اخباراخبار داخلی

پیشنهاد واردات خودروهای دست‌دوم با هدف کاهش قیمت خودرو

این روزها قیمت خودرو در کشور آنقدر بالا رفته که برخی فعالان بازار و مسئولان، واردات خودروهای خارجی دست‌دوم را راه‌ حلی برای این معضل عنوان می‌کنند و بحث‌هایی در این مورد بین دست‌اندرکاران مطرح شده است.

فارس نوشت: هر چند واردات خودروهای دست‌دوم در ایران طی سال‌های گذشته اتفاق نیفتاده است اما این تجربه در برخی کشورها نتیجه مثبتی به همراه داشته که می‌توان افزایش کیفیت تولیدات داخلی و همچنین رضایت‌مندی مردم را از جمله این آثار دانست. هر چند ممکن است عده‌ای اختصاص ارز به واردات خودرو (چه صفر و چه دست‌دوم) را در شرایط فعلی امری غیرضروری بدانند، اما برخی معتقدند ارزبری خودروهای داخلی و همچنین قطعات نیز بالاست و در نهایت، مردم هم از کیفیت پایین خودروها ناراضی‌اند.

به گفته فعالان بازار خودرو، طی سال‌های گذشته در ایران واردات خودروی خارجی با ارزش کمتر از 15 هزار دلار اتفاق نیفتاده و این در حالی است که در برخی کشورها 90 درصد مردم خودروی دست دوم با ارزش کمتر از 10 هزار دلار سوار می‌شوند و بقیه نیز خودروی صفر با اقساط 5 ساله بدون سود خریداری می‌کنند.

در چنین شرایطی رحمانی وزیر صنعت محدودیت واردات خودروها را اقدامی برای حمایت از تولید داخل عنوان می‌کند. در مقابل، برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند واردات کالا و از جمله خودرو می‌تواند باعث تقویت کیفیت تولیدات داخلی و کاهش قیمت‌های حبابی در بازار شود.

 کاهش ۵۰ درصدی قیمت‌ها با واردات خودرو دست دوم

سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در این مورد به خبرنگار فارس گفت: اگر واردات خودروهای دست‌ دوم به کشور صورت گیرد شاهد کاهش 40 تا 50 درصدی قیمت خودرو در بازار خواهیم بود.

وی ادامه داد: در حال حاضر قیمت سانتافه مدل 2016 در بازار حدود 750 میلیون تومان است در حالی که می‌توان همین خودرو را با کارکرد 20 هزار کیلومتر و قیمت کمتر از 10 هزار دلار به کشور وارد کرد و در نهایت با در نظر گرفتن تعرفه 100 درصدی، قیمت این خودرو در داخل حدود 250 میلیون تومان خواهد بود.

مؤتمنی ادامه داد: هم اکنون قیمت هایما در بازار 315 میلیون تومان است که در صورت واردات خودروهای دست‌دوم خارجی، این خودرو نیز با همان قیمت 100 میلیون تومانی خرید و فروش خواهد شد.

به گفته وی، در صورت واردات خودروهای دست‌دوم قیمت 220 میلیون تومانی چانگان نیز به 70 میلیون تومان برخواهد گشت.

مؤتمنی با بیان اینکه واردات خودروهای دست‌دوم خارجی باعث متعادل شدن قیمت تولیدات داخل و افزایش کیفیت آنها می‌شود، گفت: کشورهایی مانند آذربایجان، گرجستان، ارمنستان، ترکیه و هند از سیاست واردات خودروهای دست‌دوم در جهت افزایش رضایت‌مندی مشتریان و همچنین بهبود تولیدات داخلی خود استفاده کرده‌اند.

وی با بیان اینکه این تجربه در کوتاه‌ مدت می‌تواند خودرو را از کالای سرمایه‌ای به کالای مصرفی تبدیل کند، افزود: در صورت واردات خودروهای دست‌دوم، واسطه‌گری در بازار خودرو جمع خواهد شد و قیمت هر خودرو بر اساس نرخ جهانی مشخص می‌شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با تأکید بر اینکه نباید با عرضه کم، زمینه نابسامانی بازار خودرو فراهم شود، اظهار داشت: پیش از عید پیشنهادی در این مورد مطرح شد ولی وزیر صنعت با این توجیه که باید از تولیدات داخل حمایت شود با این موضوع مخالفت کرد.

وی افزود: ما هم معتقدیم که  باید از تولید داخل حمایت شود ولی این کار نیازمند افزایش تیراژ تولید است و در شرایطی که نمی‌توانیم نیاز روزانه بازار خودرو را حل کنیم بهتر است به موضوع واردات خودروهای دست‌دوم توجه شود.

5 دیدگاه

 1. حداقل برای جایگزینی تاکسی های فرسوده این واردات را انجام دهند!
  البته بدون گمرکی!
  با شرایط زیر :
  خودرو وارداتی استاندارد های ایران را پاس کند ،
  توسط نمایندگی رسمی وارد شود ،
  3 سال گارانتی بدون محدودیت کیلومتر داشته باشد ،
  تامین قطعات خودرو توسط نمایندگی انجام گردد!
  همین 4 شرط کافی است!

 2. همش الکیه !قول می دهم حتی یک دستگاه خودروی دست دوم وارد نشود به دلیل
  اینکه به علت تحریم ها و فروش نرفتن نفت در نتیجه ذخیره ارزی کشور حتی برای
  دارو و کالاهای اساسی کشور به سختی تامین می شود!

 3. داداش ما شرط نمیخواییم نماینده رسمی هم لازم نیست وارد کنه هر چی نماینده است خودش از همه دزدتره گارانتی هم نمیخواییم بزارن تویوتا و هیوندا کیا و …. کلی ماشین دیگه تو مدلهایی که تو ایران کلی ازش هست و مشکل قطعه ندارند وارد شه هر کی بتونه واسه خودش یکی وارد کنه کافیه

 4. همانطور که همه میدانند تولید خودرو در ایران راهی است برای ارتزاق دست های پشت پرده و قرار هم نیست سود مردم در نظر گرفته شود پس نمیتوان انتظار داشت کسی جلوی منافع اینها بایستد …خصوصا وزارت صمت که خود از مدافعان خودروی بی کیفیت و گران داخلی است

 5. اهان پس دنبال سودین هنوز خخخخخخخ
  تو کشورهای همسایه با 90 تومن بنز بی ام و میتونی بخری اینجا ماشین چینی هم نمیدن چرا؟ اهان یادم اومد
  حالا چون بازار ندارین بفکر مردم افتادین؟؟؟ مبادا تعرفه 100 درصدی رو کم کنیا خخخخخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا