تست و بررسی سراتو سایپا / محصول مشترک سئول – تهران

سپهر زنگنه | دوشنبه، ۲۶ آبان ۱۳۹۴ | 1218 نظر

تفاوت سراتوهای وارداتی با مونتاژ داخل در چیست؟

حسین دلاور – روزنامه دنیای خودرو سال‌ها بود که حرف آمدن سراتو روی خط تولید سایپا، زده می‌شد. انقدر این فرایند طولانی شد که سراتوی نسل دوم دیگر در جایی از دنیا تولید نشد و …
سراتو سایپا-10

 داستان سراتو

سال‌ها بود که حرف آمدن سراتو روی خط تولید سایپا، زده می‌شد. انقدر این فرایند طولانی شد که سراتوی نسل دوم دیگر در جایی از دنیا تولید نشد و نسل سوم جایگزین آن شد. این یعنی که خودرویی از رده خارج در سال 1393 به خط تولید آمد و داستان‌ها و حواشی، تازه شروع شد. خیلی‌ها به این مسئله پرداختند که آمدن سراتو اتاق قدیم، ضعف سایپا و صنعت ماست و حضور یک ماشین از رده خارج روی خط تولید، آن هم زمانی که نسل جدیدش در تمام خط تولیدها فعال است، تحقیر مشتریان ایرانی به حساب می‌آید. گذشت تا اینکه سراتو سایپا در دو مدل دنده‌ای 1600 سی‌سی و اتوماتیک 2000 سی‌سی ثبت نام و شد و به دست مشتریان رسید. این یعنی شروع دوباره حواشی و داستان‌ها….

سراتو سایپا-2
موتور سراتو سایپا چه مشخصاتی دارد؟

 

سایپا، سراتوهای تولیدی خود را به روش مونتاژ یا CKD عرضه می‌کند و اصلی‌ترین قسمت ماشین‌ها مطمئنا جزو قطعات مونتاژی حساب می‌شود. نسخه 1600 سی‌سی قادر به تولید 124 اسب بخار با گشتاور 156 نیوتون‌متر است و با گیربکس 5+1 دنده دستی به مشتریان تحویل داده می‌شود. این ماشین به دلیل داشتن گیربکس دنده‌ای زیاد مورد استقبال قرار نگرفته است. زیرا نسخه 1600 وارداتی این خودرو هم وجود دارند که با گیربکس اتوماتیک عرضه شده‌اند و قیمتی مناسب دارند.

نسخه اتوماتیک سراتوی سایپا، به موتور 2000 سی‌سی 156 اسب‌بخاری و گشتاور 194 نیوتن متری مجهز است. این موتور به یک گیربکس 6 دنده اتوماتیک و تیپ‌ترونیک متصل شده که قدرت را به چرخ‌های جلو خودرو می‌رساند. برخی در زمان عرضه این ماشین گفتند که گیربکس نسخه اتوماتیک چهارسرعته بوده و متعلق به مدل‌های 2010 سراتو است. ولی با این تفاسیر که این روزها سراتو سایپا، گیربکس 6 سرعته را زیر کاپوت دارد، می‌توان گفت که فناوری بازنگری کیا در سال 2011 را یدک می‌کشد.

ترمزهای عقب از دیسکی که ما تا به امروز روی وارداتی‌های سراتو دیده بودیم، به کاسه‌ای تغییر کرده است. همچنین دیگر خبری از رینگ 17 اینچی نیست و رینگ 16 اینچی آلومینیومی برای نسخه اتوماتیک و 15 اینچی فولادی برای نسخه دنده‌ای جایگزین شده است. در اصل سیستم تعلیق و لاستیک خودرو برمنبای Poor Road Version طراحی شده است که سازگاری بیشتری با جاده‌های ایران دارد. اگر به لاستیک‌های سراتوهای وارداتی نگاه کنید، متوجه می‌شوید که اکثر این ماشین‌ها به خاطر فشار بیش از حد، لاستیک‌هایشان سیم زده است. این مسئله نکته مثبتی است که سراتوی سایپا سازگارتر از نسخه‌های وارداتی در خیابان‌ها حرکت می‌کنند.  متاسفانه نسخه‌های سایپا از سیستم کنترل کشش و پایداری (ESP) بی‌بهره هستند و این یکی از نقاط ضعف  این سراتو محسوب می‌شود.

سراتو سایپا-1
امکانات اصلی‌ترین وجه تمایز سراتو سایپا با سراتو کره ای !

 

سراتوی سایپا در بخش امکانات با نسخه وارداتی بسیار متمایز است. خیلی از امکانات تولیدی سایپا حذف شده است. برخی دلیل این کار را ارزان‌سازی خودرو و ساده‌‌تر شدن فرایند مونتاژ می‌دانند. سراتوی وارداتی در نسخه‌های مختلفی که به ایران آمد، سطوح مختلفی از امکانات را به معرض دید ما گذاشت که خود کمپانی کیا آن‌ها را لحاظ کرده است. در سراتو، سایپا خبری از سان‌روف نیست. صندلی‌ها هم به ساده‌ترین شکل، با روکش پارچه‌ای در سایپا آذین تولید می‌شوند. روی صندلی‌ها گرمکن نصب نشده است که در مدل وارداتی، اکثرا وجود دارد.

سراتو سایپا-7

 

سنسور نور و باران هم طبیعی است که سایپا از آن در نسخه دنده‌ای صرف‌نظر کرده باشد. ولی در مدل اتوماتیک سنسور نور نیز وجود دارد. همچنین آینه تنها برقی بوده و سیستم تاشو برقی از روی آن حذف شده است. در نسخه دنده‌ای سیستم تهویه به صورت دستی قرار دارد و در مدل اتوماتیک، به صورت تهویه خودکار نصب شده است. در سراتو سایپا تنها دو کیسه هوا وجود دارد. در صورتی که در نسخه وارداتی، مدل‌هایی با ایربگ جانبی جلو و پرده‌ای کامل هم وجود دارد. روشن کردن خودرو با سوییچ انجام می‌شود و مدل استارتردار از جانب سایپا تولید نمی‌شود.

سراتو سایپا-5

سیستم پخش هم قابلیت اتصال USB،AUX و IPOD را دارد و با 6 بلندگو کیفیت صدای خوبی را در اتاق به سرنشینان تحویل می‌دهد. در برخی نسخه‌های سراتو، مانیتور با پخش DVD و دوربین عقب وجود دارد که شرکت سایپا به صورت آپشن، نسخه غیرفابریک مانیتور را تحت گارانتی خود برای مشتریان نصب می‌کند. یکی از امکاناتی که در سراتو حذف شده است و واقعا جای سوال دارد، سنسور پارک دنده عقب است. این سنسورها را هم سایپا در مدل غیرفابریک برای مشتریان نصب می‌کند.

سراتو سایپا-8

تفاوت های بیشتر …..

 

پشت آمپر تولیدی‌های سایپا با نورپردازی یخی عرضه می‌شوند. ولی نسخه‌های وارداتی در دور قاب صفحه آمپر، نور قرمز را به شکل هاله پخش می‌کند که زیبایی و جذابیت خوبی را به ماشین می‌دهد. قاب کرومی سر اگزوز هم در مدل سایپایی حذف شده است. البته در تمام مدل‌های وارداتی هم این تزیین وجود ندارد و بیشتر در مدل 2000 سی‌سی وارداتی، می‌توانید دنبال سر اگزوز کرومی بگردید. دنده پشت فرمان هم جزو امکاناتی است که سراتو وارداتی نسبت به مونتاژ داخل بیشتر دارد. اگر به طور واقع‌بینانه بخواهیم در مورد دنده پشت فرمان سراتو نظر بدهیم، واقعا آپشنی است که جز ظاهر کاربرد خاصی ندارد و در سرعت تعویض دنده هیچ تاثیر مثبتی نمی‌گذارد. فرمان ماشین هم هیدرولیکی در نظر گرفته شده است. روی فرمان کنترل تنظیمات ضبط وجود دارد و در نسخه اتوماتیک، کروزکنترل هم روی فرمان قرار دارد.

سراتو سایپا-4
کیفیت سراتو سایپا چقدر با سراتو کره ای فرق دارد؟

 

اصلی‌ترین تفاوت کیفی در سراتو سایپا و نسخه وارداتی، در رنگ ماشین‌هاست. وقتی یک سراتو سایپایی را کنار یک مدل وارداتی قرار می‌دهید، کاملا متوجه برتری رنگ نسخه وارداتی می‌شوید. به طوری که کیفیت رنگ سراتو سایپایی حداکثر به یک تندر90 می‌رسد و شاید در حد یک پراید باشد. دومین بحثی که در این خودرو وجود دارد، بویی است که در داخل ماشین استشمام می‌شود و به پراید شباهت دارد. اصلی‌ترین دلیل این شباهت هم صندلی‌های پارچه‌ای هستند که احتمالا از یک جنس مشترک با سایر محصولات ساخته می‌شود. وقتی ماشین را استارت می‌زنید، صدای موتور زیاد در داخل  به‌گوش نمی‌رسد. ولی چیز عجیب تفاوت در ترمز دستی نسخه وارداتی و تولیدی است.

سراتو سایپا-9

ترمز دستی ، ترمز و لاستیک های متفاوت

 

مدل تولیدی، ترمز دستی دارد که گویا خوب سرهم‌بندی نشده است. این نکته را بین 5 سراتو بازبینی کردیم که در همه با کمی تفاوت، مشترک بودند. دنده خودرو به نرمی عمل می‌کند و شما کمتر متوجه تعویض آن می‌شوید. در اصل تفاوتی بین عملکرد موتور و گیربکس نسخه سایپایی و مدل وارداتی وجود ندارد و از نظر کارکرد شباهت زیادی به هم دارند. اگر واقع‌بین باشیم، همان رینگ و لاستیک‌های کوچک‌تر سایپایی نرمی بیشتری به سراتو داده‌اند و می‌توان گفت که راحت‌‌تر حرکت می‌کند. در مورد عملکرد ترمز باید بگوییم که به ترمز مدل وارداتی بیشتر می‌توانید اعتماد کنید تا مدل سایپایی.

سراتو سایپا-6

در آخر باید اشاره کرد که اصلی‌ترین دلیل خرید سراتوسایپا این است که شما نمی‌خواهید ماشین صفر چینی سوار شوید و ماشین اتوماتیک می‌خواهید که حداقل کمی اصیل باشد. البته که نبود برخی امکاناتی که قبلا شاهد آن بودیم، مهم‌ترین دلیل کسل‌کننده بودن رانندگی با سراتو سایپایی است.

قیمت سراتو 1600 دنده‌ای 75 میلیون و 900 هزار تومان در کارخانه است و در بازار تا 69 میلیون تومان هم دادوستد می‌شود. مدل 2000 سی‌سی اتوماتیک 90 میلیون و 790 هزار تومان قیمت‌‌گذاری شده است که در بازار تا 83 میلیون و 500 هزار تومان قیمت می‌خورد. نکته قابل تامل این است که سراتو 2015 وارداتی قیمت 110 میلیون تومان و امکاناتی نظیر 6 کیسه هوا، فرمان برقی 3 حالته، سنسور جلو و عقب و… در آن وجود دارد. حال چرا باید یک ماشین از رده خارج جهانی در ایران با کمترین امکانات، قیمت تمام شده بالاتر از 90 میلیون تومان را تجربه کند؟

 

مناقشه گیربکس !

پس از انتشار این مطلب بسیاری کاربران و مالکان سراتو 1600 از شش سرعته (6+1) بودن گیربکس این خودرو صحبت کردند و مطلب گیربکس 5 سرعته را نادرست خواندند اما ظاهرا این نکته به تفاوت خودروهای تحویلی سایپا مربوط می شود که در نسخه 1.6 لیتری با گیربکس های 5 و 6 سرعته و در نسخه های اتوماتیک با گیربکس 4 و 6 سرعته تحویل مشتریان شده است و این سردرگمی را در مورد مشخصات فنی خودروها پدید آورده است.

بنابراین به نظر می رسد که خریداران خودروهای دست دوم در این خصوص نیز باید دقت لازم را به عمل آورند چرا که عملا تفاوت زیادی بین نسخه های 4 ، 5 و 6 سرعته این خودرو از نظر توان حرکتی و مصرف سوخت وجود دارد.

 

 

کانال خبری دنده 6 بر روی تلگرام

  کانال خبری ، صرفاً بر روی نسخه بروز شده تلگرام کار می کند،می توانید با استفاده از لینک های زیر تلگرام خود را آپدیت کنید.

 لینک آپدیت تلگرام برای اندروید:

‏«Telegram» را در بازار:
http://cafebazaar.ir/app/?id=org.telegram.messenger

برای آی‌او‌اس (آیفون و آیپد):
https://itunes.apple.com/en/app/telegram-messenger/id686449807?mt=8

تلگرام نسخه دسکتاپ (ویندوز):
https://tdesktop.com/win

محتوای مجله دنده 6 با مطالب درج شده در وب سایت متفاوت بوده و برخی اخبار کوتاه و جالب از چهار گوشه صنعت خودروسازی را شامل می شود.

از این که با شما هستیم، خوشحالیم.

 

1218 دیدگاه

 1. sunmartin | اردیبهشت 9, 1397 | لینک نظر

  خطابه ای به شاهین 1990
  سراتو با نصب یک توربو به بیش از 208 اسب بخار میرسه و صفر تا صد 6 ثانیه فک رنمیمنم محافظه کاری باشه در ضمن خودورهای مثل کیا سراتو td (همین سایپایی) و لنسر اولوشن 1995 اینها اسطوره هستن و تا سوار نشدی بی جهت تیپ تدافعی به خودت نگیر همین موتور و گیرباکس سراتو در سال 2014 جز بهترین انجین های جهان شناخته شد طراحی زیبا و اروپایی پسند کیا سراتو به دستان هنرمند پیتر شرایر حجم های حساب شده و ایروداینامیک عالی چسبندگی فوق العاده و داشبوردی زیبا و جلوتر از زمان با داشتن آمپر سوپر ویژن و کامپیوتر کامل سفری ..اینها رو دست کم نگیر اگر سراتو آپشن هاش حذف شده مقصر سایپا است مه شرکت کیا موتور از ماست که بر ماست شتاب سراتو از اون یک سدان کوچک خانوادگی با قابلیت های اسپورت ساخته درست مثل مزدا 3

 2. shaahin 1990 | اردیبهشت 9, 1397 | لینک نظر

  سراتو برای محافظه کارهاست . اونی که عشق ماشینه نمیاد ماشین ده سال پیش کیا رو بخره که با بیل آپشن ایمنی ازش درآوردن . با این پول ها حداقل نمونه های دست دوم وارداتی رو بخری خیلی شرف داره به این ماشین قدیمی . اما محافظه کارها و آدم های مسن تر که ماشین با کیفیت میخوان خیلی خوبه سراتو یا ال نود و ساندرو و این حرف ها رو برای اونا ساختن . کیفیت ماشین خیلی خوبه و خیلی مهم . اما امکانات قیافه سایز ماشین موتور ….

 3. م.قناعتی | اردیبهشت 9, 1397 | لینک نظر

  دیدم که سراتو شده نزدیک 114 والا بلا ارزش نداره نمیدونم چرا ی عده میخرن ؟ شما با این پول یکم بزاری رووش میتونی سوار خودوری جدید بشی که حداقل دیلایت و نئون روز داره و آینه تاشو و گرمکن صندلی بیا ی دور سوار شو ببین چی ساخته چری
  آریزو فایوز اسپرت تمام خودورهای تا 140 لول میکنه و میبنده بساطشون تا زوده و اقساط میدن بخرین فعلا صادراتش به ایران و روسیه اس اما ی مدت دیگه اینم گروون میشه از ما گفتن

  • در پاسخ به: م.قناعتی

   نقی | اردیبهشت 9, 1397 | لینک نظر

   چری؟! آقا درسته از سراتو سایپا خوشم نمیاد ولی خداوکیلی مقایسه این دوتا اشتباههه. چری در حدواندازه کیادنیست. باز میگفتید جیلی یه چیزی ولی چری اصلا

  • در پاسخ به: م.قناعتی

   خسرو | اردیبهشت 10, 1397 | لینک نظر

   ماشین کره ای یه پیچ چرخش میرزه به اسباب بازی چینی

 4. م.قناعتی | اردیبهشت 9, 1397 | لینک نظر

  سراتو با اون قیمت الکی گروون و بی آپشن بودنش با یه موتور بی خودی قوی که بهیچ کاری نمیاد چون بیشتر از 120 تا نمیشه رفت حالا تا 220 تا میگن میره خوب جریمه میشی ! بهترین گزینه تو رنج قیمت آریزو فایوز اسپورت جدیده که توربو داره و کلی آپشن حداقل کیفیتش از سراتو و اپتیما و اسپورتیج و سوناتا و توسان النترا بهتره اینو هرکس یه در سوار بشه دور و بر کره ای جماعت خیط میکشه چون کیفیت چری و چانگان و لیفان و جک ثابت شده به خریدار ایرانی

 5. عباس | اردیبهشت 9, 1397 | لینک نظر

  اقاي قناعي همچين در مورد كيا هيوندا بد گفت من منتظر بودم مثلا بگه هيچي تويوتا يا بنز نميشه نه ماشين چيني صد رحمت به سانمارتين تو خودت معلوم دلال ماشين چيني هستي

 6. محمد | اردیبهشت 8, 1397 | لینک نظر

  🔺براساس اعلام سایپا، این شرکت در یکماهه فروردین توانسته ۴۸۴ میلیارد تومان از فروش محصولاتش درآمد کسب کند!

  🔺این رقم‌ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۱۵ میلیارد تومان رشد را‌ نشان می‌دهد.

  🔺دو خودروی پراید و تیبا به ترتیب ۱۱۷ میلیارد و ۱۵۷ میلیارد تومان درآمد نصیب سایپا کردند. سراتو نیز با فروش ۱۶۶ میلیارد تومان سودآورترین‌ محصول شرکت سایپا بوده است.
  @majalleh_khodro

  • در پاسخ به: محمد

   Amin | اردیبهشت 8, 1397 | لینک نظر

   یعنی شما ببینید این خودروسازان ناجوانمرد چقدر روی این خودروهای تاریخ مصرف گذشته سود از جیب ملت میگیرند که سراتو که از نظر ما قیمت نسبتا معقولی داره تبدیل شده به سودآورترین محصول سایپا و این نشون میده که قیمت تمام شده و واقعی این محصول خیلی پایینتر از رقم فروش سایپاست

   اللهم العن قوم الظالمین

   • در پاسخ به: Amin

    همایون | اردیبهشت 8, 1397 | لینک نظر

    دلیلش اینه که فروشش خیلی بالاست وگرنه که اگه بخوای حساب کنی قیمت سراتو و همه ماشینها چندبرابر ارزش تمام شدشه مثلا طرف بنز مدل ۲۰۱۱ رو با کلی کارکرد و رنگ قیمت گذاشته ۴۰۰ تومن

  • در پاسخ به: محمد

   م .قناعتی | اردیبهشت 8, 1397 | لینک نظر

   سانمارتین حیا کن وب سایت ها رو رها کن
   حالا با نام محمد اومدی خجالت بکش بی وجه و سو استفاده چی آخه سراتو ده سال پیش چ ارزشی داره که میای واسش خودت میندازی وسط و امار دروووغ میدی چقدر از سایپا و کیا هیوندا در ماه درآمد داری این پول ک ب قیمت گول زدن مشتری ارزش نداره هرکسی میدونه کیا هیوندا اصلا تو دنیا وجه و اعتبار ندارن
   حالا بیا و الکی تعریف و تمجید کن سایپا ب زور وام و قسطی میفروشه ومرنه کسی این فرغون نمیخره تا آریزو 7 و تیگو 7 و 8 و لیفان 820 و 920 مونده تا جک اس 5 توربو و هایما کسی نمیره سمت این خودرو پس تبلیغ الکی ممنوع

 7. royksoop | اردیبهشت 7, 1397 | لینک نظر

  قصد داشتم سراتو به مدل 2018 تعویض کنم که متاسفانه نشد پس دارم خرج میکنم واسش از زنون gtr گرفته تا توربو میخوام سیستم صوتی ارتقا بدم به اندروید 8 اینچ و برای استیج عقب کامپوننت بندازم قصدم اسپوسلر هستش که پیدا نکردم جناب دوست عزیز سانمارتین شما اطلاع داری که دیلایت چنده؟؟ فابریکش البته تو چراغ های جلو میخوام نئون بندازم نظر دوستان چیه اللن با توربو دارم حسابی کیف میکنم

 8. royksoop | اردیبهشت 5, 1397 | لینک نظر

  سراتو امروز به توربو مجهز کردم قیمت کامل کیت اصلی 4.800
  قیمت اسپویلر اصلی 400 قسمت دیلایت 1500 قیمت اسپورت کردن چراغ ها نئون سفید و لنز 300 الان اوربو بستم قدرتش طی تست max و min بر اساس بین 201 الی 208 اسب یخار افزایش دلست شتاب هم صفر تا صد در سطح تهران عدد 7.8 ثانیه شد واقعا موتور سراتو تونایی های جالب داره و عنوان مواور سال گروه psa در سال 2013 را داشته و داره همین موتور اگر برنامه ecu تغیر بدن و دامنه گشتاور بر اساس ضرایب تغییر باز و بسته شدن محفظه گاز و بنزین بهینه تر کنند شاید بتونه تا 220 اسب بخار هم با نصب توربو خروجی بده

 9. کیوان | اردیبهشت 1, 1397 | لینک نظر

  دوستان من میخواستم تجربه ی خودم رو با شما در رابطه ی امنیت این خودرو بیان کنم من همین امسال یه سراتو اتومات خریدم
  پس از خرید خودرو یک هفته ی بعد از جاده ی کرج ب قزوین با سرعت 110 تا در حال حرکت بودم که متاسفانه یک راننده ناشی 206 یک مالیدگی ریز به جلوی خودرو من خورد و من با سرعت 110 تا چپ کردم خدا رو شکر تو اون تصادف از دماغ من و دوستام نیومد فقط سقف ماشین تاب ورداشته خواشتم بگم کمتر ماشینی با این امنیت توی ایران تولید میشود

 10. احمد | اردیبهشت 1, 1397 | لینک نظر

  دنظر باز هم تاکید میکنم
  جالب است
  1- بعد از بیشتر از 1100 کامنت یک نفر هیچ ایراد فنی از سراتو سایپا بیان نکرده.
  2- سراتو 2000 سایپا خودم هم در بیشتر از دو سال با کارکرد 70000 کیلومتر بدون هیچ ایرادی هنوز مثل روز اول ماشین سر حال . پر قدرت . با شتاب و بی صدا است . ( من جهت کارم زیاد به مسافرت بیرون شهری میرم )
  این دو موضوع جز کیفیت سراتو سایپا به نظر من معنی دیگه نمیده

 11. سام چینازی | فروردین 27, 1397 | لینک نظر

  امروز موتور خودرو چری آریزو ساوان توربو را بررسی پس مشاهده که made in spain برویش حکاکی شده صندلی های ساخت مادام کوکو ترکیه بدنه طراحی فرانسوا اولان وزیر سابق فرهنگ و هنر ارمنستان و داشبورد برای ممالک المریکایی است
  یعنی در کل یک خودوری کاملا اروپایی با زیبایی هیوندای سووناتا و قیمتی پایین اگر دست نجنبانید گرانتر میشه پس دور و بر سراتو اتاق قدیم و چینی نرید فقط چری آریزو ساوان