اخبار خارجیاسلایدر

شارژرهای درختی گراویتی، رقیب شبکه سوپرشارژر تسلا!

شرکت آمریکایی گراویتی در حال توسعه شارژرهای درختی جدیدی است که می‌توانند رقیبی برای سوپرشارژر تسلا باشند.

به گزارش دنده 6 – این استارت آپ مستقر در نیویورک که روی زیرساخت خودروهای برقی کار می‌کند سری شارژرهای جهانی جدیدی را ارائه کرده و امیدوار است با حالت درختی این شارژرها فرایند شارژ باتری وسایل نقلیه بدون آلایندگی در خیابان‌ها را راحت‌تر سازد. اگرچه شروع توسعه این شارژرهای درختی با کندی رقم خورده اما گراویتی به دنبال معرفی شبکه شارژ خیابانی جدیدی است که وسیع‌تر از شبکه سوپرشارژر تسلا خواهد بود.

گراویتی شرکتی نوپا در آمریکاست که روی ناوگان‌های پاک و زیرساخت‌های موردنیاز برای استفاده از آن‌ها تمرکز دارد. این شرکت در سال ۲۰۲۱ ناوگانی از فورد موستانگ مک ای زرد رنگ را در نیویورک به راه انداخت و با مالکان ساختمان‌ها و پارکینگ‌ها به منظور استفاده از زیرساخت‌های شارژ به منظور پشتیبانی از شارژ خودروهای شخصی و ناوگان وسایل نقلیه برقی گسترده همکاری کرد. گراویتی در آن زمان برنامه‌های خود برای تأسیس تنها سایت شارژ سریع واقعی در منهتن را اعلام کرده بود. این سایت شارژ برای تاکسی‌ها و خودروهای برقی شخصی طراحی شده بود. شرکت موردبحث در اکتبر ۲۰۲۳ نیز بسته کاملی از شارژرهای ۵۰۰ کیلوواتی را ارائه کرد که برخی از آن‌ها جزو سریع‌ترین شارژرهای دنیا هستند.

این تکنولوژی توجه گوگل ونچورز را به خود جلب کرده و سرمایه‌گذاری نامشخصی در گراویتی انجام شده است. از آن زمان تاکنون استارت آپ موردبحث قادر بوده شارژرهای متنوعی را در آمریکا عرضه کند. همچنین چندی پیش نیز مرکز جدید شارژ گراویتی تأسیس شد تا این شرکت قدم‌به‌قدم به هدف خود در تأسیس شبکه شارژ گسترده نزدیک شود. این مرکز شارژ دارای نقاط دسترسی توزیع انرژی ۵۰۰ کیلوواتی است. امروز هم شرکت گراویتی اعلام کرد شارژرهای جدید خود را روی درختانی تعبیه نموده که به راحتی می‌توانند در کنار خیابان نصب شوند و فرایند شارژ خودروهای برقی را راحت‌تر و ساده‌تر سازند. گراویتی می‌گوید شارژرهای درختی جدیدش از نوع ۲۰۰ و ۵۰۰ کیلوواتی هستند و از بازوی لولاداری سود می‌برند که کابل آن می‌تواند برای شارژ خودرو پایین کشیده شود. به این ترتیب رانندگان دسترسی راحتی از خیابان به شارژرها خواهند داشت و فرقی نمی‌کند که خودرو از چه نوعی است و درگاه شارژ آن در کجا نصب شده است. زمانی که فرایند شارژ کامل شد بازو به‌صورت خودکار بالا می‌رود و شارژر درختی به جای خود بازمی‌گردد.

سوپرشارژر تسلا
مهندسان گراویتی با شرکت Rangr استودیو برای تولید این شارژرهای درختی همکاری کرده‌اند تا مشکلات آن‌ها را مرتفع نمایند. البته شبکه‌ای متشکل از این نوع شارژرها، حداقل در مقطع فعلی به‌صورت محدود باقی مانده‌اند. با توجه به مقیاس کوچک استفاده از شارژرهای موردبحث، گراویتی معتقد است حتی نصب تعداد کمی از آن‌ها باعث خواهد شد بزرگ‌ترین شبکه شارژ سریع خودروهای برقی در آمریکا شکل بگیرد. این استارت آپ ادعا می‌کند هدفش غلبه بر شبکه سوپرشارژر تسلاست. همانند زیرساخت‌های پارک نیویورک، شارژرهای درختی گراویتی نیازی به تغییر در نصب تجهیزات ندارند و با استفاده از شارژرهای ۲۰۰ و ۵۰۰ کیلوواتی می‌توان به شعاع حرکتی ۳۲۰ کیلومتری در ۱۳ و ۵ دقیقه دست یافت. این سرعت شارژ بسیار بهتر از سوپرشارژرهای تسلاست که با سرعت بین ۷۲ تا ۱۵۰ کیلووات فرایند شارژ را انجام می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا