1394 | لینک نظر

  جواب کاملا مشخصه نمایندگیهای سابق(بخوانید شریک دولت) با فریبهای دیگری می دزدند با هم . و در باره پس از تحریم —راستی اگه هنوز ما مردم فکر کنیم این ها اجازه می دند ذره ای مردم بجاشون سود ببرنند پس دیگر ما احمق ترین مردم جهانیم!!!!!!!!!!

 3. Arash-zr | دی 27, 1394 | لینک نظر

  این بی انصافی و بی مسئولتی و کلاه برداری در انواع شغل ها و سمت در بین مردم بوده و مردم ما رو مورد ظلم خودش قرار داده ،حتا در سطحی بالاتر از استاندارد های جهانی!
  در این شغل (اگر بشه اسمش رو شغل گذاشت،!من اسمش رو فعالیت در خرید و فروش میگذارم) هم بسیار بی انصافی بوده و عجیب این که قیمت ها رو بعضا به چند برابر قیمت به دست مردم می رسوندن. اونم قیمت های چندصد میلیونی!
  خیلی اتفاق خوبی که کالای مورد نیاز مردم دست دلالان بی انصاف و گرانفروش نباشه و به دست خودروسازان در رقابت جهانی باشه.
  به هر حال دولت دست اونها رو کوتاه نکرد و شرایط رو برای مردم مسائد نکرد و حالا با اومدن خودروسازان خارجی کار این ها کساد میشه.

 4. sunmartin | دی 27, 1394 | لینک نظر

  خب بالاخره آنطور که گمان میکردم قیمت ها در سال 95 قطعا بیشتر از 94 است درست از آب درآمد باوجود رفع تحریم ها در سال آینده شاهد افزایش قیمت های خودرو و نیز دلار باشید جو روانی کاهش 300 تومانی قیمت دلار حبابی بوده و سال آینده بخاطر وضع 5 درصد بیشتر و در عمل 150 درصدی قیمت وارداتی ها و بطبع آن داخلی ها افزایش خواهد داشت امروز دولت لایحه ای را به مجلس داد که از عوارض افزودن 5 درصدی عوارض خودرو درسال آینده درآمدی 220 ملیاردی را نصیبش میکند این یعنی نقض صحبت های دولت تدبیر در قبل از برداشته شدن تحریم اگر حافظه تاریخی ملت قدری یاری کند درست سال پیش بود که دولت تصویب کرد هرساله بمیزان 5 درصد از عوارض خودروها کاسته شود تا نهایتا به صفر برسد اما در عمل میبینیم که اینطور نشد
  لینک خبر کاهش نیافتن قیمت ها در سال آینده http://www.asrekhodro.com/News/77300/لغو-تحریم-ها-به-منزله-کاهش-قیمت-خودرو-نخواهد-بود

  لینک خبر افزایش 5 درصدی عوارض
  http://www.asrekhodro.com/News/77306/عوارض-واردات-خودرو-5-درصد-بیشتر-می-شود

  • در پاسخ به: sunmartin

   حميد | دی 28, 1394 | لینک نظر

   شما واقعا استعداد رييس جمهور شدن داري، كه روي احمدي نژاد رو سفيد كني. همين چندماه پيش اومدي كامنت گذاشتي توي همين سايت و ليست قيمت دادي كه سانتافه ميشه ١٣٠ ميليون. همون موقع هم جوابتون رو دادم و گفتم رفع تحريم باعث ارزاني نخواهد شد. حالا كه سانتافه شده ٢٢٠ ميليون اومدي ميگي حرفم درست از اب در اومد. كاش ما ياد بگيريم بيشتر فكر كنيم، كمتر حرف بزنيم

   • در پاسخ به: حميد

    سینا | دی 28, 1394 | لینک نظر

    این سان مارتین اصن ارزش بحث کردن نداره، خودتو ناراحت نکن.
    دیگه همه میشناسنش. تروله ، تروووووووول!

 5. sunmartin | دی 27, 1394 | لینک نظر

  با یک حساب ساده میشه دریافت که همین نمایندگی های مفت خور اطلس خودرو و آسان موتور و ایرتویا و نیز کرمان خودرو و رامک و سایرین حتی درصورت تسهیل در ورود خودرو های خارجی اعم از کره ای و ژاپنی و غیره و ذالک طوری کار پیش میبرند و لابی میزنن و زیرآبی که باز خودشون نماینده میشن چطور اینکار میکنن بدوصورت یا میان یه شرکت دیکه تاسیس میکنن با یک نام دیگه و ورود پیدا میکنند به مقوله خودروهای خارجی و واردات همراه با خدمات پس از فروش و در لوای اون اسم همان مدیریت و کارکنان انجام وظیفه میکنن و یا با یک شگرد قدیمی و کارآمد نام و شرکت خودشون دوباره بوسیله بند پ و رانت و رشوه سرپا نگه میدارن و بازهم میشن نماینده رسمی فلان برند شک نکنید که اینطوریه قضیه

 6. جواد | دی 27, 1394 | لینک نظر

  متاسفانه هنوز انحصار هست و دست دولت در دست باندها و مافیاهای صنعتی و خودرو هست که سالهاست خودروهای خارجی را با چند برابر قیمت واقعی و بدون خدمات استاندارد شرکتی به مردم فروخته اند و از این راه خزانه دولت و جیبهای گشادشان را پر کرده اند. فکر میکنم پشت هر وارد کننده ای یک آقازاده و دنیایی از روابط و حق و حساب و رشوه هست و تا این سیستم انحصاری مافیایی هست اگر بر فرض خودروساز خارجی هم بیاید به هر نحوی نخواهند گذاشت قیمت پایین بیاید و نخواهند گذاشت رقابت بر مبنای کیفیت و قیمت و خدمات باشد بلکه رقابت بر همان مبنای پارتی و رشوه خواهد بود و تنها کسی که در این بین ضرر خواهد کرد مشتری خواهد بود نه وارد کنندگان قبلی. تجربه نشان داده در این مملکت هیچگاه دلال جماعت ضرر نمیکنند به خصوص اگر پشتشان به رشوه و مقامات گرم باشد.

 7. احمد | دی 27, 1394 | لینک نظر

  اگه این اتفاق بیوفته که خیلی خوبه کی نمایندگی اصلی شرکت رو ول میکنه این دزدارو بچسبه! ولی مساله اصلی اینه که اینجا ایرانه و طبق یه قانون نانوشته منفعت مردم اصلا به حساب نمیاد چه برسه به اینکه بخواد اولویت چندم باشه! واسه همین بنظر من طوری مهره هارو میچینن که بازم در کنار هم به دزدیهاشون ادامه بدن…

 8. کیان | دی 27, 1394 | لینک نظر

  آنچه مشخصه وزارت صنعت طرف مردم نیست و خیلی وقته سرش تو کاسه وارد کنندگان گرامیه…

 9. کاوه م | دی 27, 1394 | لینک نظر

  نمایندگیهایی که در تحریم کبکشون خروس میخوند(که با این مردم فهیم بازهم خواهد خواند!!!) و برای مشتریان و حتی دولت خط و نشان میکشیدند
  و از هیچ سو ء استفاده و دزدی و انواع کلاه برداری ابایی نداشتند تا جایی که نمایندگان مجلس که خودشان از همه … ترند نیز به سودهای 2 تا 5 برابری(اغلب شرکنهای وارد کننده با حربه پیش فروش خودرو و هزاران فریب دیگه پول مشتریانشون رو در جاهای دیگه سرمایه گذاری میکنن و بعد از تاخیر چندین ماهه خودرو را به مشتری تحویل میدهند) آنها اعتراض کردند
  حالا خودشون رو زدن به موش مردگی و ادای انسانهای مظلوم رو در میارن
  حیف که اقتصاد ایران از پایه و اساس کجه و برای کسانی مثل آنها این شرایط ایده آل چپاول و غارت را به وجود آورده وگرنه…
  البته فکر هم نمیکنم آب از آب تکان بخورد و مثل سابق این مشتریها هستند که باید برای گرفتن پول یا خودروشان با قیمت چند برابری از هفت خان عبور کنن

  • در پاسخ به: کاوه م

   amir | دی 27, 1394 | لینک نظر

   دوست عزیز صحبت از مجلس کردین .مجلس اینده از مجلس این دوره صد مرتبه بدتره.همه به صورت گازانبری ردصلاحیت شدند .حتی یکنفر که به فکر منافع ملت باشه صلاحیتش تایید نشده.فشار به دولتو مردم در دوره بعدی مجلس.سایت فرارو گذاشته خبرشو

 10. مهدی | دی 27, 1394 | لینک نظر

  سلام یعنی رو رو برم واقعا اینا هنوز میخان خون مردم رو به شیشه کنن بسه دیگه تا حالا هرچی سود و رانت گیرتون اومده بذارین مردم نفس بکشن شاید بتونن آخر عمری سوار ماشین واقعی بشن نه لگنهای داخلی . چه قدر هم رو دارن که وزارت صنعت باید حمایتشون کنه .مگه این باصطلاح نمایندگیها چند نفرند و کی اند . به درک که تعطیل بشن

 11. سعید | دی 27, 1394 | لینک نظر

  حقشون اینه که هر چی تا حالا به هرچی سود بی جا رو ماشین ها خوردن بسنده کنن و محترمانه بکشن کنار تا باد بیاد…

  دوسال پیش رفتم تو یه نمایندگی کیا شهرمون خواستم در یه اوپتیما رو باز کنم توشو نگاه کنم مسئول نمایندگی چنان با پرخاش باهام صحبت کرد که انگار به ارث باباش دست زدم منو از نمایندگی بیرون کرد.
  منم آهی از ته دل کشیدم در حالی که چیزی نمونده بود گریه کنم گفتم انشالله که قرن شما هم سر میاد، دنیا اینجوری نمی مونه…

  • در پاسخ به: سعید

   امیر | دی 27, 1394 | لینک نظر

   دوستان مطمعن باشید این رفع تحریم هیچ دردی از درد ملت دوا نمیکنه.اتفافا دست قرارگاه به نحوی باز میشه با رفع تحریم بلعیدن کشورو تسریع میبخشه.پولهای بلوکه شدم که تکلیفش معلومه .اا دلارم که پایین نمیاره دولت چون خودش دلاله.ظریفم که مصدق شد.مقصره این ضررو زیان هنگفت به این ملتم که معمولا پاسخگو نیست اا میمونه علی و حوضش .واقعا تبریک رییس جمهور لازم بود .همچین ملتی تبریک داره برا هر حکومتی