کلیدهای انتخاب در بازار خودرو، یک راهنمای جمع و جور برای خرید خودرو

تیم تحریریه | چهارشنبه، ۲۶ آبان ۱۳۹۵ | 21 نظر

انتخاب یک خودرو از میان گزینه‌های موجود در بازار شاید یکی از دشوارترین خریدهای ممکن باشد؛ چرا‌که اغلب باید بانگاهی بلند‌مدت به ماجرا نگریست. در این میان برخی هم هستند که با سرعت بیشتری خودرو ی خود را عوض می‌کنند. آنها نیز همیشه دوست دارند بدانند که خودروهای جدید کدام هستند و تفاوت‌ها و شباهت‌های آنها با خودروی کنونی‌شان چیست. در بازار رو‌به رشد خودروی ایران چه از نظر تنوع مدل و چه از نظر افزایش خریدار مساله انتخاب خودرو، روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در این صفحه سعی شده خودروهای مختلفی که از نظر قیمت یا قابلیت‌های فنی در یک کلاس قرار دارند با زبانی ساده با یکدیگر مقایسه شوند.‌ به‌‌گونه‌ای‌که در نهایت خواننده بتواند دید کلی درباره خودروهای کلاس‌های مختلف پیدا کند. در همین راستا سعی شده در هر شماره تنوع کلاس‌های قیمتی مختلف مدنظر قرار بگیرد تا صفحه «حق‌انتخاب» برای طیف بیشتری از مخاطبان کاربرد داشته باشد.

برای مشاهده قیمت روز هر یک از خودروهای مورد بررسی در این مقاله میتوانید به صفحه قیمت روز خودرو مراجعه کنید.

هیوندای i40 یا کیا اپتیما

دو برندی که در حقیقت نفعی مشترک دارند، اما همانند رقبایی دیرینه در بازار ایران با یکدیگر رقابت می‌کنند. هیوندای
تازه واردی دارد با کد i40. خودرویی که در دو مدل سدان و استیشن واگن روانه بازار ایران شده است. در سوی دیگر اپتیما نام آشنای بازار بوده و این روزها وضع خوبی در بازار دارد. موتور اپتیما پر‌حجم‌تر و پر‌قدرت‌تر است. در شتاب‌گیری اما هیوندای i40 موفق‌تر است. طراحی اپتیما را می‌توان زیبا‌تر و مورد پسند عموم دانست. ضمن اینکه امکانات بیشتری در خود جای داده است. اگرچه نمی‌توان در مورد کره‌ای‌ها و امکاناتشان زیاد سخن گفت، چرا‌که انبوهی از امکانات در هر کدام از مدل هایشان جا خوش کرده است. در بازار صفر کیلومتر و دست دوم این اپتیماست که گوی برتری را ربوده است و تقریبا می‌توان گفت که i40 خودرویی است که هنوز در بازار چهره نشده است و در بازار دست دوم نیز با افت قیمت بیشتر و صرف زمان زیادتر باید این خودرو را به فروش رساند. هر دو خودرو از نظر اقتصادی کم‌استهلاک بوده و البته کم‌مصرف نیز هستند. خدمات پس از فروششان نیز گسترده بوده و قابل قبول است از این‌رو اگر خودرویی خاص‌تر می‌خواهید که کمتر نمونه آن را در خیابان دیده باشید هیوندای i40 بخرید و اگر خودرویی با بازار دست دوم خوب و ظاهری اسپرت‌تر می‌خواهید، سراغ کیا اپتیما بروید.

تویوتا یاریس یا هیوندای i30

این دو خودرو در یک کلاس نیستند، اما در بازار ایران هر دو را می‌توان با یک قیمت خریداری کرد. دو خودرویی که در بازار ایران با اقبال خوبی همراهند. هر چند وقفه چند ساله در واردات i30 کمی بازار را با آن غریبه کرده است. موتور هیوندای پر‌حجم‌تر و البته پر‌قدرت‌تر است در شتاب‌گیری نیز به مراتب بهتر از یاریس عمل می‌کند و چهره‌ای زیبا دارد. در سوی دیگر یاریس خودرویی کم‌استهلاک و کم‌مصرف است. این خودرو امکانات زیادی ندارد و تنها به خاطر کم‌مصرف بودن و کم‌استهلاک بودن توانسته موفقیت به‌دست آورد که البته محاسن کمی هم نیست. فضای کابین هیوندای جادار‌تر بوده و صندوق بار هم در هیوندای بزرگ‌تر است. البته در مدل سدان یاریس فضای بار بیشتری وجود دارد. هر دو خودرو خدمات پس از فروش مناسبی دارند. طراحی هر دو خودرو زیبا بوده و مواد به کار رفته درون کابین هر دو خودرو کیفیتی متوسط به نسبت برندشان دارد. از نظر خدمات پس از فروش هر دو خودرو گستردگی خوبی دارند. اما فعلا فراوانی قطعات یاریس در بازار بیشتر است. در کل اگر به دنبال خودرویی هاچ‌بک با موتور قوی و فضای کافی هستید به دنبال i30 باشید و اگر به دنبال یک خودرو کم‌مصرف شهری با سواری نرم می‌گردید، یاریس می‌تواند یکی از گزینه‌های شما باشد.

جک S5 یا تیگو5

بازار ایران نشان داده که به شاسی‌بلندها علاقه زیادی دارد و خوب می‌فروشند. به همین دلیل چینی‌ها نبض بازار شاسی بلندهای ارزان را در ایران به دست گرفته‌اند. تیگو 5 نمونه وارداتی و به روز شده ام‌وی‌ام X33 است. از این‌رو از نظر کیفیتی در سطحی بالاتر از نمونه ایرانی و البته قدیمی‌اش است و ظاهر جذابی هم دارد. این خودرو از موتور هم حجم با جک S5 برخوردار است اما موتور جک بسیار پر‌قدرت‌تر از تیگو است چرا‌که از سیستم توربوشارژ بهره می‌برد از این‌رو در شتاب و سرعت جک توانسته به خوبی از پس تیگو برآید. هر دو خودرو زیبا بوده و در ایران با اقبال زیادی همراهند. از نظر امکانات تیگو بهتر عمل کرده و در زمینه مصرف سوخت نیز همین‌طور اما جک از هندلینگ بالاتری نسبت به تیگو برخوردار است. همچنین درون کابین نیز فضاها تقریبا یکسان بوده و صندلی‌ها نیز راحت هستند. با توجه به وارداتی بودن تیگو قیمت جک از تیگو پایین‌تر است و می‌تواند انتخاب ارزان‌تری باشد به خصوص اینکه خدمات پس از فروش گسترده‌ای هم دارد. البته خدمات جک هم قابل قبول است. به‌طور کلی می‌توان این دو خودرو چینی را در زمینه کیفیت، خودروهایی مناسب دانست ولی اگر شتاب و سرعت برای شما در درجه اهمیت بیشتری است جک S5 اتوماتیک انتخاب بهتری خواهد بود و امکانات بیشتر را می‌توانید در تیگو5 بیابید.

ولوو XC90 یا پورشه کاین

این دو خودرو از نظر قیمتی با هم در یک سطح هستند اما از نظر کلاسی با هم فرق دارند. این موضوعی است که در بازار ایران زیاد اتفاق می‌افتد! کاین را تنها باید به‌صورت کار‌کرده بخرید اما ولوو را می‌توان به‌صورت صفر کیلومتر خریداری کرد. این در حالی است که کاین به هیچ وجه خودروی کم‌استهلاکی نیست. هر دو خودرو گران‌قیمت بوده و البته به مقدار زیادی لوکس هستند. اما از نظر ابعاد با یکدیگر تفاوت دارند. کاین یک شاسی بلند متوسط و ولوو XC90 یک شاسی بلند بزرگ سایز است. کاین از موتوری پر‌حجم‌تر و البته قوی‌تر از ولوو برخوردار است. امکانات هر دو خودرو مثال‌زدنی است، اما به واقع می‌توان XC90 را خودرویی پر‌آپشن‌تر دانست. این دو خودرو در بازار ایران با اقبال خوبی مواجه‌اند و XC90 را می‌توان تنها محصول موفق ولوو در ایران دانست. هر دو خودرو هم در ظاهر لوکس و زیبا هستند و هم اینکه درون کابینشان تمامی قطعات با کیفیت است. از نظر گستردگی خدمات پس از فروش هم هر دو خودرو تعریفی ندارند و تنها در تهران می‌توان به راحتی به خدمات دسترسی داشت. مصرف سوخت ولوو کمتر از پورشه است. در مقابل پورشه کاین سواری اسپرت‌تری دارد. برای مصارف خارج شهر و آفرودهای سبک این ولوو است که عملکرد بهتر و کم‌ریسک‌تری برای ماشین ارائه می‌دهد. در نهایت می‌توان کاین را یک شاسی بلند اسپرت لوکس و ولوو XC90 را یک شاسی‌بلند لوکس خانوادگی به حساب آورد.

پژوپارس یا لیفان 620

دو خودرویی که تقریبا می‌توان گفت در بازار ایران کم‌اقبال شده‌اند چرا که این روزها به لطف خودروهای چینی تنوع در بازار خودروهای زیر 40 میلیون تومان زیاد شده و قدیمی‌ها باید عرصه را به جدیدترها واگذار کنند. هر چند به‌طور کامل کنار نمی‌روند. پژو پارس خودرویی است که حجم موتوری برابر با لیفان 620 دارد ولی قدرت موتور لیفان 620 بالاتر از پارس بوده و تکنولوژی به روزتری دارد. ظاهر هر دو خودرو خوب است و درون کابین نیز طراحی مناسبی دارند. اما کیفیت مواد به کار رفته درون کابین لیفان بهتر از پژو پارس است. امکانات لیفان نیز در سطح بالاتری از پارس قرار دارد. از نظر شتاب و سرعت نیز باز این 620 است که از پارس پیشی می‌گیرد. همچنین در زمینه مصرف سوخت نیز پارس اشتهای بیشتری برای بنزین دارد. اما خدمات پس از فروش بسیار گسترده پارس را نمی‌توان نادیده گرفت و البته بازار دست دوم پارس نیز به مراتب بهتر از لیفان است همچنین قطعات مصرفی آن هم ارزان‌تر و فراوان‌تر است. هر دو خودرو فضای زیادی درون کابین و برای بار دارند و از این‌رو برای خانواده مناسبند. هر دو خودرو به‌طور جالبی استعداد خوبی برای اسپرت کردن هم دارند و می‌توانند برای جوانان هم جذاب باشند. به‌طور کلی می‌توان هر دو خودرو را مناسب دانست اما اگر شتاب و سرعت بهتر بخواهید لیفان می‌تواند انتخاب خوبی باشد و اگر خدمات پس از فروش گسترده مد نظر شماست پارس را انتخاب کنید.

آریزو 5 یا سراتو دنده‌ای

هر دو در یک رده قیمتی قرار دارند با این تفاوت که یکی چینی و یکی کره‌ای است. طراحی آریزو یک طراحی به روز است اما سراتوی هم قیمت با آن به نسل قبل این خودرو تعلق دارد. موتور سراتو اندکی پر‌حجم‌تر است اما بازدهی بسیار بیشتری نسبت به آریزو دارد. در شتاب‌گیری نیز سراتو به راحتی از پس آریزو بر‌می‌آید. همچنین در بازار سراتو موفق‌تر از آریزو است. چرا که آریزو یک خودرو تازه‌وارد بوده و هنوز تا جا افتادن و پیدا کردن بازار فاصله دارد. هر دو خودرو طراحی خوبی دارد اما آریزو با امکانات بیشتری در انتظار شماست. همچنین این خودرو از گیربکس اتوماتیک بهره می‌برد که خود یک آپشن مهم به حساب می‌آید. فضای داخلی هر دو خودرو طراحی مناسبی داشته و جادار است اما آریزو کابینی زیبا‌تر با امکانات بیشتر داشته و سراتو با کابینی جادارتر و البته با کیفیت‌تر در انتظار شماست. سراتو در این سال‌ها نشان داده خودرویی کم‌استهلاک است و از این نظر کلا بالاتر از خودروهای چینی قرار می‌گیرد. از آنجا که سراتو در سایپا تولید می‌شود خدمات پس از فروش آن بسیار گسترده‌تر از ام‌وی‌ام بوده و قطعات سراتو نیز به مراتب در بازار بیشتر از آریزو و البته ارزان‌تر از آن هستند. به‌طور کلی خودرویی با گیربکس اتوماتیک و امکانات زیاد و چهره زیباتر را در آریزو می‌توان یافت و شتاب و سرعت زیاد به همراه استهلاک کم‌ و بازار خوب را در سراتو می‌توان دید.

منبع: دنیای اقتصاد

از سراسر وب
پیشنهاد از

21 دیدگاه

 1. ابرقویی | آذر 19, 1395 | لینک نظر

  سلام جناب مدیرلطفاآریوs300روباآریزو5بااختلاف بیست میلیونی درقیمت،مقایسه کنید.

 2. amir | آذر 12, 1395 | لینک نظر

  سلام اقای مدیر .
  انصافا جک بیشتر از تیگو امکانات داره.
  مثلا سنسور باران جک داره مموری صندلی راننده جک داره. گرمکن آینه های جانبی. ترمز پارک برقی . سیستم کمک در سراشیبی .gps.بلوتوث.سیستم پخش mp5با قابلین پخش ipod+aux.7. سیستم کمکی ترمز را داراست که در هیچ یک از مدل های تیگو دیده نمی شود.وفقط نسبت به تیگو از لحاظ امکانات کروز و daylightرا کم دارد اون وقت شما چه جوری نوشتید که از لحاظ امکانات تیگو بهتره.!!!?????

  • در پاسخ به: amir

   رامین | مرداد 15, 1396 | لینک نظر

   سنسور نور وبارون به راستی دیدنش برای شما سخته با اون ابعادش پشت آینه تیگو؟؟
   جک تازه کروز هم نداره😁

 3. sunmartin | آبان 29, 1395 | لینک نظر

  Jac با توسان؟ Jac با اسپورتیج
  واقعا میدونید این دو خودرو چه کیفیت و قابلیت هایی دارند ؟!
  شما به رنکینگ بین المللی این دوخودرو توجه کردین؟ درحالیکه در جهان وسی جک اصلا نمیشناسه چه برسه بخواد راجع بهش نظر بده البته بجز ایران و چین و روسیه

  • در پاسخ به: sunmartin

   TEFO | آبان 30, 1395 | لینک نظر

   دقیقا من با شما موافقم
   اصلا نمیدونم مردم ما چشون شده که میانو این آشغالای چینی رو با ماشین برند مقایسه میکنن

   • در پاسخ به: TEFO

    ميلاد | آذر 12, 1395 | لینک نظر

    ماشيني كه تونسته تو كشورايه امريكايي و بعضي كشوراهاي اروپايي مثله اوكراينو لهساتو نروژ راه پيدا كنه واستانداردهاشونو پاس كنه شده اشغال ? عجججججب. همين نظرا و برنامه هاي ادمايي مثله شماست كه نشستيم از اين و اون ايراد بگيريم و بگيم چرا ما پيشرفت نميكنيمو چرا ميگن جهان سوم بهتره ما همون پرايدمونو سوار شيم تا بخاييم بگيم چي اشغاله چي خوبه ?

 4. کیوان | آبان 29, 1395 | لینک نظر

  چینی ها پیشرفت کردند دارند با کره ای ها مقایسه میشند جل الخالق

 5. حمید | آبان 29, 1395 | لینک نظر

  سلام
  در مقایسه ای که بین I40 و اپتیما انجام دادین
  – چرا از تفاوت نوع موتور که یکی جی دی ای (140) و دیگری ام پی ای با تکنولوژی قدیمیتر صحبت نکردید؟ به گونه ای که با 400 سی سی حجم کمتر توانی مشابه با اپتیما دارد!!!!!!!!!!!!!! این نکته خیلی مهمی است که برای یک خودرو شناس خیلی مهم می تونه باشه. موتور اپتیما پرحجمتر است اما پر قدرت تر نیست و جفتشون دارای قدرت تقریبا مشابه 178 اسب بخار هستند.
  – از امکانات کمتر I40 صحبت شده در حالی که اینگونه نیست که اگر هست بفرمایید که I40 چی کم داره؟
  – طراحی ظاهری که یک امر سلیقه ای است ولی توی تصویر واضح است که کدام زیباتره؟!!!!
  – با خاص بودن I40 و اینکه کمتر در خیابان دیده میشه موافقم

 6. محمد | آبان 28, 1395 | لینک نظر

  جک به نظرم یه جورای با توسان 2014 و 2015 قابل رقابت هستش همچنین با اسپورتیج طراحیش شبیه توسان هستش . در کل ماشین خوبی هستش می ارزه تو اون رنج قیمتی مخصوصا کارکردش بخری تا اینکه خشکش خرید .

 7. سید مرتضی | آبان 27, 1395 | لینک نظر

  این مقایسه تیگو و جک S5 خیلی مسخره بود تیگو نصف جک هم آپشن نداره در ضمن تو کابین هر دو تا نشستم کیفیت داشبورد و تریم داخلی تیگو به صورت محسوسی پاینتر از جک هستش خصوصا که ابعاد ماشین هم خیلی بد طراحی شده عرض کم در برابر ارتفاع غیر طبیعی موتورش هم که خیلی ضعیفتره در ضمن گیر بکس CVT هم اصلا لذتی برای رانندگی نداره تنها چیزی که نسبت به جک برتری داره زمان تحویلش هست که 15 روزه میده و مثل جک نباید 6 ماه تو نوبت بمونی( که اینم باز به استقبال زیاد از جک برمیگرده) و مصرف پاینتر به نظرم تیگو رو با هایما مقایسه میکردید

 8. TEFO | آبان 27, 1395 | لینک نظر

  Xc90 حرف نداره و به روزتر از کاین هستش
  درسته موتور کم حجمتره اما کاراتره و جا دارتر
  چهره ی اتومبیلم که سلیقه ایه ولی بنظرم ولوو چهره جنگنده تری داری و به قولی تو دیدتره
  هرچند نمیشه رو هر دو خودرو هیچ عیبی گذاشت ولی پیشنهاد میکنم حتما از در مورد ولوو تحقیق کنید
  چند ماهی هست ازش استفاده میکنیم واقعا نمیشه عیبی ازش گرفت?

 9. sunmartin | آبان 27, 1395 | لینک نظر

  کاش پژو 308 هم در ایران یا وارد میشد یا مونتاژ چون واقعا خوددوی زیبا کارا و پر اپشنی هست در سال 2014 پژو 308 خودروی سال اروپا شد

  • در پاسخ به: sunmartin

   امیر | آبان 27, 1395 | لینک نظر

   دوست عزیز تو این همه خودروسازان برتر اروپا مثل بنز بی ام و فولکس واگن و… پژویی ک خودروساز درجه دو یا حتی سه اروپا حساب میشه بهترین ماشین سال اروپا میزنه

 10. سعید | آبان 27, 1395 | لینک نظر

  قیمت ها رو نگفتید چنده هر کدوم

 11. sunmartin | آبان 27, 1395 | لینک نظر

  راهنمایی جمع و جور و عالی بود لطفا ادامه بدید با تشکر از “تیم تحریریه” منتظر ادامه این سری مقالات هستیم

 12. ميلاد | آبان 27, 1395 | لینک نظر

  با سلام شما جك اس ٥ دستيوبا تيگو مقايسه كرديد در صورتي كه ده ١٢ميليون فرقشونه چرا جك اس ٥ اتوماتيو باهاش مقايسه نكرديد؟ كه هم قيمتن و هم امكاناتش از تيگو بيشتره هم قدرت موتورش هم بازاره بهترش وهم نمايندگياش

  • در پاسخ به: ميلاد

   ناشناس | آذر 12, 1395 | لینک نظر

   فکر نکنم تعداد نمایندگیهای اس5 دستی و اتومات فرق کنه. شمایی که نظر میدی مطالعاتی رو بیشتر کن یا روی جمله بندیت بیشتر دقت کن

 13. پیمان | آبان 26, 1395 | لینک نظر

  امکانات تیگو از اس ۵ اتومات بیشتر هست؟! تیگو تنها کروز کنترل داره که روی اس ۵ بصورت فابریکی در صورت درخواست قابل نصب هست… همین!
  کسی که این مقاله رو نوشته احتمالا یادش رفته یه نگاه به لیست آپشنهای جک اس ۵ بنداره!
  جک اس ۵ اتومات به غیر از کروز که در بالا گفتم نه تنها همه آپشنهای تیگو رو داره ، بلکه سیستم ترمز برقی و گیربکس ۶ سرعته ۲ کلاچه DCT دارای تیپ ترونیک و حالت اسپورت و همینطور سیستم کنترل اتوماتیک در سراشیبی و سربالایی هم جزو آپشنهای فوق العاده پر کاربرد حساب میشه ، موتور طراحی میتسوبیشی با توربو شارژ براگ وارنر که حرفی برای گفتن نذاشته!
  بقیه آپشنهای معمولی جک اس ۵ اتومات شامل فرمان برقی سرووموتور و ترمز کمی اضطراری HBA به همراه ABS و EBD همینطور سیستم صوتی کامل مانیتور ۸ اینچ تمام لمسی بهمراه نویگشین و دوربین دنده عقب و دی وی دی و فلش و …
  تهویه مطبوع اتوماتیک دو کاناله بهمراه نشان دادن وضعیت در مانیتور
  سیستم کی لس ورود بدون کلید و استارتر دکمه ای
  دارای ۲ گرمن صندلی و صندلی برقی بهمراه ۲ مموری
  سیستم اتولایت و روشن شدن چراغها بصورت اتوماتیک و همچنین سنسور باران
  ۴ ایربگ و تست تصادف ۵ ستاره ایمنی و سیستم کنترل تعادل EBD
  طراحی پنین فارینا در ایتالیا
  رینگ ۱۸ اینچی آلومینیومی بهمراه سنسور TPMS و نمایش میزان باد و درجه حرارت هر چرخ بصورت مجزا در صفحه مانیتور
  سانروف دو حالته کاملا برقی ، آینه های تاشو برقی بهمراه گرمن آینه و …
  درضمن ۵ سال یا ۱۵۰٫۰۰۰ کیلومتر گارانتی کرمان موتور و خودرویی که در ایران مونتاژ میشود و از نظر قطعات و خدمات بسیار بهتر از خودروهای وارداتی میباشد.
  با تشکر

  • در پاسخ به: پیمان

   دانیال | آذر 12, 1395 | لینک نظر

   دقیقا منم همین تو ذهنم بود جک هم پر قدرت تره هم امکاناتی بالاتره هم قیمتی بهتر. در ضمن قیافه شم خیلی سرتر از تیگو می دونم

  • در پاسخ به: پیمان

   رامین | مرداد 15, 1396 | لینک نظر

   طراحی پینین فارینا رو خوب اومدی یعنی این موسسه مشهور اومده توسان جلوش گذاشته وکپی کرده؟؟😁😁😁😁

 14. امیدوار | آبان 26, 1395 | لینک نظر

  کدوم را بخرم؟ پیکان یا پراید،پژو یا سمند،تندر یا فولکس،ریو یا نیسان ابی؟